Io, repatriata :) (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by paraluta

Atata-ne niste "Pictures", sa vedem!
Eu cred ca n-am jignit pe nimeni daca mi-am scris parerea. Ca sint mai "incisiva", asta e defect profesional. Este o dezbatere, si ma comport ca atare, obiectiv.
quote:
Originally posted by ruxij

Draga Paraluta, din cauza ca locuiesc intr-o casa darapanata mi se pare ca ai un limbaj cam agresiv. Intai ne faci prapaditi pe astia care facem doctorate, apoi ne arati fundul, acum ne spui ca locuim in case darapanate. Nu ti se pare ca sari putinel calul? Ai argumente, de ce nu te exprimi civilizat ca toata lumea? Mi se pare ca din lipsa de argumente arunci cu jigniri. Deci de unde stii tu ca eu locuiesc intr-o casa darapanata, iar copilul meu nu are parte de educatie? Nu stii sa dezbati civilizat, nu mai dezbate.






Draga mea, poze cu casa mea cu etaj si cu Jeepu' nu o sa iti arat, ca nu vreau sa seman chiar intr-atat cu romanii care se incadreaza in "normalitatea" descrisa de tine si trimit negresit poze de genul asta. Pana una alta, esti singura care ataci la persoana in lipsa de argumente. Tie nu ti-a spus nimeni nici prapapdita si nici nu a comentat asupra casei, copiilor sau a calificarilor tale. Tu insa ai facut-o, se numeste atac la persoana, nu obiectivitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by paraluta

De ce, sa intreb cum iti merge? Poate te simti intre timp mai bine,nu-i nevoie. Daca nu ti-ai revenit bate la usa la vecinu` din Cuba, sa-ti dea ceva de kap! (o pastila, sa nu interpretezi altfel!) Sa stii ca va meritati soarta, sa locuiti in cartierele darapanate unde locuiti, iar copiii vostri sa mearga la o scoala vai de capu` ei! Asa va trebuie! Sa va ginditi cu jind la vremurile bune, dar trecute, cind cistigai prost, dar erai D-na Doctor! Va meritati soarta!



N-am cuvinte.


Decat sa fiu genul de "Doamna Doctor" pe care cu onor il reprezinti, mai bine dorm sub pod intr-o cutie de carton.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Hm... Paraluta, stii care e problema cu spaga? E ilegala (interzisa prin lege) si imorala (il nedreptateste pe cel care nu are bani sau are mai putini pentru spaga). E o solutie individualista, in care nimanui nu-i pasa de celalalt si de societatea in care traieste. De asta e Ro considerata un stat inferior ca civilizatie si asta e motivul pentru care unora nu le place: pe de-o parte pentru ca daca nu au bani sa o dea, sint descoperiti, nu ii protejeaza nimeni, iar cei care sint in pozitii cheie, daca spaga e generalizata, o sa actioneze in consecinta...

Daca banul domina o societate si nu niste reguli inflexibile, valabile pentru toti, care sa protejeze individul, atunci aia nu se mai numeste societate, ci jungla...

Danro, folosesti un argument pe care l-am mai vazut si de alte dati pe forum: daca nu-ti place ro si iti e bine acolo prin strainataturile tale, ce mai scrii mesaje in romana, pe un forum de romani, inseamna ca esti ipocrit. Mey, eu cred ca atunci cind pleci in alta parte si te integrezi in alta societate, nu te dezbraci de identitatea dinainte ca de o haina veche, iei una nou-nouta, te falesti cu ea si stai teapan de teama sa nu se prinda cineva ca noua haina nu-ti apartine. Nu. O integrare intr-o cultura noua inseamna o imbogatire, devii mai mult decit erai inainte, esti mai experimentat si mai flexibil. Dar de ce as renunta la romana, doar ca imi place civilizatia canadiana ? Sa inteleg ca vrei sa sadesti sentimente de vinovatie fata de patria muma? ma perche?

Stiti care e treaba, imi cer scuze pentru lungimea mesajului: nimeni nu poate scapa de bolile timpului sau; si nici de ale societatii sale. Sintem toti bolnavi de comunism, mai mult sau mai putin, asta ne si apropie de fapt, o rana comuna. Asta nu inseamna ca daca facem eforturi sa identificam plagile si sa ne vindecam invatind si de la altii, traind in societati normale, ne uitam tara. Sa fim seriosi! Imaginati-va poporul roman ca o multime de indivizi suferinzi. Fiecare dintre ei care se salveaza inseamna o sansa pentru intreg...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Paraluta, nu te supara, dar Simona a spus ca nu vrea ca subiectul ei sa ajunga maculatura.
Te rog, respecta-i dorinta.

