Sus... in Scandinavia (65)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlbaIulia spune:


Sint de doua ore intr-o call-in conference care nu se mai termina ...imi vajaie capul si se intarce cu 360 grade in toate directiile ... noroc de cartile on line, am descarcat fratilor la disperare tot ce mi-a facut cu ochiul inclusiv povesti ... acu daca tot sint la capitolul asta, am nevoie de ajutorul vostru, ca io-s batrana si nu ma mai tzine memoria . Cum ii spune copii la povestea aia cu Eliza care a zburat cu cocorii, etc etc? Poate ma ajutati voi pliz.

Merci in avans

http://community.webshots.com/user/albaiulia101

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlbaIulia spune:


http://edition.cnn.com/2005/WORLD/europe/07/15/romania.floods.reut/index.html

http://community.webshots.com/user/albaiulia101

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arboria spune:

dalba, povestii ii zice "The wild swans" si e a lu' Andersen
uite aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

hahah...si io am facut o pauza la cetit (vorba lui istme, febra ca pe vremea odiosului ), sa scot catelu' la plimbare!!!
mara, cred ca-i cazul sa schimbi ruju' ca vezi ca nu-i place cupilului la gust si-a trebuit sa-l stinga cu ceai
Tata lu Toma, daca e soare, apai e musai sa te-mbeti, ca doar luni o iei de la capat!!!
mihaela, weekend frumos va dorim (lui Pegasis si lui Rayu, le uram miine :-))
Albici, nu-i povestea "Cei 11 cocori" ai lui Andresen danezu'???
Irimell, esti mai bine cu nervu'???


pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanelu spune:

Bine v-am gasit. Sunt noua pe aici si as vrea cateva lamuriri de la fetele din Suedia.
Iata despre ce este vorba. Am o prietena din copilarie, undeva intr-un sat din Romania, care in urma cu 3 ani a nascut un baietel in Suedia. La scurt timp dupa ce baietelul a fost nascut, intreaga familie a parasit Suedia si s-au intors in tara. Problema este ca baiatelul nu are nici in prezent acte romanesti sau mai bine zis nu are nici un fel de acte in afara de certificatul de nastere suedez. Parintii baietelului nu au inceput demersurile pentru obtinerea actelor romanesti pentru baietel pentru ca sperau la o alocatie pentru copil din partea statului suedez (care pana acum nu a ajuns – nu stiu daca au aplicat pentru obtinerea alocatiei cat timp au mai stat ei acolo).
Intrebarile mele sunt: conform legilor suedeze, baietelul are dreptul la alocatie? Statul suedez are vreo obligatie fata de el? Obtinerea actelor romanesti schimba cu ceva relatia copilului cu statul suedez? Mentionez ca nu stiu exact statutul parintilor in Suedia in momentul cand micutul a fost nascut dar presupun ca au avut viza turistica si au muncit la negru pentru 2 sau 3 luni. Banuiesc ca pentru obtinerea alocatiei este nevoie de completarea unei aplicatii ceva. Se poate face on-line sau prin posta sau este nevoie de prezenta fizica a mamei (sau a tatalui) in Suedia?
Va rog mult daca ma puteti lamuri si pe mine un pic. As vrea sa o ajut (cel putin cu un sfat) pe prietena mea si poate sa o conving sa inceapa demersurile pentru obtinerea actelor romanesti (sunt de parere ca nu vor putea sta asa la nesfarsit, copilul va trebui sa mearga la gradi si mai apoi la scoala, sa nu mai punem la socoteala ca nu are asigurare medicala in Romania).
Multumesc mult pentru timpul acordat si pentru sfaturile voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlbaIulia spune:


Fetelor, suntetzi grozave! mii de multzumiri!

Asa e, povestea celor 11 cocori! Acu daca tot va pierdetzi vremea cu mine , nu stiti cumva de unde pot sa o descarc in romana, ca de engleza nu duce cupilu lipsa!

Va tzucalesc infocat

http://community.webshots.com/user/albaiulia101

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

aici a tras un rapait de nu s-a mai vazut! cu tunete siwww.aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,673411,00.html" target="_blank"> fulgere care despicau cerul. io n-am mai vazut asa ceva! si printzishorii mei erau afara, au venit uzi leoarca si io am tras o spaima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Albitza sper ca nu te superi ca am dat link-ul pus de tine la subiectul cu inundatiile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arboria spune:

dalba, am gasit pana acum doar www.agonia.ro/index.php/prose/64314/index.html" target="_blank">mica sirena, www.agonia.ro/index.php/prose/64108/index.html" target="_blank">ratusca cea urata, www.agonia.ro/index.php/prose/64400/index.html" target="_blank">hainele cele noi ale imparatului, www.agonia.ro/index.php/prose/64400/index.html" target="_blank">fetita cu chibrituri, www.agonia.ro/index.php/prose/63998/index.html" target="_blank">soldatelul de plumb

si www.reclama/modules.php?name=Content&pa=list_pages_categories&cid=1" target="_blank">aici ai o multime de povesti

se pare ca nimeni nu a fost interesat sa urce pe net lebedele salbatice

mai caut

adela, cica si maine va ploua pe la voi, nu scoate printzisorii prea mult afara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlbaIulia spune:


Adeluc scumpuc, tu chiar vorbesti serios? Cum sa ma supar? Io din lipsa acuta de timp nu intru decat strict la scandinavi, in rest din pacate sint complet pe din afara...

Arborel, esti o dragutza! povesticile alea le gasisem si eu si le am deja, numai ca tin minte de cand eram mica ce mult mi-a placut povestea cu Eliza si voiam sa i-o citesc si lui Lorelei tot in romana...



http://community.webshots.com/user/albaiulia101

Mergi la inceput