Io, repatriata 3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annie_xtreme spune:


quote:

Noroc cu ineptiile tale,ca altfel nu stiu ce ma faceam.
Mai,dar vad ca te ''roade'' rau subiectul asta cu repatrierea.
La fel si restul,aviz amatoarelor.



Tu esti un frate mai mic si mai bolnavior al lui Guestus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

eu chiar nu inteleg de ce va suparati voi, cei carora va place tara de adoptie, pe noi, cei care avem de gand sa ne repatriem ?
nu trebuie sa o luati personal, pt ca nu am spus ca nu ne place de voi... , asta e, nu toti avem aceleasi gusturi, si nici nu trebuie sa ne jignim unii pe altii din acest motiv.

intr-adevar, Canada ne-a primit ca rezidenti cu dreptul de a deveni cetateni canadieni, f frumos si de apreciat, Dar sa nu uitam ca am dat niste bani ca sa ajungem aici, si nu ma refer la avion, ci la banii dati pt traseul actelor pana la obtinerea vizei...nu am venit pe gratis...
asa ca daca eu consider ca "invesitia" mea aici nu merita, pot sa-mi retrag "actiunile" si sa "investesc" in alta parte...

Banuiesc ca nici Doroftei nu a cazut din gratiile voastre doar pt motivul ca s-a intors iar acasa, nu ? Ca vad ca nu ati mai dat nici un citat despre asta, ci doar cand a ales sa ramana in Canada...

ps: momentan sunt super racita si ma gandeam sa dau o fuga la farmacie sa-mi iau picaturi de nas si ma gandeam mai in gluma mai in serios daca s-or numi Tylenol Nose Drops :)) sau oi gasi si altceva ...

astept sau rosiile ...
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Cine a spus, Miti, ca ne suparam?!? Mie mi se pare o maaare bataie de joc felul de interpelare al unora gen Danro, care tot timpul sint off-topic si vorbesc ca la usa cortului, iar moderatorii vad ca nu iau nici o masura, desi injuriile curg girla! Chiar asa a ajuns forumul, loc de spalat rufe murdare in public?!?



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Acum vad ca fetele care au emigrat recent, si se stiu ele ....sant cele mai inversunate sa-si apere punctul de vedere ...sau simt nevoia sa se asigure ca a meritat emigrarea.
Eu sincer ii admir foarte mult pe cei care vor sa se intoarca in tara si pe cei care au reusit si sau intors, nu inteleg de ce li se da in capca doar sau repartriat pe bani lor si ei au laut asupra lor toate riscurile ce vin cu reintoarcerea.
Eu am 6 ani de USA, si nu vreau sa ma laud, sant emigranti care se adapteaza mai usor iar uni mai greu , ce e rau in asta..? mi se pare normal.
Si peste tot e la fel , depinde de proportii , mai greu sau mai bine.

Eu ii admir pe cei care se intorc pt ca ei vor aduce o schimbare in RO, imi pare rau ca nu am avut timp sa citesc subiectul in intregime , da poate imi fac timp


Nimic fara Dumnezeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Cine a spus, Miti, ca ne suparam?!? Mie mi se pare o maaare bataie de joc felul de interpelare al unora gen Danro, care tot timpul sint off-topic si vorbesc ca la usa cortului, iar moderatorii vad ca nu iau nici o masura, desi injuriile curg girla! Chiar asa a ajuns forumul, loc de spalat rufe murdare in public?!?



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities


Ca tu nu ai scris cu bataie de joc???!!!!
Revizuieste-ti mesajele si mai gandeste!
M-am implicat in acest subiect fiindca sunt interesat,dar se vede treaba ca din cauza unor oportuniste ca tine si ca altele,nu ai loc.
Noroc ca nu toti userii sunt de partea voastra si sunt romani plecati,realmente interesati, care ar dori sa stie cum s-au descurcat, cei care s-au intors,insa se pare ca interveniti, doar ca sa va motivati frustarile.
Atunci, care e motivul de interveniti????
Altfel nu as vedea de ce,pe mine nu ma interseaza alte subiecte si deci nu ma bag,doar ca sa contrazic.Oare voi de ce o faceti???
Sa-i convingeti pe restul,sau din dorinta de misto,jigniri,etc.?
Semneaza:
Un ROMAN ,cu dor de ROMANIA, care traieste in alta tara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

Rosie mica

quote:
intr-adevar, Canada ne-a primit ca rezidenti cu dreptul de a deveni cetateni canadieni, f frumos si de apreciat, Dar sa nu uitam ca am dat niste bani ca sa ajungem aici, si nu ma refer la avion, ci la banii dati pt traseul actelor pana la obtinerea vizei...nu am venit pe gratis...


