Io, repatriata :) (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Hai sa fim umanisti si sa "salvam" subiectul, pentru ca eu chiar o inteleg pe Simona si o admir din tot sufletul. pentru ca nu-i usor sa fii cinstita cu tine insati si sa-ti spui "de ce ?". Si ea a facut asta si este extraordinar. Si-a regasit coordonatele.
Catalina, multumesc, s-a umflat pipota in mine.
Ca sa revenim la subiect, ieri m-am dus la Pythia (aka barbatu) si l-am intrebat care-ar fi explicatia repatrierii si el (in intelepciunea-i nemarginita, (Allah sa-l aiba in paza) grai : conform constitutiei americane, omul are dreptul la libertate si la cautarea fericirii. Ce vrei tu mai mult, du-te domnule si termina-ti hirtiile alea pentru cabinet, ca dupa aia te plingi din nou ca nu-ti ajunge timpul !
O zi SUPER tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

Multam Amuleto! Uite ce simplu definit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Originally posted by Danutza Mamaruta

khristin, concentreaza-te si urmareste dialogul nostru:

1. Acuzatia ta ca am fost lipsita de onestitate:


quote:
Originally posted by khristin

Danutza, bine ai revenit de la Lacul Huron . Daca spuneai onest de la inceput ca tu ai venit in CA ca sa strangi bani ca sa-i investesti in RO, jos palaria din secunda unu, oamenii au obiective diferite in viata, perfect firesc.


2. Raspunsul meu:

quote:
Originally posted by Danutza Mamaruta
Kristin, eu am venit in Canada ca sa ma stabilesc aici, am explicat foarte clar ca pe parcurs am inteles ca nu e locul meu aici si mi-am schimbat strategia. Acum ai inteles?



3. Si acum raspunsul tau:
quote:
Originally posted by khristin

Danutza, raspuns pe puncte:

1. Eu nu-mi amintesc sa te fi intrebat de ce stai tu in Canada. Daca simti nevoia justificarii, cauta in tine raspunsul.



Nu simt nevoia sa imi justific hotaririle pe un forum virtual, dar nu accept sa fiu catalogata necinstita de cineva care rastalmaceste ceea ce citeste. Sau care nu intelege ceea ce citeste si in acest caz iti acord circumstante atenuante.




Danutza,
mama lu'Alexutza



Danutza, ca sa incheiem aceasta tirada deja plictisitoare, n-am absolut nimic de impartit cu tine, nu mai pune intrebari personale oamenilor, nu ne mai impartasi din parerile tale subiective (pastreaza-le pt. cand vei deveni tu repatriata), citeste-ti numai postarile de la acest subiect cu atentie de la A-Z (nu scoase din context cu citate gen raspunsul meu-raspunsul tau), si apoi mai vorbim. Deja ai o oarecare "faima" pe care ti-ai creat-o singura vis-a-vis de aceste subiecte, pe care nu putini ti-au remarcat-o, si astfel de oameni trebuie ignorati. Eu inchei aici, ca azi in special nu vreau sub nici o forma sa ma supar. Stiu eu de ce ...O zi buna si voua !

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

eu personal gasesc subiectul si discutiile f interesante, chiar daca a mai iesit cu "intepaturi" , si spun asta pt cei mai "ravasiti" ca mine care nu stiu incotro s-o apuce sau ce decizii sa ia...a ramane sau a nu ramane, asta e intrebarea ...:))
nu ca acum as fi total lamurita, dar am mai aflat si parerea voastra, si a celor pro dar si a celor contra.

interesant este ca de fapt din discutii reies ca sunt 3 tabere, nu 2:
- cei care sunt total impotriva sistemului din romania
- cei care sunt total impotriva sistemului din tara adoptiva
- si cei care sunt la mijloc si carora cred ca le e cel mai greu sa ia o decizie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

referitor la spaga, chiar nu inteleg cum de sunt de sunt unii asa norocosi care sa nu fi avut macar o data nevoie sa apeleze la ea in tara adoptiva...eu sincer ii invidiez...poate au fost mai norocosi...

Nu vreau sa dau informatii false pe forum, dar din pct meu de vedere spaga exista peste tot, in toata lumea, nu cred ca s-a inventat in Romania... oamenii sunt "sensibili" la spaga in orice colt al lumii, toti avem "un pret", poate nu la un nivel asa de jos ca in tara, dar de ex sa nu aveti impresia ca in Montreal nu exista politisti corupti care iau spaga sau care nu se "bucura" cand li se da ceva gratis... sau a lua sau nu chitanta pe o anumita chestie, "afacere" convenabila pt ambele parti, in diferite domenii, sau ca aici nu exista "mica intelegere", sau ca nu poti sa obtii un post intr-o firma pe pile... trebuie sa fii naiv sa crezi ca aceste lucruri nu exista...
Bine, se poate normal si fara sa aplici la ele, nu te obliga nimeni, dar sa nu ne facem iluzii ca ele sunt numai in "romania noastra corupta"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Nu stiu, poate, dar eu nu am dat niciodata spaga aici, de 6 ani. Probabil la nivele mai inalte si cu sume mai mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

miti2004, eu sunt de 1an si juma in Montreal si nu cunosc inca pe nimeni care a recurs la a da/a lua spaga pentru ceva.
ideea de "pile pentru un job" aici se transforma in recomandari, si ce-i drept, la inceput si eu am perceput-o ca pe niste "pile", insa timpul m-a facut sa-mi schimb parerea si am ajuns la czia ca de fapt, angajatorul cand cere o recomandare este pentru a se asigura ca cel pe care urmeaza sa-l angajeze este un om de cuvant si alte cele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

quote:
Prostie(sau prosti) gasesti oriunde pe planeta asta, doar ca proportiile pot diferi.


No-no, proportiile sint si in Banthustan si in America identice.

Dar eu as vorbi mai degraba de neamul prost si nu de prostime. Ma irita teribil cind cineva spune ca detesta prostia. Mi se pare o afirmatie atit de ostentativa si de nelalocul ei... Si, culmea, de obicei vine de la oameni care nu stau prea bine nici cu intelectul, nici cu cultura. Danro, no offense, nu e vorba de tine, ci am facut doar un comentariu off-topic la ce spuneai tu. Am inteles care era ideea ta.

Uite, de exemplu, prietena noastra, a tuturor, paraluta crede ca nu e numai foarte desteapta, ci si foarte amuzanta, informata si culta. Ceea ce n-a invatat ea, insa, nici macar in tara civiliata unde a plecat, este ca aroganta nu te duce nicaieri si ca toleranta e mare lucru la casa omului. Poate o invata DC, dupa ce mai ia niste palme peste bot.
Nici nu ma mir. paraluta (ce bine ti-ai ales nick-ul) ca o tzatza ca tine nu prea intelege ce-i aia principiu etic si de ce ar putea cineva sa-si paraseasca tzara din astel de motive de neinteles pentru tine. Dar din forurile superioare din care predici tu nu prea se vad detaliile astea.
De asemenea iti recomand foarte calduros sa citesti un thread mai vechi in care era vorba de sinceritate. Asta apropos de "incisivitatea ta". Era o tipa care a avut o replica mortala, ceva de genul "multa vreme am crezut ca e bine ca sint brutally honest, pina cind mi s-a atras atentia ca eram mai mult brutal, decit honest."


Simona,
quote:
Fiecare are reteta proprie a fericirii...ma repet..asta a fost reteta mea, dar fiecare om are reteta lui, unica..si toate sunt bune.


da'. mey, asa e. Da' nu vezi ca noi am luat-o demult pe alte cai cu discutia asta...

DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Este o diferenta uriasa intre o intimplare izolata si cotidian cu privire la spaga.

Nici eu nu am dat niciodata spaga aici unde sint si Bebitzu are dreptate cu privire la servicii. Iti trebuie recomandari iar aceste recomandari nu sint "rasplatite" cu "atentii".

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Pozele Noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

regula numaru unu :

NO SPAGA !

Mergi la inceput