Io, repatriata :) (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Cred ca glumesti, cataghe. Mai citeste atenttot ceea ce am scris, poate intelegi cindva, dupa citeva incercari! Daca nu,inseamna ca nu mai intelegi prea bine romaneste sau ti s-au marit dioptriile. Ia incearca sa bagi ata-n ac cu ochiul liber.....AAAAAAAAAA, deci asta era!!

quote:
Originally posted by cataghe

quote:
Originally posted by paraluta

De ce, sa intreb cum iti merge? Poate te simti intre timp mai bine,nu-i nevoie. Daca nu ti-ai revenit bate la usa la vecinu` din Cuba, sa-ti dea ceva de kap! (o pastila, sa nu interpretezi altfel!) Sa stii ca va meritati soarta, sa locuiti in cartierele darapanate unde locuiti, iar copiii vostri sa mearga la o scoala vai de capu` ei! Asa va trebuie! Sa va ginditi cu jind la vremurile bune, dar trecute, cind cistigai prost, dar erai D-na Doctor! Va meritati soarta!



N-am cuvinte.


Decat sa fiu genul de "Doamna Doctor" pe care cu onor il reprezinti, mai bine dorm sub pod intr-o cutie de carton.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Aaa, asta cu "mareste-ti dioptriile" e o reteta buna pentru a reusi sa ajungi la ZZ.:)) Mi s-a intamplat chiar mie. Prin luna mai, o tanti musulmanca, am uitat cum o cheama, s-a apucat sa citeasca forumul si a descoperit un mesaj de al meu de prin februarie in care pasamite faceam misto de "zam-zam". Ei, m-a luat ea la injurat, cica nu trebuia sa ma nasc, da a gresit Allah, am raspuns nu stiu ce, mi-a replicat ca sa "imi maresc dipotriile", eu i-am raspuns ca nu e nevoie pentru ca se vede si din avion cat e de proasta si uite asa a ajuns bietul subiect scos de la naftalina, direct la ZZ. Unde va ajunge si prezentul subiect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Eu personal o admir pe Simona mult. O iubesc pentru ca imi arata un fel de imagine in oglinda a mea, cea cu sperante de mai bine ACASA, si de reintoarcere cindva, poate,acolo unde m-am nascut. Nu pot sa-i reprosez nimic pentru ceea ce a scris aici, nu pot sa ma leg de nimic de-al ei. Cine stie cum m-as descurca eu in situatia lor? Daca as putea, as ajuta mai degraba cu un sfat, sau chiar concret, cu tot ajutorul, pentru ca este de admirat!
Simona, MA BUCUR pentru tine enorm. Si maninca niste rosii bune cu telemea si pentru mine, te rog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Parerile tale sint total neinteresante. Dispari sau taci. Nu fii musca in lapte. Baga-te numai cind esti "acostata"! Sper ca nu ma mai faci sa ma repet.

quote:
Originally posted by ruxij

Aaa, asta cu "mareste-ti dioptriile" e o reteta buna pentru a reusi sa ajungi la ZZ.:)) Mi s-a intamplat chiar mie. Prin luna mai, o tanti musulmanca, am uitat cum o cheama, s-a apucat sa citeasca forumul si a descoperit un mesaj de al meu de prin februarie in care pasamite faceam misto de "zam-zam". Ei, m-a luat ea la injurat, cica nu trebuia sa ma nasc, da a gresit Allah, am raspuns nu stiu ce, mi-a replicat ca sa "imi maresc dipotriile", eu i-am raspuns ca nu e nevoie pentru ca se vede si din avion cat e de proasta si uite asa a ajuns bietul subiect scos de la naftalina, direct la ZZ. Unde va ajunge si prezentul subiect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Esti tare dragalasa. Vrei sa ne batem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza Mamaruta spune:

quote:
Originally posted by khristin

Danutza, bine ai revenit de la Lacul Huron . Daca spuneai onest de la inceput ca tu ai venit in CA ca sa strangi bani ca sa-i investesti in RO, jos palaria din secunda unu, oamenii au obiective diferite in viata, perfect firesc. Din pacate ai inceput dintr-un spirit de solidaritate prost inteles sa dai inainte cu cazurile lui Ninel si Gigel, in care ne explicai sfatos cazul celui care s-a intors plin de succes in RO (cu assets) si ce afacere proasta a facut celelalt care si-a luat casa aici. Asa ceva nu se face, aminteste-ti de liberul arbitru.



