Io, repatriata :) (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Draga Danro, respect punctul tau de vedere, ca poti sau nu sa alegi daca dai spaga. Numai ca de multe ori ti se poate intimpla sa ai ceva urgent sau grav de rezolvat, si ajungi sa depinzi de tot felul de poame de oameni. Asa ca pina la urma, desi ideea ta e sublima, ramine doar toerie; cred ca majoritatea dintre noi au dat macar de citeva ori in viata spaga. Ba poate chiar am fost incintati cit de repede sau cit de bine am fost "rezolvati".
Si vreti sa va mai spun ceva? Omul de rind e de vina si isi merita soarta, pentru ca asa i-a invatat pe doctori si functionari, cu Kentoase, bani si alte lucruri care erau de contrabanda pe vremea odiosului. Sigur, cea mai mare parte de vina o are comunismul nenorocit pe care l-am prins aproape toti cei de pe forum, care a incurajat astfel de "practici", iar acum , actual, salariile prea mici - dar mici de fapt in comparatie cu preturile.
Nu stiu, chiar ar fi interesant de discutat, cine are interes sa tina preturile asa de mari in Ro?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by paraluta
Sau poate vii de unde ruda ta, taranul Beshteleaga a deskoperit "Venicilina", mai!



Mei ai dreac ce v-o'nvatat astia la scoala aia Pe noi ne-o invatat ca "venicilina" o fost descoperita de un "taran" pe care il chema Alexandru Beshteleaga Flemming... oare o fi ruda cu Beshteleaga asta de care zici tu, ca io nu-i cunosc pe nici unu'...

Paraluta, nice try.




To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by Adela99

quote:
Originally posted by cataghe


Paralutza, ai grija, mama, cand termini de aratat fundu' nu uita sa pui la loc mainile in solduri! A, voiam sa te intreb, mai exista facultatea de stomatologie de la Apahida?



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!



tocmai citeam despre "Intelectualii romani vazuti de straini" unde autoarea cartii "Transylvania and Beyond", Dervla Murphy spune printre altele: "De cind bazele noului snobism al Romaniei este aroganta intelectuala, muncitorii ca clasa sint priviti de sus - in timp ce simultan muncitorul ca individ e de obicei tratat ca o fiinta umana egala." ... cred ca ia scapat aroganta intelectuala si privitul de sus intre intelectuali era cat pe-aci sa pun ghilimele pe unde nu citasem
http://www.scrie.com/topic.asp?l=0&t=671&k=20

mi-a atras atentia si asta (scuze de off-topic)
"Chiar si intelectualii romanii au numai o intelegere limitata a democratiei. Ii tracaseaza faptul ca-n tari libere dorinta majoritatii conteaza intr-adevar, oricit de prost pregatita ar fi acea majoritate, judecind dupa dupa vederile ei, sa aleaga un guvern. [...] O trasatura stinjenitoare a multor discutii romanesti este inabilitatea unor oameni inteligenti sa gindeasca o problema pina la capat sau sa analizeze un eveniment in mod logic si consistent."




Adela mama, eu iti inteleg ideea ca vaz ca toata lumea se dispretuieste pe aici, aia care au facut stomatologia ii dispretuiesc pe prapaditii aia care n-au fost in stare decat de-o matematica sau fizica s-un doctorat - doo acolo, vai de mama lor, altii ii dispretuiesc pe doctorii care au terminat dupa '90... si tu tocmai de Apahida mea te legi?
"Ii tracaseaza faptul ca-n tari libere dorinta majoritatii conteaza intr-adevar, oricit de prost pregatita ar fi acea majoritate, judecind dupa dupa vederile ei, sa aleaga un guvern."
Intr-o tara in care sloganul majoritatii a fost "noi muncim, nu gandim" si "moarte intelectualilor", si in care oamenii cu minim una bucata neuron viabil patimesc de 15 ani din cauza unora care indiferent ca se duc sa voteze parlament sau sa-si dea cu parerea despre Constitutie, ei tot pe domnul Iliescu il voteaza, mi se pare normal ca intelectualii, aia care este, sa fie "tracasati".




To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Cataghe, lasa-l pe nenea Flemming in pace, ca n-a avut treaba cu repatrierea. Povesteste-ne mai bine unde ai invatat sa te exprimi asa de frumos, de stilat. Ceva imi spune ca nu in Apahida, de la "Cecea Todor". Poate de la cubanezii si mexicanii cu care esti acum vecina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Huh ,Cataghe am scapat,noroc ca nu sunt femeie,cat priveste Paraluta(daca am inteles bine),n-as vrea sa ajung pe scaun,ca am oroare de dentisti.
Eu zic sa nu ne certam si sa ne expunem punctele de vedere in mod civilizat.
Cine are valoare,foarte bine,toata stima si respectul pentru eforturile care le-a depus.Cine munceste,la fel, tot respectul.Orice om are dreptul la respect, atat timp cat nu face rau societatii.
Paraluta,nu am zis ca eu nu am dat spaga,a trebuit,n-am scapat nici eu,tot asa constrans de imprejurari.Dar asta era "regula",ce sa faci.Stii cum e vorba din popor :nu poti sa fii oaie intre lupi (avem asa multe povete,ce mai imi plac,vorbele astea din batrani).Poate cu timpul se va mai ameliora,dar va fi greu de eliminat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Da, Danro, asa ar trebiu facut; dar majoritatea dintre noi merg in Ro sa mai uite de dor, sa se revada cu cei dragi, nu sa se enerveze. Nu cred ca as mai avea nervi prea multi sa ma cert cu vreun gunoi de om ca-mi cere spaga ca sa "ma rezolve". Este extraordinar de gretos ce se intimpla, dar inchid ochii, dau banul, "negociez" daca-i cazul si ma consolez ca poate in citeva generatii nu va mai fi nevoie de asa ceva. Din pacate nu putem noi schimba nimic. Dar putem incerca sa facem lucrurile mai bine ca cei de acolo...Macar atit!
Si e bine ca s-au deschis granitele! Mai iasa si romanii "afara", mai vad si ei una, alta, si mai invata din civilizatia altor locuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Asa e, uite am ajuns la consens,(vorba lui nea Ilici).Parca e mai bine, decat cand ne contrazicem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Ma bucur si eu ca ne intelegem!
Dar as vrea sa aflu parerea voastra, ce interes este, cine are interesul si de ce sint preturile asa de mari in RO, raportat la venituri? Credeti ca se va schimba situatia dupa aderarea Romaniei? Mi se pare interesant de discutat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by paraluta

Cataghe, lasa-l pe nenea Flemming in pace, ca n-a avut treaba cu repatrierea. Povesteste-ne mai bine unde ai invatat sa te exprimi asa de frumos, de stilat. Ceva imi spune ca nu in Apahida, de la "Cecea Todor". Poate de la cubanezii si mexicanii cu care esti acum vecina!







To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Nu prea ma pricep la stiintele economice,insa ce cred eu(cu mintea mea simpla,na ca iara mi-a scapat,sper ca mimitete sa guste glumele),raportul preturi-venit este rezultatul mersului economiei.Intr-un cuvant:daca economia merge prost,toate merg prost,preturi mari,venituri mici,s.a.m.d.
In ce priveste aderarea,tot asa,nu se misca economia,nu se misca nici restul.
Ca sa construiesti ceva intr-o tara,zic eu,incepi cu inceputul,adica cu drumurile,apoi cu restul,turism,agricultura ,industrie,etc.Ca un mic exemplu,daca vreau ca cineva sa vina la mine acasa,trebuie sa-i arat ca totul e ingrijit,ca altfel nu mai vine.Ori daca de la poarta trebuie sa strabata cararea si se mai si namoleste,nu cred ca-i mai face placere sa mai revina.
Asa si cu strainii,primul contact cand intra in tara(in afara de vamesul lui Simona),este drumul,nu?Daca apuca sa dea numai prin gropi,incepe sa-si puna intrebari,daca a nimerit unde trebuie.Daca mai descopera si spaga,chiar ca nu mai are chef.Noroc cu viata romanilor,care stiu sa se bucure de ea,oricum ar fi,atunci isi pune alta intrebare:stai,dar oamenii astia cum traiesc aici?Trebuie sa fie o solutie.Si uite asa incepe compromisul.
Insa inainte de toate,pana cand justitia si legile nu vor inspira incredere,lucrurile nu se vor aseza.
Legea sa fie lege ptr. toata lumea,iar justitia sa fie corecta.(macar in proportiile tarilor din occident,ca in totalitate, nu e nicaieri.

Mergi la inceput