Io, repatriata :) (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Una e sa uiti ca esti roman(ca) si alta sa ridici in slavi actuala situatie economico-politica din Ro.


Cine a ridicat in slavi situatia...?
quote:
Originally posted by cataghe
Nu pricep si pace, de unde ideea asta ca daca privesti critic ceea ce este rau in Romania inseamna ca ai uitat de unde ai plecat.

Cine a spus ca daca privesti critic...?


A nu avea pe cineva(ceva) la inima,nu este acelasi lucru cu a critica.
Recititi mesajele mele,nu ati inteles.
Imi pare rau ,dar nu sunteti profunde.
La numarul asa de mare de mesaje care le aveti scrise,probabil ca nu aveti timp sa cantariti corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Ui-ui-ui, ca iar se lasa cu skandal!
Mi se pare nostim ca numai cei din USA se cearta cu cei din Canada.
De ce? Probabil ca e o rica veche, despre care noi, europenii nu stim!
Oricum, imaginea purcelului care a cazut victima inundatiilor pentru ca nu stie sa inoate , m-a induiosat!
Apropos de asta, am vazut intr-o iarna pe Euronews, tot din Ro, o imagine cu niste tarani care din cauza gerului, scoteau gainile gata congelate din cotet! "No coment"!
Este o situatie in Romania, de-ti vine cum zic unii, "sa-ti bati copiii, sa-i urci in pod si sa le iei scara!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by Danro

quote:
Originally posted by Siminaf

Una e sa uiti ca esti roman(ca) si alta sa ridici in slavi actuala situatie economico-politica din Ro.


Cine a ridicat in slavi situatia...?
quote:
Originally posted by cataghe
Nu pricep si pace, de unde ideea asta ca daca privesti critic ceea ce este rau in Romania inseamna ca ai uitat de unde ai plecat.

Cine a spus ca daca privesti critic...?


A nu avea pe cineva(ceva) la inima,nu este acelasi lucru cu a critica.
Recititi mesajele mele,nu ati inteles.
Imi pare rau ,dar nu sunteti profunde.
La numarul asa de mare de mesaje care le aveti scrise,probabil ca nu aveti timp sa cantariti corect.




Ihi! De aici putem trage doua concluzii:
1. ca cine nu intelege ce vrei tu sa spui automat nu e profund (interesant punct de vedere, dar nu ma indoiesc ca face bine la ego);
2. ca tu daca ai mesaje putine, cantaresti corect



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Cei din USA se cearta cu tot restul lumii, nu doar cu cei din Canada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Danro, ai inteles superficial mesajul meu glumet ; pe mine ma doare prostia, nu Romania. Dovada ca-mi pasa este ca doar ce-am platit o poala de bani sa ma duc in Romania luna viitoare, plus aia 60 de dolari permisul sa ma lase romanii sa ma duc.
Si nu, n-am uitat de unde am plecat, tocmai de-aia nu ma intorc definitiv.
Ca o confesiune : strabunii sotului meu sint din Ardeal. Au venit la munca in America, la inceput de secol. Au strins bani si s-au intors in Romania, din dragoste pentru tara. Au tot pendulat intre doua oceane. Tot ce-au strins in America, s-a risipit(furat) in Romania, de catre politicieni. Vad nostalgia asta a intorsului in fiecare zi, printre ei. Si durerea. Pina la urma au "scapat incoace", cum zic ei.
E o vorba : prostul invata din greseala altuia, desteptul nici dintr-a lui. Ma gindesc strict la mine si familia mea, in nici un caz la altii. Dar nu accept lectii de patriotism si profunzime la baza de numar de mesaje.
Si ca sa-ti arat ca-mi pasa, o sa-ti spun ca intentionez sa string fonduri sa le cumpar alora de la consulat mai multe scaune. Si ASTA e o lectie invatata aici, in America.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Originally posted by Simona27
Insa afirmatia ca fara scoala canadiana esti platit mediocru..s-avem pardon! Io, fara scoli inalte, nici macar cu facultatea terminata in tara (ca, deh, o trebuit sa plec in tarile calde) facui mult mai mult decat multi ltii cu scoli inalte!


