Io, repatriata :) (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oz spune:

Am senzatia ca unii chiar nu inteleg unde se ajunge cu spaga, e atat de simplu ca crezi ca nu faci nimanui rau daca iei spaga. In Romania am avut o tentativa de-a lucra in controlul alimentelor, am rezistat fix 5 zile, mi s-a impus sa iau bani (spaga) ca sa imi pun parafa si sa las spre consum carne fara acte de provenienta, mezeluri care nu au fost transportate si depozitate in conditiile corespunzatoare, etc. A fost cat se poate de clar ca daca nu ma conformez voi avea probleme, nu ca imi pierd slujba ca aia am lasat-o de buna voie ci ca imi vor desface contractul de munca cu nu-stiu-ce litera si nu ma mai angajeaza nimeni . Ca sa fim clari, nu vorbim de carnea din piete ci de carnea si mezelurile care mergeau spre un supermarket, acolo unde oamenii cu bani isi fac cumparaturile. Si daca va imaginati ca asta a foat o situatie speciala va inselati, se intampla peste tot, joburile din controlul alimentelor sunt banoase, salariile sunt mici .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by casandra

-----------------
Simona, cu opinia ta despre educatie, subscriu si eu la parerile conform carora locul tau e in Romania, precis. nu aveai ce cauta in Canada sau in alta tara civilizata, asa e.
-----------------
De ce? Pentru ca a invatat singura meserie? Bravo ei ca a fost eficienta. Time is money. Daca nu s-ar fi pregatit cu seriozitate, nu ar fi avut nici un venit.



Casandra, pe Paraluta o inteleg, cica e defect profesional, dar cu tine ce se intampla de nu mai citesti cand raspunzi? :)) am scris clar: opinia despre educatie, nu faptul ca ea s-a descurcat fara educatie. foarte bine ca s-a descurcat fara educatie, dar foarte rau ca dispretuieste educatia. opinia o criticam, la fel cum facusi si tu cu cateva mesaje mai inainte.

Sa nu uiti, Darie...
http://www.procesulcomunismului.com/default.asp.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

oz
ma faci sa nu ma mai intorc in Romania pana-mi fac copii 10 ani...

nu zic ca si aici mai auzi de o intoxicatie alimentara, ceapa infestata cu virusul hepatitei A...dar eu sper ca americanii fac si ei greseli, si nu-i pe banda rulanta...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-18+
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by khristin

quote:
Originally posted by narancea

ia chiar asa, ce cautatzi suratelor aici, la repatriatzi ?
da prin sticlele alea ce avetzi ?





Uite, io una recunosc...mi-am turnat un Baileys cu gheata...nah...ma tratez

Cristina

noi si poze mai noi



Mmmmmmm, preferatul meu ! Avem aceleasi gusturi .

Vara quebecoise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza Mamaruta spune:

khristin, concentreaza-te si urmareste dialogul nostru:

1. Acuzatia ta ca am fost lipsita de onestitate:


quote:
Originally posted by khristin

Danutza, bine ai revenit de la Lacul Huron . Daca spuneai onest de la inceput ca tu ai venit in CA ca sa strangi bani ca sa-i investesti in RO, jos palaria din secunda unu, oamenii au obiective diferite in viata, perfect firesc.


2. Raspunsul meu:

quote:
Originally posted by Danutza Mamaruta
Kristin, eu am venit in Canada ca sa ma stabilesc aici, am explicat foarte clar ca pe parcurs am inteles ca nu e locul meu aici si mi-am schimbat strategia. Acum ai inteles?



3. Si acum raspunsul tau:
quote:
Originally posted by khristin

Danutza, raspuns pe puncte:

1. Eu nu-mi amintesc sa te fi intrebat de ce stai tu in Canada. Daca simti nevoia justificarii, cauta in tine raspunsul.



Nu simt nevoia sa imi justific hotaririle pe un forum virtual, dar nu accept sa fiu catalogata necinstita de cineva care rastalmaceste ceea ce citeste. Sau care nu intelege ceea ce citeste si in acest caz iti acord circumstante atenuante.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Deci o iau mai incetutz: daca mi-am exprimat parerea in legatura cu spagarelile din Ro si am spus ca asa functioneaza din pacate totul,ASTA NU INSEAMNA CA SINT PENTRU LUAT SPAGA, SAU CA SINT DE ACORD CU ASA CEVA. AM VRUT NUMAI SA SUBLINIEZ FAPTUL CA SPAGAREALA N-ARE SANSE SA DISPARA DEGRABA.Am scris eu undeva ca sint pentru luat spaga? Bine, privesc chestia asta cu spaga din alt punct de vedere ca voi, mai detasat, mai obiectiv, dar imi permit, ca nu mai traiesc in RO, dar de aicea si pina a te lega de moralitatea mea, pe care n-ai dreptul s-o cunosti,si nici macar nu te priveste, este un exercitiu prea greu pentru tine.

"Cine ridica sabia..."
EDITAT DE MODERATOR
PARALUTA TE ROG IN MOD EXPRES SA RECITESTI REGULAMENTUL ACESTUI FORUM.
MESAJELE TALE VOR FI MODERATE IN CONTINUARE.

Pacat de subiect ca e cu un picior in ZZ:-(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Cataghe, nu mai am cuvinte... m-ai jignit si sa-ti fie rusine!
Oricum ies de pe acest subiect, caci se pare ca a devenit un cuib de viespi! Sper sa nu mai am de-a face cu voi.NICIODATA.
Simona, si Danro, sinteti singurii care primiti pupici de la mine!Pa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Cataghe, baga repede ceva rugaciuni de iertaciune si fa ceva matanii... asa, in public, cu cenusa la vedere, pe cap... Si pune mina si repatriaza-te...

Para (unde esti tu dede, ca tare ne lipsesti ...???)

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

-------------
opinia despre educatie, nu faptul ca ea s-a descurcat fara educatie. foarte bine ca s-a descurcat fara educatie, dar foarte rau ca dispretuieste educatia.
-------------
Sincer, eu nu am inteles ca a evitat educatia, ci scoala. Faptul ca a invatat singura, inseamna ca a contribuit la educatia ei, fara sa plateasca niste cursuri, si fara sa astepte 1-2 ani sa se termine cursurile. Nu cred ca e usor sa inveti singur, ca nu presupune efort. Si daca te duci la scoala, pana la urma tot trebuie sa inveti singur. Aveam un profesor in facultate care spunea ca timpul dedicat intelegerii unui curs este de 3 ori durata cursului. Altul, caruia un student i-a adresat rugamintea sa fie mai explicit, ca nu prea intelegem, i-a raspuns ca student vine de la a studia. Adica, daca nu intelege, sa se duca la biblioteca, sa studieze.

In alt mesaj chiar a subluiniat ca a investit in ea, ca educatie ma refer.
Cum? E treaba ei. Important e ca a reusit sa isi insuseasca cunostintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

quote:
Originally posted by paraluta
[br]... nu mai am cuvinte... m-ai jignit si sa-ti fie rusine!Oricum ies de pe acest subiect, caci se pare ca a devenit un cuib de viespi! Sper sa nu mai am de-a face cu voi.NICIODATA.
Simona, si Danro, sinteti singurii care primiti pupici de la mine!Pa!



ohohohoooo, da funduletzul unde e sa-l mai vad o data ca mi se facu dor de el , sa nu scotzi masele azi ca vai de sufletul pacientului , la faza cu viespile, prea departe nu te localizezi nici tu, stai linistita

si acum imi dau o bila neagra (ba nu , doua) ca nu mi-a dat nimeni pana acuma

Mergi la inceput