Daca te-a suparat cineva sau ceva, deschide subiect separat si dezbate problema acolo.

Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Bey, sinteti ceva de groaza!
Ca sa va spun drept, eu cred ca intelectualii din ro sufera de aceeasi dambla ca si restul: capra vecinului. De-aia se cearta intre ei, de-aia n-au loc unu de altu, de-aia scot carti care mai de care mai alambicate, sa inteleaga alalalt cit mai putin

Cit despre dezbaterea de fata, vad ca sint doua tabere: cei care pun mai presus banu' (cu care faci si ai tot ce vrei in ro, nu conteaza de unde-l ai), si cei care pun mai presus omul (si atunci cauta societati normale si cinstite).

Cita vreme primii se intorc in tara, cu infuzia lor de capital, are o sansa economia. Dar pina nu se intorc ceilalti, societatea e inexistenta si eu nu vreau in ruptu capului sa-mi cresc copilul acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza Mamaruta spune:

quote:
Originally posted by conchita
Simona, cu opinia ta despre educatie, subscriu si eu la parerile conform carora locul tau e in Romania, precis. nu aveai ce cauta in Canada sau in alta tara civilizata, asa e.




Sunt unii care au ales sa NU mearga la scoli (poate o alegere momentata, dictata de telurile imediate. Asta nu inseamna ca Simona, de exemplu, la 27 de ani ai ei si avind independenta financiara nu poate sa mearga la ce scoala vrea ea, cind si daca va dori.) Dupa cum sunt ALTII care au mers si merg la scoli si tot degeaba. Daca in aceasta societate nu ai reusit sa ajungi la un minim de toleranta (in societatea "anormala" din Romania era firesc sa te umpli de frustrari, aici ce va lipseste de sunteti atit de pline de frustrare?) atunci nu mai e nici o salvare.

Si am si o prietena profesoara de chimie in tara, care e profesoara de farmacie la un colegiu privat in Canada, fara sa aiba vreun certificat canadian. Si in al 2-lea an au facut-o permanenta, pentru ca a dovedit ca e buna. Dar poate ca ar fi trebuit sa refuze jobul si sa mearga la scoala, nu? Ea a fost de parere ca la scoala trebuie sa te duci daca nu esti in stare sa iti faci altfel meseria (vezi exemplul doctorilor, care nu au de ales si trebuie sa mearga la scoli daca vor sa profeseze in Canada), sau daca nu stii sa faci chiar nimic. Desi si la doctori, am un exemplu cu o "doctora" din Romania care lucreaza in Canada in Medical Underwriter, fara sa aiba scoala canadiana. Dar ea e medic numai in compania de asigurari la care lucreaza, nu si in afara ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by Danutza Mamaruta

quote:
Originally posted by conchita
Simona, cu opinia ta despre educatie, subscriu si eu la parerile conform carora locul tau e in Romania, precis. nu aveai ce cauta in Canada sau in alta tara civilizata, asa e.




Sunt unii care au ales sa NU mearga la scoli (poate o alegere momentata, dictata de telurile imediate. Asta nu inseamna ca Simona, de exemplu, la 27 de ani ai ei si avind independenta financiara nu poate sa mearga la ce scoala vrea ea, cind si daca va dori.) Dupa cum sunt ALTII care au mers si merg la scoli si tot degeaba.




Sunt unii care au ales sa NU mearga la scoli, sunt ALTII care au mers la scoli si tot degeaba, dar mai sunt si AIALALTII care au mers la scoli fara sa fie "tot degeaba". Scoala nu este un kkt pentru toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Inca ceva. Ce e aia "esti bun"? Cum demonstrezi ca esti bun? Cum ajungi sa te bage in seama angajatorul ca sa ai sansa sa ii arati ca esti bun? Nu trebuie sa te angajeze intai? Si de unde ai invatat tu "bunatatile" alea de skilluri? De la bar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

----------------
Ea a fost de parere ca la scoala trebuie sa te duci daca nu esti in stare sa iti faci altfel meseria (vezi exemplul doctorilor, care nu au de ales si trebuie sa mearga la scoli daca vor sa profeseze in Canada), sau daca nu stii sa faci chiar nimic.
---------------------
Sau daca vrei sa mai inveti, sau sa te specializezi sau ai aspiratii catre o cariera universitara, sau....

Mergi la inceput