Io, repatriata :) (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

Nu vreau la maculatura
Io, asa calma si pretind iio, moderata...nu vreau si pace
Cu spaga minune la vama...dragele bebi, era un exemplu care l-am folosit dar eu la vama nu m-am dus nici cu spaga in buzunar, nici cu intentia..nu vroiam nici o favoare! Era un exemplu...

Io cred ca s-a ajuns la extreme..sau am inteles io altfel democratia Da, scoala, cursuri pot ajuta, nu spun nu..sunt atatea retete ca nu le putem sti pe toate! Insa afirmatia ca fara scoala canadiana esti platit mediocru..s-avem pardon! Io, fara scoli inalte, nici macar cu facultatea terminata in tara (ca, deh, o trebuit sa plec in tarile calde) facui mult mai mult decat multi ltii cu scoli inalte! Iarasi, nu e o lauda, dar hai sa nu gasim o reteta unica pentru absolut orice si restul sunt exceptii! Si al meu sot la fel (si a terminat si o facultate in Romania) ..pregatirile noastre nu au nici in clin nici in maneca cu informatica!
(exista si celelalte exceptii, daca vreti sa le definim asa...stiu multi care au facut scoli ani la randul, pe bani mult = imprumuturi si nu au gasit nici ceva platit mediocru si pe domeniu) Reteta e unica pt. fiecare si depinde de fiecare...
Noi facuram numai limbaje si chestii a la Microsoft (SQL, ASP, VB, Servere Windwos, etc) insa fara C++ si alte smecherii de astea

Si rogu-va, nu cred ca se pune problema ca facuram bani nu stiu unde si investiram in Romania..nu e nimic rau in asta, globalizarea e sfanta si e peste tot! Fiecare dintre noi vrem sa fim un mic investitotr cat mai destept..ca ne iese sau nu, iarasi, e problema fiecaruia!

Va las acum..mai scriu io cand ma mai paleste inspiratia!

Sara buna, Simona






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Simona,
Mie nu mi se pare ca s-a ajuns la nici o extrema, discutiile sunt destul de calme (cu exceptia fundului aratat de paraluta ). Ce te face sa spui ca s-a ajuns la extreme?
Nu prea mai discutam despre tine personal, ci uite asa stam la taclale. Asa ca nu lua personal ce spunem, nu e vorba neaparat de tine.

Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Draga Simona, extreme sau nu, ne-ai bagat rau de tot in priza! Subiectul deschis de tine a fost intors pe foarte multe laturi. Ca au mai iesit si scintei , amenintari de scos de dinti, sau ca Flemming sau Apahida ar avea ceva in comun cu repatrierea ta, asta a fost inevitabil, si dovedeste ca, caile repatrierii pot fi uneori foarte intortocheate.
Cred ca nu trebuia sa ne provoci. Ca te-ai repatriat, foarte bine, felicitari, dar ca ne-ai luat acum in sezon cu rosii cu telemea, care se pare ca sint pe gustul tuturor celor care au participat la discutii, , asta nu se iarta asa usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Traiasca rosiile si telemeaua!(Alea din Ro. bineinteles,sic!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Bravo, Simona, mie imi pare f bine ca esti fericita in Ro si apreciez f mult ca te-ai intors, mult mai mult decat daca ai fi stat si ai fi carcotit verzi si uscate dorindu-ti sa fii "acasa"....

Bafta si sa auzim numai de bine, am citit azi intr-un articol ca economia Ro e in crestere cu 8 procente in 2004 , ma bucur si tin pumnii celor de acasa !

Vara quebecoise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Aproape mi se facuse si mie dor de telemea (ca rosii am in curte) dar azi am fost la consulatul roman si mi-a trecut dorul : o sala de asteptare de 20 mp in care erau 5 scaune si 15 oameni, asteptind sa se deschida ghiseul care, conform mesajului de pe robot ar fi trebuit sa se deschida la 1,30 iar conform placutei de la usa la 2,30. E, ce mai conteaza o ora, acolo ! am petrecut foarte bine, insa, urmarind o soap-opera romaneasca (unde o duduie stridenta si cu aer de curvulita se ratoia la doctor ca ea vrea chiuretaj) urmatt de un interviu cu Petre Roman care explica dinsul cum e cu agricultura si apoi de un reportaj cu inundatiile, in care un amarit de taran cara un porc inecat la barca. De-aia zic, cu brinza sau nu, noi de-aicea nu plecam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

quote:
Originally posted by amuleta
De-aia zic, cu brinza sau nu, noi de-aicea nu plecam.


Cine a zis sa pleci?
Eu inteleg ca nu ai Romania la inima,dar totusi nu uita de unde ai plecat si ca inca probabil esti si tu romanca.Ca e pacat, totusi.
Numai faptul ca te afli pe acest forum si ai postat atatea mesaje,inseamna ca tii legatura stransa cu romanii din diaspora.Ori oare acestia(sau parintii,fratii,rudele,etc...) ,nu fac parte din romanii pe care i-ai vazut tu la televizor, la consulat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Una e sa uiti ca esti roman(ca) si alta sa ridici in slavi actuala situatie economico-politica din Ro. Nici in clin, nici in mineca! Si eu sint foarte impotriva a tot ce este acum in Romania, dar copii mei vor vorbi lb. romana f. bine, vor avea nume romanesti, eu aici povestesc tot timpul despre amintirile mele frumoase din Ro, tin legatura cu unii romani din diaspora si cu rudele mele si prietenii f. apropiati din Ro.
Deci nu vad de ce atacuri din astea tot timpul!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Domn'e, Simina are dreptate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by Danro

quote:
Originally posted by amuleta
De-aia zic, cu brinza sau nu, noi de-aicea nu plecam.


Cine a zis sa pleci?
Eu inteleg ca nu ai Romania la inima,dar totusi nu uita de unde ai plecat si ca inca probabil esti si tu romanca.Ca e pacat, totusi.
Numai faptul ca te afli pe acest forum si ai postat atatea mesaje,inseamna ca tii legatura stransa cu romanii din diaspora.Ori oare acestia(sau parintii,fratii,rudele,etc...) ,nu fac parte din romanii pe care i-ai vazut tu la televizor, la consulat?





Nu pricep si pace, de unde ideea asta ca daca privesti critic ceea ce este rau in Romania inseamna ca ai uitat de unde ai plecat. Si chiar daca ai fi uitat de unde ai plecat, care-i problema? Poate ca ai vrut sa uiti, cel putin din anumite pucte de vedere. Eu vin si iti spun tie, danro, ca pe mine ma deranjeaza in .ro punctele 1,2,3 si 4. Ai argumente cum ca nu ar trebui sa ma deranjeze, sau cum ca ele descriu situatii normale si de dorit? Ok, sa le vedem. Daca nu ai, alte comentarii despre cat de tare a uitat unul si altul de unde a plecat, cata vreme descrie situatii reale, mi se par deplasate.
Cu scuzele de rigoare.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput