Io, repatriata :) (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by Bic

Lia, da, am auzit si eu ca nici copiii din Ro nu mai au aceeasi dinamica precum am avut noi. Eu identific doua motive: a crescut numarul masinilor si circulatia. Si societatea in general nu mai e restrictiva, de aici multe avantaje, dar si mult haos.
Ei, si ar fi si un al treiela motiv, cel de care pomenai tu in al mesaj, cum ca totul era oricum bine si frumos cind noi nu aveam griji si eram inca copii, adolescenti sau studenti.

DPN 31.10.05



Asa e! Voi sa va duceti cu bebelina in vreun orasel mai mic si mai sigur de pe acolo, cum era Davisul de care mi-e aproape la fel de dor ca de Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Originally posted by bebitzu

"2. hm... vorbea Khristin mai sus de cei care refuza sa faca scoala in tara in care emigreaza. Vin sa lucreze, sa ajunga in posturi bune, sa cistige. Toate bune. Dar atunci sa nu se astepte sa se integreze in tara aia! daca ei cred ca e umilitor sa te duci la scoala lor sa te spele aia la creier si sa uiti naibii ca esti roman"

Myrrha - uite ce spune Simona referitor la scoala, de unde eu inteleg ca nu intotdeauna (adica sunt si exceptii) este necesara o diploma in tara de adoptie, se poate sa demonstrezi si altfel ca esti "bun".
Chiar eu am intrebat-o daca au facut studii aici pentru ca in marea majoritate a persoanelor pe care eu le cunosc, pentru a avea un job bun au fost/sunt nevoite sa apeleze si la asa ceva, insa, fiecare cu norocul lui.


Simona spune asa in prima parte-pag 15 "Nu am facut nici un curs. Noi, personal, nu suntem adeptii a 3 facultati si nu stiu cate cursuri.Costa bani si timp..si in final tot experienta iti aduce banii nu hartiile... Dar noua asa ne-a mers, fiecare cu parerea lui"



Eu personal sint adepta scolilor, si bineinteles ca orice lucru de valoare costa, nimic nu e gratis, dar trebuie sa o vezi ca o investitie in propria ta persoana, nu ca un trend din Romania de azi. E adevarat ca poti gasi job fara musai o diploma aici pentru inceput - eu una pot sa spun ca am fost o astfel de norocoasa si m-am angajat aici intr-o luna de la emigrare intr-o companie nationala - dar pe termen lung daca vrei sa ai un salariu above average, sa fii integrat si sa ai perspective, ca in orice alta tara, trebuie sa tragi cu okiul si la educatia de aici in mai toate domeniile, mai putin in IT unde situatia sta putin diferit (adica e reglementatata la nivel mondial), si intr-adevar se pune mare accent pe experienta. Totusi daca nu ai diplome din RO gen Microsoft, Cisco, etc (si ma refer aici in mare parte la networking nu la soft), si esti la vanatoare de joburi nu stiu cum poti atrage atentia asupra ta dintr-o multime de oameni (vezi piata extrem de competitiva cu chinezii, indienii samd) decat printr-un oaresice compromis, aka acceptarea unui salariu mediocru. Parere pur personala, nu dati cu caramizile

PS: Myrrha, eu una pariez pe doctoratul tau de la U of T, no matter what (prietenii stiu de ce ), nu oricine se poate inhama si finaliza asa ceva . Ma bucur ca mai sint pe aici si adepti ai studiilor cu mintea deschisa .

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
in una din datile cand am stat la urgenta vreo 7 ore noaptea


draga mea, daca ai stat 7 ore la urgente NU ERAI URGENTA!!!!

La capitolul scoala vreau sa spun doar atat, cine isi imagineaza ca diploma romanesca este echivalenta cu diploma occidentala sa nu se astepte sa se adapteze. Diferentele dintre ceea ce se invata la universitatile occidentale si ce se 'invata' in ro este atat de mare incat numai daca refuzi sa vezi realitatea o poti ignora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Si eu zic sa nu vii gandidu-te ce lumina esti si cum ii scoti tu pe toti din neguri... dar Oz-isor... unele diplome tehnice romanesti merg fff. bine. Si mai bine o diploma peste ele (un master, un doctorat, un postmaster)... dar stiu multi care s-au descurcat direct si au fost acceptati la interviuri doar cu diplomele din .ro si au luat si job-ul.

Andreea si galusca si brotacelul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Danro, eu zic ca tu te chinui prea tare sa interpretezi mesajele mele. Nu era vorba nici de ironie,nici de rautate.
Pur si simplu, cu mintea mea simpla de inginer (noroc ca ma lamuri respectiva doamna ca sint batuta in cap desi n-am terminat nici matematica nici fizica) vroiam sa-mi explice ea de ce s-a dus pregatita sa dea spaga. Stiu ca este coruptie in Ro dar faptul ca se da spaga in Ro peste tot nu este un motiv pt mine sa ma duc pregatita cu spaga cind nu am nici un favor de cerut si am toate actele in regula. Dovada ca respectivul nici nu a primit, deci se poate si fara. Eu am intilnit oameni care erau nemultumiti ca doctorul nu a primit spaga si s-au rugat de el sa ia. S-au simtit jigniti dar lor le dau circumstante atenuante caci sint asa de obisnuiti cu "sistemul" ca nici nu-si mai dau seama.

Nu stiu unde vezi tu ironia, eu nu neg ca exista coruptie in Ro.

Eu o respect pe Simona pt curajul ei de a face ceva cind si-a dat seama ca ea nu se simte acasa in Ca, ceea ce nu pot spune despre altii care se "auto-exileaza" dar suspina dupa plaiul mioritic injurind din greu tara de adoptie.

In continuare sa auzim numai de bine,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Mihaela,nu ma chinui deloc,dar nu pot ramane indiferent cand vad ca cineva este atacat injust,in mod ironic.
Stim cu totii ce inseamna spaga,ca ea exista in Ro,cui trebuie data,cand,etc... si nu trebuie sa avem mintea simpla,mai ales de inginer ,uite vezi, asta, iar mi se pare o ironie.
Tu poti alege sa nu dai spaga nicaieri,fiecare e liber sa opteze.
Cat priveste pe cei care dadeau si doctori care nu primeau,e adevarat,fiindca e asa de impamantenita chestia asta cu spaga,ca sunt o gramada de oameni simpli(nu cu mintea de inginer,ca tine,na,ca am facut si eu o ironie!,apropo,poate am fost colegi,ca si eu am o ''minte'' ca a ta,eu am terminat la IPB)care daca au vazut ca nu le-a fost luat darul,incepeau sa intre in panica,sa-i cuprinda frica, ca vor fi marginalizati,lasati de izbeliste,fiindca ei stiu ca numai asa, se simt in SIGURANTA.Este un trist adevar,dar asta e.
Parerea mea cand salariile cele mai mari in Ro.,vor fi cele ale doctorilor,profesorilor,invatatorilor,judecatorilor(as putea spune chiar in ordinea asta),apoi restul,cred ca atunci incepem sa ne apropiem de realitate.
Am avut profesori universitari in facultate renumiti,altii slabi care luau spaga,dar totul depindea de tine,puteai sa dai,puteai sa nu dai,puteai sa fii un student eminent.Stiu o gramada de somitati in
lume,profesori renumiti romani,care au ajuns datorita studiilor facute la scolile din Ro.(asa amarata cum era ea in comunism) si inteligentei care o poseda, in pozitii de varf, in lume.
Cred ca scoala facuta in anii comunismului in Ro. era mult mai serioasa si cu principii mult mai sanatoase,doar ca lipsea dotarea.
Astazi sau dupa revolutie mai bine zis,au aparut o gramada de facultati,universitati,etc si scoteau intelectuali ca pe banda.Vezi scandalul diplomelor,nu mai stiu de prin ce an.Pe cine intrebam in Ro. ce face copilul lor,zicea scurt ,e la facultate.
E unul, nu as vrea sa fiu tratat in Ro, de vreun doctor absolvent de dupa '95,nu contest ca sunt si doctori inteligenti ,dar ca probabil f. putini.
Dar ,in fine,am deraiat de la subiect,sa mai auzim de la Simona cate ceva,desi nu si-a mai facut aparitia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by Danro
E unul, nu as vrea sa fiu tratat in Ro, de vreun doctor absolvent de dupa '95,nu contest ca sunt si doctori inteligenti ,dar ca probabil f. putini.



Multzam!... '99 sa traiti!... Da' fii pe pace ca io-s (am fost) jinecoloaga asa ca nici un pericol...


Paralutza, ai grija, mama, cand termini de aratat fundu' nu uita sa pui la loc mainile in solduri! A, voiam sa te intreb, mai exista facultatea de stomatologie de la Apahida?



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Despre necesitatea scolii "extra" in strainatate pot sa spun ca este necesara in masura in care vrei sa ramai. Daca planuiesti sa pleci repede si ai niste skill-uri care iti asigura un loc de munca, nu ai de ce sa investesti timp si bani, ambele pretioase, ca doar te grabesti sa pleci. In orice caz, un bachelor degree nu este mare lucru in US, nu ajungi cine stie unde cu el. Cel putin un Master este necesar. Facultatea din Romania este folositoare daca si numai daca ai terminat una de unde ai si capatat ceva "skills", utile in "real life". Intrucat dotarea in invatamantul superior este la pamant (si era tot la pamant si inainte de 1995, sunt iluzii ca era mai bine), cam greu sa capeti skill-uri, sa stii sa faci ceva dupa ce termini. Nu ca am fi prosti, dar nu sunt conditii, pe ce aparatura sa inveti, cum gasesti literatura de specialitate?

Despre treaba cu spaga si nu numai, eu cred ca in Romania exista o mare mare problema de atitudine, numita si "mentalitati", "scara gresita de valori" samd... Eu cred ca atitudinea corecta este cruciala pentru succesul a orice intreprinde omul.
In Romania economia merge prost, chiar daca afaceri cat de cat profitabile mai reusesc sa faca cativa pe ici pe colo, fie lucrand in afara si investind in tara, fie in alt fel. Acei cativa sunt putini si economia interna este slaba, prin urmare nu ofera locuri de munca ,nu ofera posibilitati de avansare pentru oamenii cu diverse meserii, nu ofera salarii decente. Societatea, prin atitudinea gresita a multor membri, nu ofera nici ea respect fata de munca cinstita, corectitudine, nimic. Daca esti femeie, esti tare daca si numai daca te-ai maritat cu unul bogat, esti proasta daca incerci alta metoda. Daca esti barbat, trebuie sa iti mearga "afacerile", sa conduci masina "tare", sa ai casa nu'sh de care, obtinute cat mai rapid si nu conteaza cum, altfel esti egal cu zero. Snobismul domneste peste tot si e litera de lege. Ce casa ai, ce masina, cat castigi, asta e important. Ma opresc aici, pentru ca discutia asta este atat de veche incat stiu exact cum decurge, asa ca nici nu stiu de ce mai particip. Nu injur Romania, ca nu are nici o vina tara. Imi pare rau ca situatia este asa cum este si sper sa se schimbe in bine si sa apuc sa vad si eu. Pana una alta, personal ma bucur ca am scapat de acolo, eram neadaptata conditiilor de mai sus, dupa cum unii sunt neadaptati in afara.

Si desigur, nu mai este nevoie sa spun ca astept rosiile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Drag`ste, la halul in care te exprimi, nici n-ar trebui sa te bag in seama. Esti schmeckera, hai? Sau poate vii de unde ruda ta, taranul Beshteleaga a deskoperit "Venicilina", mai!
Ai grija, ca poate te prind pe scaun la mine cindva! Nici o grija, scot maselele foarte usor!

quote:
Originally posted by cataghe

quote:
Originally posted by Danro
E unul, nu as vrea sa fiu tratat in Ro, de vreun doctor absolvent de dupa '95,nu contest ca sunt si doctori inteligenti ,dar ca probabil f. putini.



Multzam!... '99 sa traiti!... Da' fii pe pace ca io-s (am fost) jinecoloaga asa ca nici un pericol...


Paralutza, ai grija, mama, cand termini de aratat fundu' nu uita sa pui la loc mainile in solduri! A, voiam sa te intreb, mai exista facultatea de stomatologie de la Apahida?



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

quote:
Originally posted by cataghe


Paralutza, ai grija, mama, cand termini de aratat fundu' nu uita sa pui la loc mainile in solduri! A, voiam sa te intreb, mai exista facultatea de stomatologie de la Apahida?

_
To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!



tocmai citeam despre "Intelectualii romani vazuti de straini" unde autoarea cartii "Transylvania and Beyond", Dervla Murphy spune printre altele: "De cind bazele noului snobism al Romaniei este aroganta intelectuala, muncitorii ca clasa sint priviti de sus - in timp ce simultan muncitorul ca individ e de obicei tratat ca o fiinta umana egala." ... cred ca ia scapat aroganta intelectuala si privitul de sus intre intelectuali era cat pe-aci sa pun ghilimele pe unde nu citasem
http://www.scrie.com/topic.asp?l=0&t=671&k=20

mi-a atras atentia si asta (scuze de off-topic)
"Chiar si intelectualii romanii au numai o intelegere limitata a democratiei. Ii tracaseaza faptul ca-n tari libere dorinta majoritatii conteaza intr-adevar, oricit de prost pregatita ar fi acea majoritate, judecind dupa dupa vederile ei, sa aleaga un guvern. [...] O trasatura stinjenitoare a multor discutii romanesti este inabilitatea unor oameni inteligenti sa gindeasca o problema pina la capat sau sa analizeze un eveniment in mod logic si consistent."

Mergi la inceput