Io, repatriata :) (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

quote:
Originally posted by Simona27

Daca ar vedea a mea mama mesajele in legatura cu studiile ar fi nu ca feicita, ci foarte! Si in ziua de astazi la fiecare telefon imi aduce aminte ca mai am de terminat un an de facultate si gata, am hartie!
Ca sa nu mai spun, ca al meu socru tocmai a devenit Doctor Cum Laudae (da, la Universitatea din Bucuresti..dupa zeci de ani de cercetare in afara si locuieste in afara..dar tot aici isi dadu doctoratul...sa nu va legati de asta..) si a mea mama nu a mai vorbit cu mine sapt...ca de ce nu urmez exemplul?

Deci mi-e cunoscut subiectul.. asa ca nu ma atinge, sunt vaccinata de 9 ani cam in fiecare sapt
Dar sunt incapatanata...io cu reteta mea, fiecare cu a lui



Simona, sa iti dai un doctorat nu e putin lucru, si nu oricine are chef sa isi ia in circa asa ceva, pe bani putini si termen lung. Cine ti-a zis ca ar fi trebuit sa faci doctorat, in afara de mama ta? Cit despre doctoratul in Ro, cum laude sau nu, e foarte discutabil, iar in unele situatii e de-a dreptul compromitator

Mey, o singura chestie mi se pare aici aiurea, ca scoala e vazuta ca o umilinta inutila, iar cei care o evita sint cei care se descurca cu adevarat.

Narancea, tu nu vezi ca sintem numai miss-e trase prin inel? Nu vezi cite calorii se revarsa pe tastatura? Pun pariu ca toate am trecut peste... cina or prinz. E mai cistigata Simona, ca daca nu maninci seara slabesti mai bine. Tu ce te bagi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza Mamaruta spune:

quote:
Originally posted by narancea

umflatelor, da cu care din voi ne certam ? ca vreau si eu sa fiu de partea voastra... spiritul de gasca nene







Narancea, uite cearta-te cu mine, ca uite eu recunosc, m-am umflat in Canada. Deh, mincare "buna", nu tu telemea cu rosii cum se lauda unii. Dar de frica intoarcerii in Romania am inceput sa dau jos citeva kg. Chestia asta cu "different standards" in ce priveste silueta imi va lipsi foarte mult, aici e o competitie usoara, am fost tot timpul printre finaliste, pe cind in tara, hei-hei, multa munca ma mai asteapta.

Si zi Narancea, in ce ne certam? (Off topic: ai fost demential cind
i-ai raspuns fetei care cerea informatii despre Cheile Nerei.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

adevaru e ca nu caut scandal, e o tactica sa descopar una mai slabanoaga printre voi hahahahaha nu or fi pierit toate ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Danutza, bine ai revenit de la Lacul Huron . Daca spuneai onest de la inceput ca tu ai venit in CA ca sa strangi bani ca sa-i investesti in RO, jos palaria din secunda unu, oamenii au obiective diferite in viata, perfect firesc. Din pacate ai inceput dintr-un spirit de solidaritate prost inteles sa dai inainte cu cazurile lui Ninel si Gigel, in care ne explicai sfatos cazul celui care s-a intors plin de succes in RO (cu assets) si ce afacere proasta a facut celelalt care si-a luat casa aici. Asa ceva nu se face, aminteste-ti de liberul arbitru.

Cazul prietenei tale care s-a angajat la un colegiu privat este adevarat, nu trebuie sa ai scoala canadiana ca sa poti fi angajat, conteaza intr-adevar ceea ce stii. Daca vrei insa sa patrunzi in sistemul public de invatamant, aka mai bine platit, cu beneficii mai bune si pensie trebuie sa faci scoala si nu puteti voi schimba legile tarii asteia. Si nu putem sa le radem in nas celor care o fac. Si daca voi o faceti aici virtual cu persoane care nu-s chiar ignorante, imi imaginez cum procedati voi in RO, cu niste oameni care n-au trecut de granitele Romaniei, si care poate n-au trecut ca gasca prin apa printr-o scoala. O zi buna

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Originally posted by narancea

ia chiar asa, ce cautatzi suratelor aici, la repatriatzi ?
da prin sticlele alea ce avetzi ?





Uite, io una recunosc...mi-am turnat un Baileys cu gheata...nah...ma tratez

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

ia chiar asa danutza, ce facetzi voi, tu si prietenele tale cu gistele din romania care trec apa la granitza ??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

ok facem o pauza, dau eu un rind



hai noroc ! noroc ca alcoolul nu ingrasa.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Originally posted by narancea

ok facem o pauza, dau eu un rind



hai noroc ! noroc ca alcoolul nu ingrasa.....




Tocma' vere, unde vazusi tu alcoolic gras?

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

mi-ai luat maul

noapte buna dolofanele, aici e unu si un sfert la miez de noapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

quote:
Originally posted by Danutza Mamaruta

Dar sunt si persoane care ajung sa realizeze intr-o zi ca se vor adapta (sau poate deja au facut-o) la noua societate, dar simt undeva in adincul fiintei lor ca locul lor nu este totusi acolo.

Eu am trecut prin fazele astea si am inteles ca ceea ce imi lipsea cind am luat hotarirea sa emigram, nu atirna in balanta atit de tare cu ceea ce imi lipseste in Canada. Si cum ceea ce mie imi lipseste nu se poate materializa decit in Romania, nu mai fac nici un efort sa ma adaptez la societatea canadiana. Incerc sa fiu cit mai deschisa si sa "vad" si sa "iau" cit mai multe dar nu mai fac efortul sa ma adaptez la un loc caruia simt ca nu ii apartin.


Te inteleg si sint de acord cu tine.



quote:

Vezi, asa cum tu pretinzi respect pentru cultura canadiana, asa si eu, din consideratie pentru tara de unde venim amindoua, iti spun ceva: la mine acasa nu este rahat, daca tu asta ai lasat in urma, imi pare rau pentru tine. Si da, este si aici coruptie si mizerie si miros de transpiratie. Si oameni care traiesc la limita existentei. Multi. Ca in Romania sunt si mai multi nu ma bucura si nu m-as hrani din satisfactia asta nici daca as fi nevoita sa ramin in Canada.



Imi cer scuze pentru termenul cam tare, de rahat, dar realitatea umana e mai neplacuta in Ro decit aici. Parerea mea.

quote:

Si de ce crezi ca ea s-a eschivat de la efort, ca doar trebuie sa se re-adapteze la ritmul de acolo, dupa ce a respirat atitia ani in ritmul de aici?



Chiar ea a zis ca ii e bine acolo, ca in sfirsit a scapat de stres, e relaxata . Cind am zis s-a eschivat, nu am judecat-o pentru asta, eu de pilda, ca tot Narancea ne provoaca sa ne afisam nurii intelectuali, anu' trecut incepui un masterat, a carui disertatie am aminat-o, nu zic de ce. Ei, pe cuvint, nu imi trece prin cap deloc ca ceilalti, care s-au chinuit si ei cu studiul, banii etc, au fost fraieri si nedescurcareti sa si-o sustina, iar acum ma pot uita de departe cu satisfactie la ei, ce s-au mai chinuit domle (si nici macar nu-i mare scofala sa scrii o disertatie de-aia, parol).

Uite asta nu-mi place.

Mergi la inceput