Kristin, eu am venit in Canada ca sa ma stabilesc aici, am explicat foarte clar ca pe parcurs am inteles ca nu e locul meu aici si mi-am schimbat strategia. Acum ai inteles?

In ce ii priveste pe Costel si Ninel, amindoi sunt stabiliti in Canada si nu s-au intors nici unul in Romania. Sper ca am lamurit si problema asta! Si nu am zis ce afacere proasta e sa iti faci casa aici. Daca ramineam in Canada imi cumparam si eu casa, sau daca era mai aproape Canada de Romania faceam si aici o investitie (prin mortgage) si bagam chiriasi care sa imi plateasca ratele, am niste prieteni canadieni care s-au mutat in Mexic si si-au inchiriat casa din Canada.

quote:
Originally posted by khristin
Cazul prietenei tale care s-a angajat la un colegiu privat este adevarat, nu trebuie sa ai scoala canadiana ca sa poti fi angajat, conteaza intr-adevar ceea ce stii. Daca vrei insa sa patrunzi in sistemul public de invatamant, aka mai bine platit, cu beneficii mai bune si pensie trebuie sa faci scoala si nu puteti voi schimba legile tarii asteia. Si nu putem sa le radem in nas celor care o fac. Si daca voi o faceti aici virtual cu persoane care nu-s chiar ignorante, imi imaginez cum procedati voi in RO, cu niste oameni care n-au trecut de granitele Romaniei, si care poate n-au trecut ca gasca prin apa printr-o scoala. O zi buna

Cristina

noi si poze mai noi

[/quote]

Kristin, tu ai vreo scoala facuta in Canada? Probabil ca nu, dar urmeaza sa faci vreuna. Ce e asa de dureros ca prietena mea a avut sansa sa fie acceptata ca profesoara intr-un colegiu privat, dar care are o reputatie buna? Va lucra si ea acolo un timp, va face experienta, va pune deoparte niste bani si va face si ea anul acela de Teaching College sa poata preda in scolile publice. Oricum, faptul ca a predat in Canada, chiar si la privat, o va avantaja in fata uneia care nu are experienta canadiana, cum bine stim. Si cistiga bine si la colegiu privat, dar nu are beneficii, e adevarat. Sau poate intre timp se mai schimba legile -se schimba si in Canada, sa stii. Asa cum un profesor din Franta nu trebuie sa faca scoala aici pentru a preda in scolile publice din Canada, poate intr-o zi cineva care are n ani vechime intr-o scoala prvata va putea preda in invatamintul de stat fara probleme. Nu se stie ca pamintul, dar cum am mai spus, prietena mea intre timp isi face meseria si pune bani deoparte pentru anul de Teaching College. Ce vezi rau in asta, ca doar nu a incalcat nici o lege? A avut perseverenta, e foarte bine pregatita, au fost 40 care s-au prezentat la testul scris si au fost alesi 2 pentru interviul final si a avut si mult, mult noroc. Asta e, fiecare cu sansa lui.

Acum va las, plecam la Fanshawe Lake sa facem o baie, la noi e mare zapuseala. Si daca am avut sansa sa primim un permis free, am zis sa inotam un pic in fiecare seara, ca e la 20 de minute de noi. Trebuie sa imi intru in forma pentru Romania, ma asteapta Retezatul si ski-ul la Straja si Delta si eu sunt cu 10 kg in plus fata de cum eram la aterizare in Canada. Rusine mie! (Pardon, cu 7, ca am slabit 3, dar de 2 saptamini nu mai dau jos nica-nica).

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

pe aici nu e nici un moderator sa vada "mesajele" paralutei si sa o atentioneze? ca parca vad ca ajunge subiectul la ZZ din cauza postarilor ei ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Danutza, raspuns pe puncte:

1. Eu nu-mi amintesc sa te fi intrebat de ce stai tu in Canada. Daca simti nevoia justificarii, cauta in tine raspunsul.

2. Arata-mi unde anume am spus eu ca e ceva rau in ce face prietena ta, adica ca preda intr-un liceu privat . Citeste mai cu atentie ce scrie unul si altul. Eu tocmai explicam utilitatea scolilor pe aici din invatamant (unde se cer si pt. ce e nevoie sa le faci). Si daca tot vad ca imi porti tu asa mult de grija, si ma intrebi de scoli facute de mine pe aici (si-ti dai tot singura raspunsul ), afla ca le am si inca mai fac (cu o admitere de mai multi de 40 candidati/loc, iti poti intreba prietena pt. confirmare ), si in plus mai am si experienta canadiana (te oftici tare-tare acum ???) Acum poate ne declini si tu statul mataluta aici - in afara de cel de mare afacerista, pe care l-am priceput - domeniul eventual in care lucrezi cu exemple personale cat mai concrete, nu hearsaying . Asa ca te rog eu fa-mi un favor si nu-mi explica cum se vor schimba legile si invatamantul din Canada ca din cate inteleg oricum n-o sa mai fii pe aici. Good riddance!

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Da' chiar, nu e nici un moderator pe faza?! Ca de la discutii mai incinse s-a ajuns la tot felul de adjective, de la grase si umflate, la repeziri stil dimbovitean, ca tot le era unora dor de imbrincelile din transportul in comun din Romania! E pacat de un asa subiect! Una este sa discuti, chiar mai infierbintat, si alta sa te tiganesti ca la usa cortului!




Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by paraluta

Cred ca glumesti, cataghe. Mai citeste atenttot ceea ce am scris, poate intelegi cindva, dupa citeva incercari! Daca nu,inseamna ca nu mai intelegi prea bine romaneste sau ti s-au marit dioptriile. Ia incearca sa bagi ata-n ac cu ochiul liber.....AAAAAAAAAA, deci asta era!!



Nu, spre marea ta surprindere nu glumesc deloc. Si da, ai nimerit-o, port ochelari de la 13 ani - acuma ce-o sa-mi mai zici, "aragaz cu patru ochi"?
Nu am intrat ca sa ma cobor sa mai stau la povesti cu tine, am vrut numai sa fac precizarea ca nu am interpretat ceea ce ai scris pentru Amuleta ca fiindu-mi adresat direct, daca cumva asta ai crezut. Insa indirect da, pentru ca imagineaza-ti ca eu sint una dintre tampitii aia care au plecat din Romania pentru ca nu au vrut sa ia spaga. Si, drept sa iti spun, de putine ori m-am simtit mai bine ca am luat aceasta hotarare decat in momentul asta, in care imi dau seama de ce gen de persoane am reusit sa ma delimitez... da, de genul pe care il reprezinti tu, exact! Lipsiti de orice scrupule si de orice valori morale, egoisti si, bineinteles, plini de sine, care vin aici si isi revarsa frustrarile intr-un spatiu virtual, la adapostul unui nick. Vai de capul tau, sint indecisa daca sa imi fie mila sau...
Si, daca tot vad ca pana la urma fac greseala sa mai stau de vorba cu tine, sa stii ca pe forumul asta sunt persoane cu adevarat respectabile, si Amuleta este una dintre ele. Nu ca ar avea ea nevoie de comentariile mele, doar ca sa stii pe ce lume traiesti, poate ca mai ai o urma de bun simt in tine pe undeva si ti se face rusine.... desi, daca stau mai bine sa ma gandesc, ma indoiesc.
"Doamna doctor", diploma pe care scrie "medic stomatolog" poate ca certifica, asa cum spuneai, ca stii sa scoti masele, dar nu te face om. Ca sa fii om iti trebuie ceva mai mult, si de obicei "mai mult" asta incepe cu ceea ce se cheama "cei sapte ani de acasa". Din pacate tu ai cam pierdut startul.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput