Io, repatriata :) (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Paraluta, du-te la psiholog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

Valeu, value..ce vrui si ce iesi:)
Inche o data: am zis-o si o mai zic: eu am plecat pentru bani si sa mi se mai destepteze neuronii (ca pana sa plec din tara credeam ca cersetori numa in Romania exista - haideti radeti)
Fiecare are reteta proprie a fericirii...ma repet..asta a fost reteta mea, dar fiecare om are reteta lui, unica..si toate sunt bune.

In plus, fiecare stie ce isi doreste de la viata, fara a exista riscul ca altii sa il faca prost!Si eu ii respect pe altii!

Nu ma mai blamati atat ca vezi Doamne, am investit banii din Canada in Romania..nu cred ca e o crima..globalizarea e globalizare!

Nu am carat cu carca, am fost onorabili, nu stiam pe nimeni in Canada...asa ca totul fu pe meritul nostru!Am si vazut lumea si ne-am bucuratd e toate..nu am stat numarandu-mi banutii in coltul batistei


Nu sunt mare investitotr, nu era lauda, sunt un prapadit mic care a facut ce a crezut de cuviinta!

Si, vorba lui Paraluta, e delirant de-a dreptul..cum am indraznit sa plec chiar daca sunt cetatean canadian? Pai ce e Canada? Romania lui Ceasca in care erai "legat cu lanturi" si nu aveai dreptul sa iesi? Si am jurat credinta reginei si nu am jurat ca voi inlocui in Canada...mare diferenta din punctul meu de vedere umil Si lumea am vazut-o cu pasaport romanesc...

No, inche o data, io nu vreau dispute, de ce si cum, unde e mai bine...fac pe bunul samaritean, cica

Sara buna!

PS Si in dsicutia de ce a plecat fiecare nu intra cei cu burse, etc..ci numai cei care au imigrat de la inceput..nu ca s-au mai gandit dupa ce si-au terminat studiile sau mai stiu eu ce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

De ce, sa intreb cum iti merge? Poate te simti intre timp mai bine,nu-i nevoie. Daca nu ti-ai revenit bate la usa la vecinu` din Cuba, sa-ti dea ceva de kap! (o pastila, sa nu interpretezi altfel!) Sa stii ca va meritati soarta, sa locuiti in cartierele darapanate unde locuiti, iar copiii vostri sa mearga la o scoala vai de capu` ei! Asa va trebuie! Sa va ginditi cu jind la vremurile bune, dar trecute, cind cistigai prost, dar erai D-na Doctor! Va meritati soarta!

quote:
Originally posted by amuleta

Paraluta, du-te la psiholog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

da spaga de ce nu iei ? aaaaaaaaaaaaaa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by paraluta

Ce sublim!!! Delirez!!!
Pina la urma Romania te-a facut medic, ba iti da si posibilitatea sa lucrezi, ca n-ai probleme cu licenta. E drept, pe salarii de mizerie, dar asta e situatia la bugetari. O stiu prea bine si eu.
De ce sa nu iei spaga?! Zi-mi si mie un singur motiv clar sa n-o iei. Te poti descurca mai bine in viata de zi cu zi daca iei spaga!; ce te deranjeaza sa iei spaga, daca ti-o da cineva? Ce e atit de deranjant in asta? N-ati inteles ca exista mai multe notiuni de "normal"? In Ro este ceva normal sa dai si sa iei spaga, asa functioneaza cumva toate , daca n-ar exista spaga( care de altfel a existat aproape mereu in RO), ar muri multa lume de foame. In alte tari, cum ar fi Canada sau USA, probail ca nu exista asa ceva, asta e notiunea de "normal" de acolo. Nu stiu de ce comparam doua tari complet diferite, Ro si USA, sau Canada, cind nu exista nici o comparatie, pentru ca totul functioneaza altfel, pe alte principii!
Eu cred ca macar o data in viata ta de medic ai luat, daca nu bani, macar o ciocolata sau un ou. Si te-ai simtit bine, ba te-ai si laudat acasa cu ce ai primit!
Ma enerveaza povestile astea aberante, ca am plecat din Ro "ca nu vreau sa iau spaga". Sa fim seriosi, domnilor si doamnelor, mame si tati de copii si posesori de diplome romanesti!


paraluta, ai perfecta dreptate. nu in tot ce zici, bineinteles, ca nimeni nu e perfect. doar cu a doua propozitie ai dreptate, aia autocritica. dar nu-i nimic, ca uite, mai sunt si altii in aceeasi situatie ca tine, aia de-ti aduc flori pe patul de suferinta morala. am trait s-o vad si pe-asta, cineva care considera spaga normala, iar pe cei care s-au saturat sa traiasca intr-o lume corupta- anormali.

Simona, cu opinia ta despre educatie, subscriu si eu la parerile conform carora locul tau e in Romania, precis. nu aveai ce cauta in Canada sau in alta tara civilizata, asa e.

