Io, repatriata :) (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pork spune:

...Barfa si despicat firul in patru intre ia o pauzari...pe ulita satului virtual. In fine...
Simonica daca s-a repatriat banuiesc ca s-a repatriat cu pasaportul canadian la banduliera...desi cand aplici pt cetatenie trebuie sa declari sub semnatura ca intentionezi sa traiesti in Canada si in continuare.
Cum rezolvi chestiunea in fata propriei constiinte desigur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

----------
Daca va intra un doctor sau un profesor dornic sa emigreze si-ti va citi tie mesajul, va intelege ca nu trebuie sa faca nici o scoala,
-----------
daca vrea sa fie programator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

Io nu mai zic nimic..ca sunt o mare superficiala si nu mai inteleg absolut nimicuta din lumea aiasta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

N-am prea priceput nimic din "gilceava" voastra, canadienilor si americanilor! Cred ca sinteti cu totii prea frustrati, iar aici pe acest subiect,incercati sa va eliberati de frustrare.Pacat ca printre discutiile aprinse nu se strecoara si ceva mai destept, decit foarte rar, si numai de la unele persoane. Am observat ca cum isi spune cineva parerea, automat se gaseste un "frustrat" care "sa-i arate el ce stie"!
Cred ca si lelea Ana din piata se cearta exact la fel cu suratele ei, pe motive asemanatoare. Este deci specific plaiurilor mioritzei.
Apropos, in "Mioritza", taranul cel bleg care asteapta moartea, daca era neamt, ar fi spus ceva de genul: "Ce, mama voastra, vreti sa ma omoriti?! Haideti numa`, ca va arat eu"! Dar fiind "rumin", cinta din fluier, indeletnicire pe care o are si in zilele noastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

O sa-ti spun eu de ce am plecat, mai pe intelesul tau : fara spaga, nu se poate trai in Romania din meseria de medic. Si eu nu vreau sa iau spaga. Si ma si saturasem sa-i tot tratez pe toti bulibasa la urgenta. Ai priceput, acusi ? Daca te-ai fi intors si tu in Romania sa fii lefegie la stat pe o leafa de mizerie si dupa aia ai fi facut pe patrioata, te-as fi inteles. Dar ca sa investesti banii cistigati in Canada si dupa aia sa te lauzi ca se poate si-n Romania sa traiesti cinstit si demn si uite ce bine ie, thanks but no thanks !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Da, mai, nu e chiar asa, toata lumea a plecat strict pentru bani. Unii mai au si aspiratii, vise, nu toata lumea gandeste la fel si vrea sa fie investitor destept. Unii au alte inclinatii. Altii vor sa isi creasca si ei copiii intr-un alt climat general in societate, cu alte valori, sa aiba alte aspiratii, sa traiasca viata la cote inalte. Banii vin si ei natural intr-o astfel de societate si vin pe cai cinstite.

Eu Simona, ca si multi alti profesori despre care amintesti tu ca nu au sanse in afara, am terminat Chimia in Romania. As fi vrut o cariera universitara si sa lucrez si eu cu aparatura performanta, sa am si eu parte de respect social (adica sa nu imi rada in nas prostimea ca's doar o tocilara fraiera he he he ce proasta'i asta). Intrucat asta nu se poate face in Romania, iata ca se poate face in America, dupa ce faci scoala aferenta bineanteles. In final, pentru ca efortul intotdeauna este rasplatit, vin si banii, salarii de peste 100K/an, venit pe care inteleg ca il au doar 20% dintre locuitorii acestei tari minunate care este US:)) Iata cum daca lucrezi doar cu Bachelor Degree intr-un laborator ajungi poate la maxim 50K/an, in vreme ce daca mai pui ceva scoala avansezi nu doar la 100, dar odata cu varsta leafa poate deveni 200 sau chiar 300K/an (atat are profesorul meu acum). Si ce fac multi dintre profesorii de succes? Folosindu-se de ideile si patentele avute pana atunci, pe langa leafa isi deschid firme proprii, sau fac si consultanta si ajung si mai bogati. Deci sunt cazuri in care nu mori de foame cu scoala, desigur, in alte tari, nu in Romania unde cercetarea si invatamantul universitar de calitate sunt un lux. La fel si cu medicii. E greu la inceput dar si cand ajung la tinta, au satisfactii, atat materiale cat si profesionale. Cu computeristii e alta treaba, nu ma pricep la domeniu, dar sa nu generalizam cum ca scoala este un kkt oriunde in lume, deci nu avem nevoie de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Dandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Ce sublim!!! Delirez!!!
Pina la urma Romania te-a facut medic, ba iti da si posibilitatea sa lucrezi, ca n-ai probleme cu licenta. E drept, pe salarii de mizerie, dar asta e situatia la bugetari. O stiu prea bine si eu.
De ce sa nu iei spaga?! Zi-mi si mie un singur motiv clar sa n-o iei. Te poti descurca mai bine in viata de zi cu zi daca iei spaga!; ce te deranjeaza sa iei spaga, daca ti-o da cineva? Ce e atit de deranjant in asta? N-ati inteles ca exista mai multe notiuni de "normal"? In Ro este ceva normal sa dai si sa iei spaga, asa functioneaza cumva toate , daca n-ar exista spaga( care de altfel a existat aproape mereu in RO), ar muri multa lume de foame. In alte tari, cum ar fi Canada sau USA, probail ca nu exista asa ceva, asta e notiunea de "normal" de acolo. Nu stiu de ce comparam doua tari complet diferite, Ro si USA, sau Canada, cind nu exista nici o comparatie, pentru ca totul functioneaza altfel, pe alte principii!
Eu cred ca macar o data in viata ta de medic ai luat, daca nu bani, macar o ciocolata sau un ou. Si te-ai simtit bine, ba te-ai si laudat acasa cu ce ai primit!
Ma enerveaza povestile astea aberante, ca am plecat din Ro "ca nu vreau sa iau spaga". Sa fim seriosi, domnilor si doamnelor, mame si tati de copii si posesori de diplome romanesti!

quote:
Originally posted by amuleta

O sa-ti spun eu de ce am plecat, mai pe intelesul tau : fara spaga, nu se poate trai in Romania din meseria de medic. Si eu nu vreau sa iau spaga. Si ma si saturasem sa-i tot tratez pe toti bulibasa la urgenta. Ai priceput, acusi ? Daca te-ai fi intors si tu in Romania sa fii lefegie la stat pe o leafa de mizerie si dupa aia ai fi facut pe patrioata, te-as fi inteles. Dar ca sa investesti banii cistigati in Canada si dupa aia sa te lauzi ca se poate si-n Romania sa traiesti cinstit si demn si uite ce bine ie, thanks but no thanks !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

quote:
Originally posted by kim222

Dandro si Paraluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

cine ma nu ia spaga ?

Mergi la inceput