Io, repatriata :) (2)

Io, repatriata :) (2) | Autor: Andrada

Link direct la acest mesaj

Mult success Simona,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Profit de deschiderea partii a doua pentru a-mi cere de la inceput scuze tuturor celor pe care i-am ridicat impotriva mea. Am facut o greseala pe care n-am mai facut-o de mult, si anume aceea de a generaliza. Inca odata, scuze tuturor, m-am lasat dusa de...val!
Si sa stiti ca nu-s fata rea...numai de gura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

conchita

quote:
Ai dreptate in mare, dar exact asa cum zici tu preferi copilul sa invete in State

lena, te referi la sistemul de invatamint sau la a se invata cu un anumit tip de societate? Ca daca e vorba de invatamiiint... eu refuz inca sa ma gindesc la ce va face fii-mea cu scoala de kakao de aici, ca incep sa-mi smulg parul din cap.

quote:
femei frumoase, elegante

Sa ma scuzati, dar mie nu mi s-a mai parut anul asta ca-s asa multe femei elegante si frumoase. Foarte mult prost gust la imbracaminte si machiaj, la vopsit parul nu mai vorbesc si mi s-a parut ca multe tipe se imbraca de parca asteapta sa fie agatate. Poate fetele sint frumoase, dar pina la eleganta mai e foarte mult.

quote:
M-am interesat si eu mult despre USA, m-am saturat de frigurile din Canada...totul e f bine, si pare penibil sa spui cuiva ca te muti ca ti-e frig...

No, nu e deloc penibil. Foarte multa lume se muta din motivul asta. Iar noi NU ne mutam din acelasi motiv...

quote:
Dar pentru o familie US ramane prima optiune,mai ales daca ai copii

Eu nu sint de aceeasi parere. Depinde unde in US. Daca stai in suburbii poate e bine deorece criminalitatea e scazuta. Dar mie in general mi se pare viata unui copil destul de restrictiva aici in state. Nu vezi un copil zburdind in voie, batind mingea sau bagindu-si nisip pe git , cum slava Domnului, am facut noi o groaza la vremea noastra. In suburbii cu atit mai putin. Ma gindeam zilele trecute ce copilarie fada trebuie sa aiba copiii astia daca nu se pot bucura in voie de o julitura sanatoasa la genunchi provocata de o busitura zdravana de pe bicicleta. Puradeii astia umbla deghizati in astronauti cind merg pe bicla. Pai da noi nu scapam o vara fara julituri in genunchi si tin minte si-acum cit de trista am fost in prima vara cind am constatat ca nu facusem julituri; mi-am dat seama atunci ca am crescut. Parca vad ca daca vreu eu sa revolutionez lumea si o las pe fii-mea fara genunchiere si casca ma reclama niste nebune la serviciul social si-mi iau copilul. Ei, dar poate o sa-mi schimb parerile dupa ce se naste copchila.





DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

--------------
Nu vezi un copil zburdind in voie, batind mingea sau bagindu-si nisip pe git , cum slava Domnului, am facut noi o groaza la vremea noastra. In suburbii cu atit mai putin. Ma gindeam zilele trecute ce copilarie fada trebuie sa aiba copiii astia daca nu se pot bucura in voie de o julitura sanatoasa la genunchi provocata de o busitura zdravana de pe bicicleta.
-------------
Fiu-meu mi-a venit cu julitura la genunchi de la gradinita. Si-si baga si nisip pe gat. Dar nu-i mai place.

Eu cred ca si copiii de aici au copilarie OK.
Fiu-meu vine de la gradinita pe la 17-18. pana manaca, pana una-alta, se face tarziu. Unde sa se mai duca la ora aia? La gradinita, copiii se joaca aproape toata ziua, ies si afara, dar sunt supravegheati.

Scoala aici se termina la 15.15. Poti sa iti lasi copilul la daycare pana pe la 18.00. Sta si se joaca impreuna cu alti copii.

Vara sunt campuri de zi la care au diverse activitati.

Pe strada pe la mine pe aici am vazut si copii care bat mingea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Paraluta, am editat mesajul dupa ce am vazut scuzele. Sint acceptate .

Acum, revenind cumva on topic: am evitat sa scriu pentru ca nu aveam de adus nici o contributie esentiala dezbaterii despre unde te scoti mai bine, in Ro sau aiurea (mai precis Canada). Dar am citit, pentru ca ma bucur ca din toata chestia asta, ies citeva lucruri la lumina:

1. cei mai multi s-au prins (uraaaa!) ca nu mai tine sa pleci doar ca sa te dai mare printre ai tai; ok, trimiti poze cu tine in diverse locuri exotice, alaturi de masina bengoasa si casa cu pridvor de pe unde te-ai capatuit, povestesti despre salariul tau amaritilor de-acasa (in sfirsit, le dai si tu cu tifla la vecinii aia enervanti care cistigau mai mult ca tine in ro!). Dar asta nu tine o vesnicie! Dupa ce ti-ai satisfacut vanitatea si-ai descoperit ca nu e mare scofala sa fii occidental , dedesubt se casca un mare gol; ce sa faci acum in tara asta straina, unde lipsa invidiei si a mecanismelor ei de satisfacere si inversunare, ca si respectul generalizat sint insuportabil de boring... Oamenii astia habar n-au sa se distreze, sa puna de-o birfa calumea, gagicile (scuzati) arata si sint imbracate ca naiba, nu le pasa de ochiul pofticios al masculului roman , unde-i Romanica mea, si hai napoi acas'.

2. hm... vorbea Khristin mai sus de cei care refuza sa faca scoala in tara in care emigreaza. Vin sa lucreze, sa ajunga in posturi bune, sa cistige. Toate bune. Dar atunci sa nu se astepte sa se integreze in tara aia! daca ei cred ca e umilitor sa te duci la scoala lor sa te spele aia la creier si sa uiti naibii ca esti roman, si ca trebe sa fii smecher sa te descurci si sa scoti banu' de la canadieni, atunci sa nu se mire ca de fapt si-au transportat romanica dupa ei peste tot, nu s-au depasit pe ei insisi, iar din experienta straina n-au ramas decit cu informatii si puncte bifate pe harta! Zicea cineva mai sus ca a incercat sa dea spaga cuiva in Canada si a mers... pliz, spune-mi, de ce ai mai plecat in Canada, de unde atita nedisponibilitate, lipsa de interes pentru o lume diferita, de unde placerea asta bolnava de de a simplifica, de a denigra occidentul reducindu-l la eterna noastra Romanica?

In concluzie, cei care ati venit pentru bani, faceti-i si intoarceti-va, o sa fie un chin altfel sa ramineti... si incercati acasa sa faceti Ro sa semene cu ce vi s-a parut bun in afara. Asta o sa va dea o satisfactie autentica, garantat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

myrrha, multumesc. Celelalte persoane, daca nu accepta scuzele,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Deci,mai reiau odata mesajul:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by mimitete

Simona, de ce te-ai dus tu pregatita cu spaga la vama. Caci ti s-a spus de catre prieteni sa "fii pregatita", ca doreai niste avantaje de la vames (nu ca as stii care ar fi alea), ca doreai sa se rezolve ceva mai repede decit un anumit termen standard,etc. Banuiesc ca mai exista inca n motive care inca nici nu imi trec prin cap dar pur si simplu incerc sa inteleg cum cineva care a trait o buna perioada intr-o tara unde spaga nu se practica decit pe picior mare la acordarea contractelor dar oricum nu o intilnesti in viata de zi cu zi, se gindeste sa se duca cu ceva la vames.

Numai bine,

Mihaela

--------------------------------------------------------------------------------


Si care e motivul/scopul acestei intrebari?
Cum adica ''incerc sa inteleg...'',( mai e si: ''pur si simplu'')din nou se arata rautatea acelora care incearca sa-si explice ceva,cand ei stiu foarte bine cum stau lucrurile intr-un sistem, inca corupt.Cred ca ai inteles foarte bine.
Ce trebuia sa faca,sa mearga la vames si sa spuna,''stiti eu vin dintr-un sistem ,unde nu exista coruptie,asa ca nu dau spaga!''
Sa nu mai fim asa siguri ca spaga se practica aici numai pe picior mare,cunosc caz concret de spaga ptr. obtinerea unei facilitati,culmea facuta tot de un roman,ca deh la noi se poarta.
Ce-mi place ,ca multi care au plecat,se dau ca si cum s-ar fi nascut si scolit in alte tari si mai vorbesc si cu ironie.
Hai sa fim seriosi si sa nu o mai luam peste picior pe Simona.
Tot cu, numai bine,
Danro


Sa nu intram in "derapaj" de la cele scrise de mine,mai citeste si reflecteaza.E usor sa arunci vorbe in vant.
Unde am denigrat eu Occidentul?
Si de ce am venit eu in Canada,nu trebuie sa-ti dau tie explicatii.
Eu am plecat de la mesajul unei persoane in care isi exprima rautatea/ironia si am pus in evidenta lucrul asta,am sugerat sa o lasam pe Simona sa ne impartaseasca din experienta ei.Clar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

La cele spuse de Bic, cum ca ccc copiii din US nu au aceeasi libertate pe care am avut-o noi, zburdand in voie, sa stii ca depinde unde in Romania. Multa lume stie ca baiatul meu este in Romania la mama, in Bucuresti si ea se plange de faptul ca "nu se mai poate juca un copil acum pe strada cum faceati voi, ca este periculos. Trebuie sa mergem mereu cu el in parc.". Deci vad ca si in Romania s-au schimbat vremurile. In oraselele linistite din US eu cred ca au copiii chiar mai multa libertate decat intr-un oras mare din Romania de azi. Poate la tara in Romania o mai fi ca pe vremuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Bic da, la sistemul de invatamant ma refeream, acuma am auzit despre scoala din Romania, si aici ma gandesc numai la primara, gimnaziu si liceu, numai lucruri tulburi, nu zic ca numai rele, pentru ca as minti...am o vecina la parinti in Romania de doar 20 de ani, si a invatat fata pe rupte, dar cum imi povestea ea ca se face scoala acum...mai bine lipsa...nici aici sistemul nu este unul perfect, dar daca copilul meu va fi unul zic eu, cu inclinatie spre invatatura, tot se va putea descurca lejer in viata...adica sa zicem ca nu va fi fff destept sa faca o facultate pe bursa, daca nu ii voi putea plati universitatea, oricum ma straduiesc, plus ca exista creditele, dar oricum, adica optiuni ca sa aiba un viitor, o meserie, un job, sa se intretina singur si fara probleme.

Nu stiu daca m-am exprimat crystal clear, dar macar sper ca ati inteles ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

"2. hm... vorbea Khristin mai sus de cei care refuza sa faca scoala in tara in care emigreaza. Vin sa lucreze, sa ajunga in posturi bune, sa cistige. Toate bune. Dar atunci sa nu se astepte sa se integreze in tara aia! daca ei cred ca e umilitor sa te duci la scoala lor sa te spele aia la creier si sa uiti naibii ca esti roman"

Myrrha - uite ce spune Simona referitor la scoala, de unde eu inteleg ca nu intotdeauna (adica sunt si exceptii) este necesara o diploma in tara de adoptie, se poate sa demonstrezi si altfel ca esti "bun".
Chiar eu am intrebat-o daca au facut studii aici pentru ca in marea majoritate a persoanelor pe care eu le cunosc, pentru a avea un job bun au fost/sunt nevoite sa apeleze si la asa ceva, insa, fiecare cu norocul lui.


Simona spune asa in prima parte-pag 15 "Nu am facut nici un curs. Noi, personal, nu suntem adeptii a 3 facultati si nu stiu cate cursuri.Costa bani si timp..si in final tot experienta iti aduce banii nu hartiile... Dar noua asa ne-a mers, fiecare cu parerea lui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Lia, da, am auzit si eu ca nici copiii din Ro nu mai au aceeasi dinamica precum am avut noi. Eu identific doua motive: a crescut numarul masinilor si circulatia. Si societatea in general nu mai e restrictiva, de aici multe avantaje, dar si mult haos.
Ei, si ar fi si un al treiela motiv, cel de care pomenai tu in al mesaj, cum ca totul era oricum bine si frumos cind noi nu aveam griji si eram inca copii, adolescenti sau studenti.

DPN 31.10.05

Mergi la inceput