Se plateste procesarea dosarului si ROLF-ul (sau cum ii mai spune in prezent), iar banii acestia se duc in salariile angajatilor care muncesc la dosare, iar restul in bugetul ministerului de imigratie si cetatenilor. Care cetateni...

Nu stiu acum care este situatia, insa in ultimii ani, cel putin jumatate din romanii care veneau la Montreal intrau foarte repede (la 1 - 2 luni de la sosire) pe ajutor social, unii mai lalaiesc si acum... (si cistigau cit ROLF / luna). Acestia de cine sunt platiti?... Mi se pare mult spus c-ar iesi vreun profit din banii pe care-i incaseaza Canada din procesari.

Intrebarea este: de ce toti vor cetatenia si nu pleaca imediat ce nu le place?

De bine tuturor,
Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by Danro

quote:
Originally posted by Siminaf

Cine a spus, Miti, ca ne suparam?!? Mie mi se pare o maaare bataie de joc felul de interpelare al unora gen Danro, care tot timpul sint off-topic si vorbesc ca la usa cortului, iar moderatorii vad ca nu iau nici o masura, desi injuriile curg girla! Chiar asa a ajuns forumul, loc de spalat rufe murdare in public?!?



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities


Ca tu nu ai scris cu bataie de joc???!!!!
Revizuieste-ti mesajele si mai gandeste!
M-am implicat in acest subiect fiindca sunt interesat,dar se vede treaba ca din cauza unor oportuniste ca tine si ca altele,nu ai loc.
Noroc ca nu toti userii sunt de partea voastra si sunt romani plecati,realmente interesati, care ar dori sa stie cum s-au descurcat, cei care s-au intors,insa se pare ca interveniti, doar ca sa va motivati frustarile.
Atunci, care e motivul de interveniti????
Altfel nu as vedea de ce,pe mine nu ma interseaza alte subiecte si deci nu ma bag,doar ca sa contrazic.Oare voi de ce o faceti???
Sa-i convingeti pe restul,sau din dorinta de misto,jigniri,etc.?
Semneaza:
Un ROMAN ,cu dor de ROMANIA, care traieste in alta tara!




Pina acum nu am scris nimic in bataie de joc! Pe cind tu nu faci decit sa injuri si "faci misto", cum foarte "romanesc" te exprimi, in loc sa comentezi pe marginea subiectului!

Cit despre oportunisti, la ce ma rog oportunisti?!? Imi da mie cineva ceva pe gratis ca apar si scriu impresiile si parerile mele pe aici? Mai bine ia DEX-ul si vezi exact ce inseamna unele cuvinte din dulcea noastra limba pe care tu o pocesti si o mai si amesteci cu tiganisme.

Si uite asa, din cauza unor trolli, inca un subiect va ajunge la ZZ, ca demult nu mai e subiect de discutii, ci a ajuns bataia de joc a unora...



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

quote:
Originally posted by Bubbles

Se plateste procesarea dosarului si ROLF-ul (sau cum ii mai spune in prezent), iar banii acestia se duc in salariile angajatilor care muncesc la dosare, iar restul in bugetul ministerului de imigratie si cetatenilor. Care cetateni...

Nu stiu acum care este situatia, insa in ultimii ani, cel putin jumatate din romanii care veneau la Montreal intrau foarte repede (la 1 - 2 luni de la sosire) pe ajutor social, unii mai lalaiesc si acum... (si cistigau cit ROLF / luna). Acestia de cine sunt platiti?... Mi se pare mult spus c-ar iesi vreun profit din banii pe care-i incaseaza Canada din procesari.

Intrebarea este: de ce toti vor cetatenia si nu pleaca imediat ce nu le place?

De bine tuturor,
Bianca



noi ( eu cu sotu' ) am muncit din primele 2 saptamani de cand am ajuns aici, nu am venit la cersit...asa ca pana acum statul canadian nu m-a ajutat cu nimic financiar.
si avand in vedere banii pe care i-am dat pe emigrare, s-ar putea sa stam sa ne luam cetatenia ( sau macar sa apucam sa ne depunem actele pt ea ), desi nu stiu sigur daca o sa mai stam atat, plus ca sincer nu vad la ce m-ar ajuta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

quote:
Originally posted by Danro

quote:
Originally posted by Siminaf

Cine a spus, Miti, ca ne suparam?!? Mie mi se pare o maaare bataie de joc felul de interpelare al unora gen Danro, care tot timpul sint off-topic si vorbesc ca la usa cortului, iar moderatorii vad ca nu iau nici o masura, desi injuriile curg girla! Chiar asa a ajuns forumul, loc de spalat rufe murdare in public?!?



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities


Ca tu nu ai scris cu bataie de joc???!!!!
Revizuieste-ti mesajele si mai gandeste!
M-am implicat in acest subiect fiindca sunt interesat,dar se vede treaba ca din cauza unor oportuniste ca tine si ca altele,nu ai loc.
Noroc ca nu toti userii sunt de partea voastra si sunt romani plecati,realmente interesati, care ar dori sa stie cum s-au descurcat, cei care s-au intors,insa se pare ca interveniti, doar ca sa va motivati frustarile.
Atunci, care e motivul de interveniti????
Altfel nu as vedea de ce,pe mine nu ma interseaza alte subiecte si deci nu ma bag,doar ca sa contrazic.Oare voi de ce o faceti???
Sa-i convingeti pe restul,sau din dorinta de misto,jigniri,etc.?
Semneaza:
Un ROMAN ,cu dor de ROMANIA, care traieste in alta tara!




Pina acum nu am scris nimic in bataie de joc! Pe cind tu nu faci decit sa injuri si "faci misto", cum foarte "romanesc" te exprimi, in loc sa comentezi pe marginea subiectului!

Cit despre oportunisti, la ce ma rog oportunisti?!? Imi da mie cineva ceva pe gratis ca apar si scriu impresiile si parerile mele pe aici? Mai bine ia DEX-ul si vezi exact ce inseamna unele cuvinte din dulcea noastra limba pe care tu o pocesti si o mai si amesteci cu tiganisme.

Si uite asa, din cauza unor trolli, inca un subiect va ajunge la ZZ, ca demult nu mai e subiect de discutii, ci a ajuns bataia de joc a unora...



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities


Mai fetita, "sezi" mumos,ca nu-ti face bine la ten.
Ia uite aici, un copy si paste ,la ce ai spus tu:"da' ce are, maica, s..a cu prefectura?!?"
Astea nu sunt tiganisme, maica???Or fi romanisme,ha?
Cat despre cuvinte,degeaba citesti DEX-ul ca nu intelegi nimic.
Ramai aceeasi oportunista.
Eu zic sa nu te enervezi,las-o moale ca face rau la bebe din burtica.
Scuteste-ne de declaratiile tale ,ca n-avem nevoie,poti sa stai deoparte,pe malul piscinei, sau mai tragi o excursie pe alte alea beach-uri.
Semneaza:acelasi ROMAN, din alta tara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Danro, pe linga, ca de obicei! Expresia respectiva da, este romaneasca, iar unealta "sula" este o ustensila folosita in cizmarie. Dar nu ai tu de unde sa stii atitea cuvinte romanesti! Pe cind "misto" este un cuvint tiganesc, intreaba lingvisti, ca oricum in DEX nu-l vei gasi.

De tenul meu si de bebele meu are altcineva grija , nu-mi trebuie mie grija ta. Si cred ca ai muri de invidie sa-mi vezi tenul pe viu! Oricum vad ca mori de invidie ca m-am plimbat la Ocean! De ce, nu stiu, ca toata lumea se plimba si pune poze, nu vad de ce te deranjeaza tocmai ale mele... Mie-mi place enorm sa ma uit la pozele puse de toti membrii forumului si nu ma apuc sa le comentez defavorabil daca mie nu mi-au placut. ma rog, chestie de educatie!

Dar te rog muuult, explica-mi si mie ce e cu adjectivul asta: oportunista, oportuniste, ca pe cuvint nu-mi dau seama in ce context il folosesti! Chiar vreau sa stiu la ce te referi! Dar, dupa cum ziceam, tu probabil ca nu ai habar de sensul acestui cuvint...

Revin si zic: moderatorii chiar lasa acest subiect sa degenereze cu injurii la infinit?



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput