Io, repatriata 3)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

Vai, vai..iar s-a incins atmosfera:)
Foarte bine..e o vorba: unde exista contradictie, exista progres intelectual! Io iubesc vorba asta!

Mi se pare necinstit sa tot clasificam lumea in doua: cei care se repatriaza sunt oportunisti si de ce nu se intorc imediat acasa, fara cetatenie.. Ca orice afacere, ca orice plan, ca orice in viata, duomul se uita atent unde a ajuns..nu o ia la goana, ca ar fi copilareste! Toti ne calculam miscarile...si de ce sa nu luam si cetatenia daca avem rabdare si dreptul nostru?

Si in cazul nostru..ne-a costat ~5000 de americani numai procesarea si am muncit din prima luna in Canada..nu am luat nici macar un cent de la guvern! Si ma intorc..dupa atatia bani in acte pur si simpyul sa plec? Nu, imi refac investitia!

Dar nu stiu de ce imi racesc gura..

PS Pe ce pun pariu ca numarul de ani de stat in America de Nord e invers proportional cu vehementa in care se da cu rosii si se categorisesc "idiotii" de repatriati care au supt sangele Canadei?

PS2 Si pentru cei curiosi, dupa intoarcerea acasa am un sentiment de liniste si nu ma mai intreb unde ma duc si ce fac...E un sentiment placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Simona si Miti - atunci cand suntem nemultumiti de situatia gasita in tara de adoptie, eu cred ca nu este neaparat nevoie sa stau 4 sau 5 ani cat dureaza pana la obtinerea cetateniei, cu care de altfel, asa cum si Miti si-a pus singura intrebarea - ce veti face cu ea, cu ce va ajuta?
de ce zic acest lucru;noi am avut prieteni care au venit aici, nu le-a placut, au stat 1an pe ajutor social dupa care, acum in iunie s-au intors definitiv in tara, fara sa stea prea mult pe ganduri, sa calculeze eventuale pagube/castiguri.au considerat ca acasa este mai bine si aici nu vor avea sorti de izbanda, au luat-o ca pe o experienta de viata (chiar daca au pierdut toti banii ), deci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Simona, sa fiu sincera am urmarit foarte indeaproape discutiile...cred ca tonul a deviat din primele postari in care ai subliniat superioritatea deciziei tale. Poate daca ai fi relatat intr-un mod obiectiv repatrierea ta, te-ai fii ales cu floricele, aplauze si alte ovatii, dar cind te-ai folosit de anumite oportunitati sa ajungi unde esti iar apoi sa dai cu piatra in urma, asta nu poate sa denote lucruri foarte bune.

Orice decizie pe care o iei privitoare la viata voastra de familie este cea mai buna decizie pentru TINE si pentru VOI. Asta nu inseamna ca toti care alegem sa raminem unde ne dorim nu alegem ceea ce credem ca ne este noua bine.

Mie nu imi plac operatiunile astea de gen "muscat mina care te-a hranit". Imi da un soi de gust amar. Nu zice nimeni sa nu ai un tel, sa muncesti pentru ceea ce doresti sa obtii...dar atunci cind ai o mina intinsa, te sprijini, te inalti iar apoi injuri de mama focului...e urit.

Si pentru pariu, pierzi...uite am 16 ani de America (liceu si facultate aici in NYC) si nu m-as intoarce decit in vizita. Asta nu inseamna ca nu iubesc Romania ci doar ca nu ma pot readapta la un asa gen de societate si nici nu mi-as dori ca baietii mei sa fie nevoiti sa traiasca asa. Pentru mine cel mai important lucru este ca pot realiza ceva fara sa ma "strecor", fara sa prostesc pe unul si pe altul, fara sa fiu nevoita sa dau spagi pentru lucruri elementare, fara sa fiu nevoita sa ma "descurc".

Eu te felicit ca esti fericita dar mai usurel nitel "politica". Cum esti tu fericita acole asa sintem si noi multi fericiti unde sintem. Problema apare cind prin decizia ta denigrezi pe cei care nu ti-o impartasesc.