Sa nu uiti, Darie...
http://www.procesulcomunismului.com/default.asp.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

-----------------
Simona, cu opinia ta despre educatie, subscriu si eu la parerile conform carora locul tau e in Romania, precis. nu aveai ce cauta in Canada sau in alta tara civilizata, asa e.
-----------------
De ce? Pentru ca a invatat singura meserie? Bravo ei ca a fost eficienta. Time is money. Daca nu s-ar fi pregatit cu seriozitate, nu ar fi avut nici un venit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

M-am bagat pe teren alunecos cu notiunea de "normal". Ce e normal pentru tine, draga Conchitta, cu siguranta nu e normal pentru mine, si i se pare aberant lui Gheorghe, portar de spital. Sa o luam mai simplu, poftim: daca in Ro este normal sa maninci ciorba da burta, aici in Germania asa ceva nu e normal astia de aici dau asa ceva de mincare la ciini! Cred ca prea va lasati furati de "priveliste" pe unde locuiti! Sa stiti ca aici in Germania si in inca cel puitn o duzina de tari, exista coruptie. De ce n-ar exista? ca credem noi ca nu? Cred ca ati citit despre tarile unde locuiti acum intr-o carte de calatorii, sau in National Geographic, fratilor! Sau va uitati la televizor numai la reclame de cirnati!Daca nu stiti de coruptie ca exista acolo unde traiti acum, asta nu inseamna ca nu exista! Dar exista la un nivel mult mai mare decit sintem noi obisnuiti din Ro, nivel pe care probabil n-o sa-l atingem nici unii dintre noi niciodata! Credeti ca pe aici in "Vaterland"-ul german, nu merge cu pile si cu relatii? Va inselati amarnic; normal ca exista, ca doar asa se invirte lumea!

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Originally posted by paraluta

Ce sublim!!! Delirez!!!
Pina la urma Romania te-a facut medic, ba iti da si posibilitatea sa lucrezi, ca n-ai probleme cu licenta. E drept, pe salarii de mizerie, dar asta e situatia la bugetari. O stiu prea bine si eu.
De ce sa nu iei spaga?! Zi-mi si mie un singur motiv clar sa n-o iei. Te poti descurca mai bine in viata de zi cu zi daca iei spaga!; ce te deranjeaza sa iei spaga, daca ti-o da cineva? Ce e atit de deranjant in asta? N-ati inteles ca exista mai multe notiuni de "normal"? In Ro este ceva normal sa dai si sa iei spaga, asa functioneaza cumva toate , daca n-ar exista spaga( care de altfel a existat aproape mereu in RO), ar muri multa lume de foame. In alte tari, cum ar fi Canada sau USA, probail ca nu exista asa ceva, asta e notiunea de "normal" de acolo. Nu stiu de ce comparam doua tari complet diferite, Ro si USA, sau Canada, cind nu exista nici o comparatie, pentru ca totul functioneaza altfel, pe alte principii!
Eu cred ca macar o data in viata ta de medic ai luat, daca nu bani, macar o ciocolata sau un ou. Si te-ai simtit bine, ba te-ai si laudat acasa cu ce ai primit!
Ma enerveaza povestile astea aberante, ca am plecat din Ro "ca nu vreau sa iau spaga". Sa fim seriosi, domnilor si doamnelor, mame si tati de copii si posesori de diplome romanesti!


paraluta, ai perfecta dreptate. nu in tot ce zici, bineinteles, ca nimeni nu e perfect. doar cu a doua propozitie ai dreptate, aia autocritica. dar nu-i nimic, ca uite, mai sunt si altii in aceeasi situatie ca tine, aia de-ti aduc flori pe patul de suferinta morala. am trait s-o vad si pe-asta, cineva care considera spaga normala, iar pe cei care s-au saturat sa traiasca intr-o lume corupta- anormali.

Simona, cu opinia ta despre educatie, subscriu si eu la parerile conform carora locul tau e in Romania, precis. nu aveai ce cauta in Canada sau in alta tara civilizata, asa e.

Sa nu uiti, Darie...
http://www.procesulcomunismului.com/default.asp.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Draga Paraluta, din cauza ca locuiesc intr-o casa darapanata mi se pare ca ai un limbaj cam agresiv. Intai ne faci prapaditi pe astia care facem doctorate, apoi ne arati fundul, acum ne spui ca locuim in case darapanate. Nu ti se pare ca sari putinel calul? Ai argumente, de ce nu te exprimi civilizat ca toata lumea? Mi se pare ca din lipsa de argumente arunci cu jigniri. Deci de unde stii tu ca eu locuiesc intr-o casa darapanata, iar copilul meu nu are parte de educatie? Nu stii sa dezbati civilizat, nu mai dezbate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Atata-ne niste "Pictures", sa vedem!
Eu cred ca n-am jignit pe nimeni daca mi-am scris parerea. Ca sint mai "incisiva", asta e defect profesional. Este o dezbatere, si ma comport ca atare, obiectiv.

quote:
Originally posted by ruxij

Draga Paraluta, din cauza ca locuiesc intr-o casa darapanata mi se pare ca ai un limbaj cam agresiv. Intai ne faci prapaditi pe astia care facem doctorate, apoi ne arati fundul, acum ne spui ca locuim in case darapanate. Nu ti se pare ca sari putinel calul? Ai argumente, de ce nu te exprimi civilizat ca toata lumea? Mi se pare ca din lipsa de argumente arunci cu jigniri. Deci de unde stii tu ca eu locuiesc intr-o casa darapanata, iar copilul meu nu are parte de educatie? Nu stii sa dezbati civilizat, nu mai dezbate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by paraluta
Pina la urma Romania te-a facut medic, ba iti da si posibilitatea sa lucrezi, ca n-ai probleme cu licenta. E drept, pe salarii de mizerie, dar asta e situatia la bugetari. O stiu prea bine si eu.
De ce sa nu iei spaga?! Zi-mi si mie un singur motiv clar sa n-o iei. Te poti descurca mai bine in viata de zi cu zi daca iei spaga!; ce te deranjeaza sa iei spaga, daca ti-o da cineva? Ce e atit de deranjant in asta?
[...]Ma enerveaza povestile astea aberante, ca am plecat din Ro "ca nu vreau sa iau spaga". Sa fim seriosi, domnilor si doamnelor, mame si tati de copii si posesori de diplome romanesti! [quote]


Adela, acuma intelegi de ce intelectualii romani se dispretuiesc unii pe altii? Pentru ca uneori au motive.





To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput