Io, repatriata :) (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

Zimona, Zimona, nu itzi place scoala si pace ? aaaaaaaa hai zi-ne cinstit si cu mina pe inima cite kg ai ? in plus ma refer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by bebitzu


"Cum demonstrezi : - prestatia de la interview, daca treci sau nu anumite teste

Cum ajungi sa te bage in seama : - aplici pentru post

De unde ai invatat : - de la scoala, de la biblioteca, prin studiu individual (cum a facut Simona)


De ce ar trebui toti sa facem dcotorate pentru a fi eligibili de a trai in Canada?"

Casandra, dupa parerea mea, nu este suficient sa aplici pentru post si sa traiesti cu speranta ca o sa-l dai gata pe cel dispus sa te angajeze.
Ce-i drept, primul pas este acela de a aplica pentru postul dorit insa de multe ori nu ajungi la interviu din mai multe motive - lipsa experienta in tara respectiva, lipsa scoala.
Cand am ajuns aici, sotul a depus sute de CV-uri.Nu spun de cate ori a fost chemat la interviu.
Acum a terminat un certificat aici si apoi vrea sa intre in ordinul inginerilor.Nu este adeptul diplomelor multe daca nu-si au rostul, insa in cazul nostru scolile sunt necesare.
nu suntem medici si nici profesori, eu sunt economista si am avut colegi la scoala de franceza care au fost contabili in Ro, ce crezi ca pot face aici fara un min de educatie canadiana?


bebitzu





Eu nu am spus ca trebuie doctorat, am combatut doar ideea exprimata cum ca profesorii si medicii nu au nici o sansa de a profesa. Sunt perfect de acord cu tine, este si parerea mea si am spus acelasi lucru. Uneori este necesar sa faci "ceva" ca sa te cheme la interviu. Deci nu suntem absolut deloc in contradictie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza Mamaruta spune:

quote:
Originally posted by myrrha

DanutaMamaruta, bineinteles ca nimeni n-o obliga pe Simona, si nici pe prietena ta sa faca scoala. Daca Simona a avut in minte sa cistige banii necesari si sa faca o investitie in Ro, bravo ei si statul ro ar trebui sa se bucure. Prietena ta, care nu are nevoie de scoala, pentru ca s-a integrat usor, intr-o alta forma, e si ea ok.

Eu m-am referit la atitudine. la faptul de a fi deschis catre noua societate, si de a face efortul sa o intelegi. Asta se poate face prin scoala, prin prieteni locali, prin vizonarea filmelor, cititul ziarelor, cartilor scrise de autorii locului etc etc. Cultura locala (stiu, cultura suna bleaks in ro, dar gaseste-mi un sinonim necliseizat). Evident ca nu trebuie sa faci asta, nu ma intelege gresit.



Myrrha, nu ma intelege gresit, cred ca oricine care emigreaza are aceasta atitudine, adica incercam sa cunoastem noua societate, din dorinta de a o intelege si a ne ne adapta cit mai repede. Si cred ca unii trec si prin perioade de dezamagire si de frustrare, prin perioade cind alegerea de a emigra ti se pare ca a fost o greseala etc.

Dar sunt si persoane care ajung sa realizeze intr-o zi ca se vor adapta (sau poate deja au facut-o) la noua societate, dar simt undeva in adincul fiintei lor ca locul lor nu este totusi acolo.

Eu am trecut prin fazele astea si am inteles ca ceea ce imi lipsea cind am luat hotarirea sa emigram, nu atirna in balanta atit de tare cu ceea ce imi lipseste in Canada. Si cum ceea ce mie imi lipseste nu se poate materializa decit in Romania, nu mai fac nici un efort sa ma adaptez la societatea canadiana. Incerc sa fiu cit mai deschisa si sa "vad" si sa "iau" cit mai multe dar nu mai fac efortul sa ma adaptez la un loc caruia simt ca nu ii apartin.

quote:
Originally posted by myrrha


Ei,prin asta inteleg eu o lipsa de respect. Adica lipsa de consideratie pentru o cultura diferita. In loc sa incerci sa te adaptezi tu la Canada (de exemplu), pretinzi sa se schimbe ea dupa tine. Nu e logic. Iar daca ea nu se schimba, incerci sa o denigrezi si o reduci la acelasi rahat de acasa, ca doar si aici oamenii transpira, si aici is cersetori, si aici lucrurile se strica, putrezesc, mucegaiesc, oamenii mor etc


Vezi, asa cum tu pretinzi respect pentru cultura canadiana, asa si eu, din consideratie pentru tara de unde venim amindoua, iti spun ceva: la mine acasa nu este rahat, daca tu asta ai lasat in urma, imi pare rau pentru tine. Si da, este si aici coruptie si mizerie si miros de transpiratie. Si oameni care traiesc la limita existentei. Multi. Ca in Romania sunt si mai multi nu ma bucura si nu m-as hrani din satisfactia asta nici daca as fi nevoita sa ramin in Canada.

quote:
Originally posted by myrrha


Despre Simona, mie mi s-a parut ca a fost nepoliticoasa din primul mesaj: adica se bucura din plin ca noi am ramas aici, sa muncim sa ne adaptam si sa fim noi insine, cind ea a scapat de dilemele identitare si s-a salvat in gradina colorata din Ro. Salvarea individuala mi se pare sanatoasa, dar dispretul pentru cineva care nu s-a eschivat de la efort, ci il face in continuare, mi se pare o rautate gratuita si nesanatoasa.



In ce o priveste pe Simona, eu am inteles altceva din mesajul ei, iar bucuria ei nu avea nici o legatura cu faptul ca noi am ramas aici (ca doar nu om fi ramas intr-un lagar de concentrare, cel putin voi sunteti in tara unde ati ales sa traiti si sa va cresteti copiii).

Si de ce crezi ca ea s-a eschivat de la efort, ca doar trebuie sa se re-adapteze la ritmul de acolo, dupa ce a respirat atitia ani in ritmul de aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

umflatelor, da cu care din voi ne certam ? ca vreau si eu sa fiu de partea voastra... spiritul de gasca nene



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Narancea,m-am spart de ras,m-ai dat gata.Oare asa o fi?
Stati linistite si bateti-va pe umar, una pe alta si spuneti ce bine e in strainatate.Nu va opreste nimeni.
Ori oare va apartine thread-ul asta?Nu inteleg ce cautati aici?La repatriati?
Deschideti voi alt subiect cu "O, America mea",eu cred ca bantuiti pe aici,numai ca sa ne invrajbiti.Dar nu reusiti.
Hai ca nu va salut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

Ma predau: 1,71m si 51 de kile! Daca daca mai mananc multa telemea nu stiu ce sa spun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Ruxij, nu-i bai, suntem amandoua de acord aici, am vrut sa aduc in discutie ca mai exista si alte domenii de activitate in care daca vrei sa profesezi, nu sunt suficiente diplomele din tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

ia chiar asa, ce cautatzi suratelor aici, la repatriatzi ?
da prin sticlele alea ce avetzi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Vodka in nici un caz!

Asa ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

pe nasu tau ca ai 51 de kg in plus ? zi sa moara trei arici daca mintzi !

ce a facut viatza din mine, nu mai am incredere in voi nici cit intr-un condom gaurit.... cind e vorba de kg ....

Mergi la inceput