Simona, eu ma bucur pt. tine din suflet ca esti o repatriata de succes, si daca tot nu vrei tu sa ajungi la maculatura - tu ai spus-o , uite, ca sa nu sucombeze subiectul.... eu nu sint de acord aici cu ce ai spus mai sus, adica afirm cu convingere in continuare sus si tare, ca daca vrei sa progresezi (nu sa gasesti un oarecare job) in tara in care ai emigrat (nu sa te intorci in propria tara ulterior, ceea ce inteleg ca e cazul tau si asta ti-a fost obiectivul) trebuie sa te scolesti (ca n-or fi toti nord-americanii batuti in cap sa se duca si la 70 ani la un curs doua).... Daca va intra un doctor sau un profesor dornic sa emigreze si-ti va citi tie mesajul, va intelege ca nu trebuie sa faca nici o scoala, ca el cu pregatirea din RO va putea profesa aici intr-o pozitie similara, culmea si pe un salariu mai mult decat mediocru (poate definesti termenul), ceea ce e complet fals...cu sau fara voie, ai dezinformat, ca tu esti exceptia eu una pot intelege, dar nu generaliza! Si mai ales crede-ma ca nu 'fiecare dintre noi vrea sa fie un investitor destept', eu una stiu cativa scoliti pe aici care se descurca binisor fara datul din coate binecunoscut fara de care nu poti supravietui in alte parti De ce oare reducem succesul in mod simplist numai la aspectul financiar? Si pentru ca tot era un subiect despre ce e mai bine pt copiii nostri.....putem oare sa ne invatam copiii ca scoala vine pe planul doi cu sufletul impacat? Parerea mea ca nu, indiferent de locatie...O zi buna

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

se pare ca numai eu sunt mai ghinionista la capitolul "asteptat" in canada, cu sau fara scaun la dispozitie...:((
mi-au trebuit niste acte din tara de la firma unde am lucrat din 2003 si le-am primit pe mail scanate in maxim juma de ora, in acelasi timp aici la departamentul resusrse umane a durat o luna jumate ca sa primesc niste copii dupa acte de anul acesta...
de unde trag concluzia ca aici sunt scaune peste tot pt ca sunt obisnuiti cu asteptatul frate...

va pup,
miti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Sa ma explic mai bine.
Nu dau lectii de patriotism,nici n-am nevoie de sustinatori.
Nu am propagat ideea ca cine e plecat,trebuie sa aiba nostalgia plaiurilor natale.
Prostie(sau prosti) gasesti oriunde pe planeta asta,doar ca proportiile pot diferi.
Iubesc Romania ,voi ramane roman pana la capat,chiar daca am si alta cetatenie,(de aia am ales o tara care iti permite sa-ti pastrezi originea )nu-mi plac "romanii" care ironizeaza peste masura si se hranesc spiritual cu "ce bine e in strainatate si ce rau e in Ro".
Am un principiu:nu pot cere unui om ceva ce nu are.
Si cu asta inchei,timpul nu-mi mai permite si nici nu vreau sa va ajung la nr. de mesaje.
Fiti fericite in tarile de adoptie,lasatii pe altii sa-si impartaseasca proprile convingeri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

"De ce oare reducem succesul in mod simplist numai la aspectul financiar?"

Iaca, ca iar nu pricep democratia...dara oare de ce toti plecati de pe acest forum au plecat?
Ca daca nu din motive financiare, io iara nu pricep

Si sa nu imi spuneti ca din scarba fata de tara sau ca functionarul X s-a uitat urat! Poate si asta sa fie un mic procent - absolut de acord, dar eu efectiv nu cred ca poate fi singurul motiv sau un motiv mai mare decat partea financiara!
Si nu mai lungesc aici sa filozofez...si hai sa nu fim copii si tot sa ascundem totul sub pres!