PS...Cit despre Dan&Co...sursa comentariilor nu poate fii atribuita decit unor "lipsuri"...Baieti, 2-3cm maxim?

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Pozele Noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

pai, poate unii chiar daca sunt nemultumiti din primul an, mai acorda o sansa, se gandesc ca tot omu ca poate peste un an - doi va fi mai bine si poate chiar va fi mai bine si tocmai de aia se repatriaza ca le-a mers bine si se gandesc ca poate le merge si mai bine in Romania cu banii pusi deoparte (de ex) ... si de ce sa nu-si ia cetatenia, de ex canadiana, daca tot nu trebuie sa renunte la cea romana? chiar daca nu le foloseste la nimic, mai stii poate omu vrea sa faca o calatorie pe undeva pe unde cu pasaport romanesc le trebuie viza, dar cu cel canadian nu(de ex) ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

Pierzi pariul inca o data. Sorry.

Nu vad de ce tot raportezi totul la "numarul de ani" de stat inafara plaiurilor mioritice. Daca ar fi dupa ecuatia: cine are mai multe rosii (cu brinza ori ba) = numar de ani, hai sa luam in considerare si virsta, anii de educatie si cei de experienta profesionala? Mai e rost de pariu?...

Cetatenia canadiana nu este nici pe departe o investitie. Nu vad de ce ai investi intr-o tara de care nu-ti pasa.
Pentru mine este o mandrie si este cetatenia tarii care mi-a oferit sansa libertatii.

Ana-Maria

Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

Ah, referitor la ajutorul social: de ce "ati sarit" asa dintr-o data, doar am spus "jumatate"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Chestia asta cu stau sa-mi iau cetatenia si plec am auzit-o obsedant de de multe ori. Poate imi dati voi o explicatie, ca eu nu am, desi am mancat rosii cu branza la Buzau o bucata buna din viata mea, la ce foloseste sa fii cetatean al unei tari pe care o detesti, explicatia cu vizele nu tine, vizele se iau destul de usor mai nou in Romania, plus ca de ce sa-ti mananci aiurea ani din viata pentru o viza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Adela99 - asta inseamna ca profiti din plin de ceea ce ti-a oferit Canada si datorita ei poti calatori/beneficia mai usor de unele servicii.asta inseamna ca Simona "joaca la dublu" si cred ca ar trebui sa fie un picut mai recunoscatoare pentru toate aceste "bunuri" capatate aici.
eu nu-i doresc decat multa multa fericire in tara, chiar o invidiez, o admir ca a avut puterea de a o lua de la capat, insa cred ca daca se limita numai in a-si spune parerea, nu se ajungea la un astfel de dialog.

Bubbles - exemplul dat este real, nu am adus in discutie ajutorul social pentru a scoate in evidenta ceea ce ai spus tu (scuze daca asa s-a crezut).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

Bebitzu, cunosc cazuri similare si stiu ca este cat se poate de adevarat.
Insa am intalnit si cazuri de genul celor care vin, intra repede pe social, bombane statul ca "le-a mancat banii" si refuza sa munceasca pentru a nu plati "taxe la stat", ia cetatenia (si intrebarea ramane aceiasi: de ce au nevoie de ea in realitate?!) si se intorc in Romania, plini de vorbe grele si resentimente.

Emigrarea nu se face cu turma, ci cu inima si capul. Cam asta este


Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Am reusit si eu sa citesc subiectele din urma, mie personal mi se pare tonul folosit de Simona foarte normal, ce ati fi vrut sa vina fata cu si scuze ca s-a intors in RO.
Simona te rog sa continui subiecutl ca ma intereseaza foarte mult, si va rog foarte mult fetele care nu au treaba cu repartrierea sa nu mai devieze subiectul.

Simona , felicitari ca ai reusit sa te intorci, si te-ai decuract foarte bine, si eu ma gandesc serios sa ma intorc in viitorul apropiat, si ma gandesc de pe acum cum sa-mi pregatesc terenul sa fie schimbarea cat mai placuta si fara peripetii.
Cat ai platit containarul , pret aprox, si pt masina.
si o

Nimic fara Dumnezeu!

Mergi la inceput