Io, repatriata :) (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

DanutaMamaruta, bineinteles ca nimeni n-o obliga pe Simona, si nici pe prietena ta sa faca scoala. Daca Simona a avut in minte sa cistige banii necesari si sa faca o investitie in Ro, bravo ei si statul ro ar trebui sa se bucure. Prietena ta, care nu are nevoie de scoala, pentru ca s-a integrat usor, intr-o alta forma, e si ea ok.

Eu m-am referit la atitudine. la faptul de a fi deschis catre noua societate, si de a face efortul sa o intelegi. Asta se poate face prin scoala, prin prieteni locali, prin vizonarea filmelor, cititul ziarelor, cartilor scrise de autorii locului etc etc. Cultura locala (stiu, cultura suna bleaks in ro, dar gaseste-mi un sinonim necliseizat). Evident ca nu trebuie sa faci asta, nu ma intelege gresit.

Daca vrei insa sa te integrezi in tara respectiva, trebuie sa ai disponibilitatea de a invata si de a accepta noile reguli ale jocului.

Cind am venit aici si ma interesa un apartament la caminul facultatii, un roman m-a sfatuit sa ma duc sa-i dau ceva tipei care se ocupa de asta. Ca el asa face, si merge, tot ca-n Ro, sa nu-mi fac iluzii. Dupa aceea, dind pe git inca un paharel de tuica (eram la o petrecere de romani), mi-a mai zis ca astia, canadienii, habar n-au sa se distreze.

Ei,prin asta inteleg eu o lipsa de respect. Adica lipsa de consideratie pentru o cultura diferita. In loc sa incerci sa te adaptezi tu la Canada (de exemplu), pretinzi sa se schimbe ea dupa tine. Nu e logic. Iar daca ea nu se schimba, incerci sa o denigrezi si o reduci la acelasi rahat de acasa, ca doar si aici oamenii transpira, si aici is cersetori, si aici lucrurile se strica, putrezesc, mucegaiesc, oamenii mor etc

Despre Simona, mie mi s-a parut ca a fost nepoliticoasa din primul mesaj: adica se bucura din plin ca noi am ramas aici, sa muncim sa ne adaptam si sa fim noi insine, cind ea a scapat de dilemele identitare si s-a salvat in gradina colorata din Ro. Salvarea individuala mi se pare sanatoasa, dar dispretul pentru cineva care nu s-a eschivat de la efort, ci il face in continuare, mi se pare o rautate gratuita si nesanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

--------------
Inca ceva. Ce e aia "esti bun"? Cum demonstrezi ca esti bun? Cum ajungi sa te bage in seama angajatorul ca sa ai sansa sa ii arati ca esti bun? Nu trebuie sa te angajeze intai? Si de unde ai invatat tu "bunatatile" alea de skilluri? De la bar?
--------------
"Esti bun" == corespunzi cerintelor

Cum demonstrezi : - prestatia de la interview, daca treci sau nu anumite teste

Cum ajungi sa te bage in seama : - aplici pentru post

De unde ai invatat : - de la scoala, de la biblioteca, prin studiu individual (cum a facut Simona)

Simona nu a vrut sa faca cercetare sau cariera universitara. A invatat 1-2 limbaje de programare, a fost capabila sa isi foloseasca cunostintele dobandite si a lucrat in industrie.

De ce ar trebui toti sa facem dcotorate pentru a fi eligibili de a trai in Canada?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza Mamaruta spune:

quote:
Originally posted by ruxij

Inca ceva. Ce e aia "esti bun"? Cum demonstrezi ca esti bun? Cum ajungi sa te bage in seama angajatorul ca sa ai sansa sa ii arati ca esti bun? Nu trebuie sa te angajeze intai? Si de unde ai invatat tu "bunatatile" alea de skilluri? De la bar?



Era vorba despre cei care au ales sa nu isi desavirseasca educatia prin scolile canadiene, pentru ca ori aveau o educatie solida de acasa, ori s-au auto-educat (adica nu au investit material in educatie, dar asta nu inseamna ca nu au investit in ei ca oameni, dpdv profesional).

Ideea era ca nu toti care nu si-au cheltuit banii pe scolile canadiene sunt niste ne-educati pe care ii intereseaza numai banii, nu si progresul personal. De ce nu puteti accepta ca exista si oameni care gindesc diferit, pentru asta fara sa va fie mai prejos?

Si daca tu ai ajuns pina la virsta asta fara sa afli cum ii arati unui angajator ca esti bun (in absenta certificatelor din tara in care ai emigrat) atunci nu ne ajunge timpul care imi permit sa il petrec pe forum sa iti explic.

Nu ma trimiteti in Romania, ma duc singura, are si Conchita dreptate, nici eu nu am loc in "civilizata" Canada. Ii multumesc lui Dumnezeu (si Canadei) pentru ca am aflat unde este acasa pentru mine. Si asta nu ma face nici mai proasta, nici mai inculta decit voi, chiar daca unul dintre telurile mele in Canada a fost sa adun bani pentru a-i investi in Romania.

O seara frumoasa tuturor!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Nu iti ajunge timpul sa imi explici sau nu stii ce sa spui? Daca ai sti, ai putea face un rezumat, nu e nevoie sa scrii un tratat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

aaaaaaaaaaaaaaa hello intelectualele, problema voastra cea mare nu e scoala, hahahahahahahaha cu scoala sau fara se descurca omu, problema voastra cea mare este ca suntetzi niste grasane ! aratatzi ca niste pepeni, si din fatza si din spate si din profil ! datzi jos alea 30 de kg care le avetzi in plus, ala e balastul vostru ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Si alealalte ie slabe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

Daca ar vedea a mea mama mesajele in legatura cu studiile ar fi nu ca feicita, ci foarte! Si in ziua de astazi la fiecare telefon imi aduce aminte ca mai am de terminat un an de facultate si gata, am hartie!
Ca sa nu mai spun, ca al meu socru tocmai a devenit Doctor Cum Laudae (da, la Universitatea din Bucuresti..dupa zeci de ani de cercetare in afara si locuieste in afara..dar tot aici isi dadu doctoratul...sa nu va legati de asta..) si a mea mama nu a mai vorbit cu mine sapt...ca de ce nu urmez exemplul?

Deci mi-e cunoscut subiectul.. asa ca nu ma atinge, sunt vaccinata de 9 ani cam in fiecare sapt
Dar sunt incapatanata...io cu reteta mea, fiecare cu a lui

V-am pus la curent cu drama mamei mele dragidar mi-e draga...

Revenind... "Despre Simona, mie mi s-a parut ca a fost nepoliticoasa din primul mesaj: adica se bucura din plin ca noi am ramas aici, sa muncim sa ne adaptam si sa fim noi insine, cind ea a scapat de dilemele identitare si s-a salvat in gradina colorata din Ro. Salvarea individuala mi se pare sanatoasa, dar dispretul pentru cineva care nu s-a eschivat de la efort, ci il face in continuare, mi se pare o rautate gratuita si nesanatoasa."
Nu a fost nici cea mai mica intentie sa fiu nepoliticoasa, cititi din nou si veti vedea negru pe alb ca am spus ca asa am reusit noi, dar nu e singura cale! Si subiectul meu nu a fost "Hai buluc inapoi in Romania", nu am zis nimic rau de nimeni si de nimic (nici o tara)

Adica daca nu am facut scoli nu am depus nici un efort? Parerea mea ca am depus, poate mai mult sau mai putin decat altii..

Si personal, mie mi se pare penibil sa mi se spuna ca nu ne-am adaptat in Canada...nici eu nu judec pe altii, nici voi pe mine!La mine adaptat intr-o tara inseamna sa avem servicii decente, sa ne descurcam, sa vorbim limba respectiva, sa intelegem cum functioneaza socitatea..sa uit ca sunt roman..io nu pot! Daca imi tai si radacinile, ce mai ramane? Un copac suspendat?

Adaptarea nu inseamna sa imi pun un zambet imens pe fata si in fiecare zi sa incerc sa nu mai vorbesc limba materna, sa nu fiu io... Si toti care le stiti pe toate cititi ce mai spun multe capete luminate (ne-romanesti) despre Canada: incurajeza absolut fiecare etnie/comuniatte sa isi pastreze obiceiurile, limba, etc. E o tara multiculturala!

Multam Casandra..

""Esti bun" == corespunzi cerintelor + reusesti sa faci un CV care sa sara in ochi si poate cand il citeste nenea de la HR nu e o zi de luni

Cum demonstrezi : - prestatia de la interview, daca treci sau nu anumite teste + si daca stii sa te vinzi. Ce m-a invatat un pritene bun canadin la a 3-a generatie..cand te intreaba de ceva ce nu prea stii sau mai deloc spui linistit: "Lately, I wasn't expose to that" si daca te aiu, pui mana si mananci cartea sa inveti
Cum ajungi sa te bage in seama : - aplici pentru post

De unde ai invatat : - de la scoala, de la biblioteca, prin studiu individual" + si am tras tot timpul cu ochiul la ala care le stia mai bine

Iaca ce zise Simona din necivilizatia ei..nu tu ziare, nu tu apa curenta, nimicuta...noroc de telemea si branza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

Ma mananca tastatura

Ma tot intreb io de unde doua tabere...dar am impresia ca propozitia bomba a fost aia in care am spus ca io preferai sa nu fac scoli...

Dragele mele, care sunteti pe la scoli, cursuri, etc..e foarte bine, io nu dadui cu rosii in voi! Toate solutiile sunt bun, nu numai a mea!

Si va rog, fiecare face ce vrea cu putinii banuti munciti cinstit! Dar de aici si pana la a fi neadaptata si superficiala e cale lunga!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Draga Simona, multumesc pentru raspuns. Nu-i nimic ca n-ai apa curent, macar esti slaba :))
Multa bafta in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:


"Cum demonstrezi : - prestatia de la interview, daca treci sau nu anumite teste

Cum ajungi sa te bage in seama : - aplici pentru post

De unde ai invatat : - de la scoala, de la biblioteca, prin studiu individual (cum a facut Simona)

Simona nu a vrut sa faca cercetare sau cariera universitara. A invatat 1-2 limbaje de programare, a fost capabila sa isi foloseasca cunostintele dobandite si a lucrat in industrie.

De ce ar trebui toti sa facem dcotorate pentru a fi eligibili de a trai in Canada?"

Casandra, dupa parerea mea, nu este suficient sa aplici pentru post si sa traiesti cu speranta ca o sa-l dai gata pe cel dispus sa te angajeze.
Ce-i drept, primul pas este acela de a aplica pentru postul dorit insa de multe ori nu ajungi la interviu din mai multe motive - lipsa experienta in tara respectiva, lipsa scoala.
Cand am ajuns aici, sotul a depus sute de CV-uri.Nu spun de cate ori a fost chemat la interviu.
Acum a terminat un certificat aici si apoi vrea sa intre in ordinul inginerilor.Nu este adeptul diplomelor multe daca nu-si au rostul, insa in cazul nostru scolile sunt necesare.
nu suntem medici si nici profesori, eu sunt economista si am avut colegi la scoala de franceza care au fost contabili in Ro, ce crezi ca pot face aici fara un min de educatie canadiana?




Mergi la inceput