Faza adevarat, dar mie mi se pare banc: o cocoana tre avuta din Bucuresti, educata, etc..
- Vreau draga sa emigrez in Canada!
- Da' de ce?
- Ca mi-a furat menajera celularul!
Replica gandita, dar nu data, din politete:
- Schimba-ti draga menajera!

Si recunosc noi am plecat pentru partea financiara...
Si eu nu insist nici pe departe pe partea financiara - "banii intretin fericirea nu o aduc", dar iar neuronii mei s-au ciufulit ca numa' cu scoala se poate razbate..Si nu am dat din coate in Canada (ce, daca sunt romanca numai asa pot sa razbat..dand din coate?) ci am stiut ce se cere, cum sa ma vand...e o teorie pe care toti o stim!

Si cu profesorii si medicii - din exemple vazute la multi prieteni de ai mei si cu ochiul liber si citite in presa canadina - da, am curajul sa o spun: daca sunteti profesori sau medici usor nu o sa va fie...si sansele sunt minuscule sa mai profesati in Canada..nu stiu sansele!
Si da...profesorii si medicii romani, daca nu se pricep la altceva, trebuie sa se apuce de cursuri...sa poate sa se reorienteze spre ceva cat de cat bunisor!


PS O buna prietena de a mea, profa in Bucuresti..4 ani a facut cursuri si a a dat o caruta de bani..nica nu s-a ales..s-a reorientat pe IT. Sotul ei - medic veterinar...dupa 6 ani a reusit sa re-devina doctor veterinar..

PS2 Subscriu...noi, asai din State si din Canada suntem mult mai "niewrvosi" decat restul lumii (eu nu mai sunt, dar fusei mult si bine)! Nu dati cu rosii:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Poate parea paradoxal dar ca sa intelegi si tu uite ca-s unii si altii care nu pleaca "doar" din motive financiare, e.g. :unii pleaca la studii (pe cand altii le lasa neterminate dovedind shallow depth), altii pleaca gandindu-se sa ofere un viitor diferit copiilor, altii dintr-un spirit aventurier...deh, nu toti vor sa devina investitori mareti peste noapte in tara de bastina, si hai sa nu simplificam la nivel primar lucrurile in nuante de alb si negru, ok?

Personal nu m-as pronunta daca nu as sti cum stau lucrurile la obiect cu profesorii si doctorii, nu mi-as da cu parerea din auzite ca nu e fair, si citeste presa canadiana mai cu atentie....culmea iata ca si o parte din nenorocitii aia de profesori si doctori, asa greu cum le plang unii de mila, reusesc mai bine decat investitorii aia de succes din RO, si culmea mai si profeseaza in Canada ....Nu stiu cum din exemplele date, toate cunostintele din Canada au esuat patetic, in schimb cei din RO o duc infloritor - aici am ajuns la cealalta extrema de care spunea Danro ....hai s-avem noi pardon aici. Putem sa ne punem mainile si-n sold si sa strecuram cu haz ieftinior un scurt banc adaptat pe la colt, ca vad ca asta-i trendu, dar deh asa progreseaza o societate - prin EDUCATIE - fie ca ne convine, fie ca nu.

Daca tot veni vorba sa discutam de lumea businessului adevarat, imi amintesc de un episod de curand din Apprentice a lui Trump, intitulat school smarts vs. street smarts (adica cei cu studii universitare vs. numai cei cu liceul), in urma caruia selectionatul era angajat in compania milionarului. Un pariu, ceva? Va spun eu....Trump a ales culmea!!! din cele doua finaliste femei pe cea educata la Harvard parca, explicand ca pt. el va cantari intotdeauna mai greu un om educat. Deh, se mai intampla si asa fara sa ni se ciufuleasca neuronii de numa'.


noi si poze mai noi

Mergi la inceput