Io, repatriata :) (2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Imi pare nespus de rau ca trebuie sa va deranjez din nou! Pentru ca nu mai intru deloc cu placere aici, pe acest subiect: Pentru "Bic si...Poc"si dyana : va rog sa nu va mai legati de mine. O scriu asta cred cacit se poate de civilizat. Nu mai am chef de voi. Asa ca nu va mai legati de mine! Daca aveti ceva de transmis, scrieti-mi un mesaj privat; accept sa va raspund cu placere.
Pentru miti2004: vezi ca ma incepi sa ma "plagiezi"!Iar pentru cataghe, care se pare ca nu accepta mesaje private ci numai in public: Te mai prind eu pe forum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

quote:
Originally posted by bebitzu

miti2004, eu sunt de 1an si juma in Montreal si nu cunosc inca pe nimeni care a recurs la a da/a lua spaga pentru ceva.
ideea de "pile pentru un job" aici se transforma in recomandari, si ce-i drept, la inceput si eu am perceput-o ca pe niste "pile", insa timpul m-a facut sa-mi schimb parerea si am ajuns la czia ca de fapt, angajatorul cand cere o recomandare este pentru a se asigura ca cel pe care urmeaza sa-l angajeze este un om de cuvant si alte cele.

bebitzu



pai inseamna ca am scapat de cuvantul "pile" pt angajare si in romania, ca acolo de ce s-ar numi pile si aici recomandari, nu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

aaa, hai sa va spun ce mi s-a intamplat anul trecut, lucram la un magazin de haine destul de scump sa zicem, si seara cand sa inchid casa se ia managerul de mine ca ce-i cu hartiile alea de 20$, cine le-a acceptat, ca se vede de la o posta ca sunt false... ...pai eu venita floricica din tara, unde chiar nu am vazut bani falsi decat la actualitati de unde sa stiu cum arata banii falsi si mai ales ce, eu sunt politista ?...
si mi s-a explicat ca trebuia mereu sa verific hartiile...si nu a fost singurul caz...

acum, cei care nu ati lucrat direct cu clientii sunt sigura ca veti ridica mirati din sprancene, dar astfel de cazuri exista chiar si aici...asta ca sa nu va mai zic ca acum unde lucrez acum incheiem contracte si ni se spune zilnic sa verificam cu mare atentie cardurile de identitate si cele bancare pt ca frauda, draga de ea, e in mare voga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Miti2004, ai dreptate, eu nu pretind ca nu am dat spaga niciodata in Romania, am dat chiar si la doctor si mi-a fost acceptata, si poate m-am mai dus pe ici pe colo cu un buchet de flori sau o ciocolata. De asemenea, am mai si primit cate un buchet de flori sau o ciocolata (Africana!) Insa a face din asta un stil de viata, a trai, a pune pe masa familiei tale, a-ti trimite copiii la scoala si a-ti face concediile din spaga, pe scurt, a avea un trai decent din spaga, mi se pare ca inseamna a consimti tacit la statutul pe care ti-l impune statul roman, care, cel putin in cazul medicilor, considera ca astora nu le trebuie salarii ca lumea, ca ei oricum iau spagi! Din punctul meu de vedere ca medic, poate ca se justifica sa iau spaga, insa strict din punctul meu de vedere, care stiu exact ca munca mea nu valoreaza 100 si ceva de euro pe luna. Insa din orice alt punct de vedere este gresit, pentru ca pacientul plateste asigurari de sanatate si daca asta nu e destul atunci ar trebui introdus un sistem de coplati, foarte clar, asa cum este aici. Insa cred ca daca banii care se trang pentru sanatate ar ajunge unde trebuie, ar fi poate nu foarte multi, insa suficienti ca sa se simta o schimbare atat in felul in care este retribuit personalul sanitar cat si in felul in care este tratat pacientul. Problema cea mai mare cu spaga este ca e ilegala, iar a trai facand zi de zi ceva ilegal pentru mine personal inseamna o umilinta, cum tot o umilinta inseamna sa accept zece oua sau sa fiu sunata in miez de noapte de catre cineva care "mi-a dat" si, in consecinta, gandeste ca este indreptatit sa puna stapanire pe timpul meu. Nu stiu cum este in alte domenii, insa in medicina este un sistem profund gresit si jenant atat pentru pacient, cat si pentru medic.
Ideea este exact cea expusa de ocebine: este una o intamplare, si este altceva un stil de viata.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

draga cataghe, eu recunosc ca sunt ceva mai ghinionista, dar zi si tu, in calitate de medic daca e posibil ce mi s-a intamplat mie anul trecut : am fost de 4 ori la 4 doctori diferiti pt ca ma jena ceva in gat si cand inghiteam, si cand respiram, mereu o senzatie nasoala care sigur nu era raceala:
- unul imi spune sa iau Taylenol
- unul imi face radiografie sa vada daca am obiecte straine in gat
- unul imi spune ca am probleme cu glanda tiroida si m-a trimis la analize de sange
- unul mi-a zis sincer ca habar nu are
Plec in tara in concediu 2 saptamani si zic sa ma duc si la doctor, imi face femeia un exudat, imi iese un frumos stafilococ auriu, imi da antibioticul care iesise la analiza ca as raspunde la el, fac tratament si am scapat de tot dupa ce ma chinuisem toata vara...
Pai sa nu preferi sa dai spaga numai sa te rezolve o data ???
Hai, te rog, zi si tu, si asta dupe ce am stat si cate 7 ore la urgenta si-au mai si intrat diversi prin fata, daca vrei iti zic si unde am mers de fiecare data, sa nu zica lumea ca aiurez...
N-or lua astia spaga, dar pe mine cu ce ma ajuta ca sunt onesti si cinstiti dar varza profesional ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Chiar nu stiu ce sa zic... nu am inca intr-atata experienta cu sistemul nord american incat sa pot sa imi dau cu parerea cat de varza profesional sunt medicii aici, sincer. Tot ce pot sa iti spun este ceea ce am citit pe net, ca au programe de rezidentiat foarte bune si stilul de invatat in facultate difera foarte mult de cel din Romania. Pe de alta parte insa, se pare ca medicii romani, obisnuiti cu greul si cu invatatul de notiuni stupide, se adapteaza foarte bine la stilul de a face scoala de aici.

In principiu discutand insa, este usor sa dai spaga cand ai, insa ce te faci cand nu ai?
Dupa parerea mea ar trebui sa se lase omului libertatea de a-si asigura sanatatea asa cum considera necesar. Daca se facea chestia asta in Romania acum 15 ani, cu totul alta era situatia acum, si au fost multe voci care au cerut-o. Dar daca de exemplu in loc sa se faca o casa de asigurari mare si lata, se dadea drumul companiilor private de asigurari si se lasa libertatea cetateanului de a alege ce fel de pachet de servici doreste - ma intreb, in ce bani mai bagau unii mana pana la cot? De unde se mai luau bani ca sa se dea pt pensii, pt nush care disponibilizati, pt nush care mamut industrial care are datorii de mii de miliarde la stat, etc? Ce posturi grase se mai vanau pe la casele judetene si cu ce bani aia care au pus mana pe posturile alea isi trageau sedii luxoase?
In schimb, daca se facea treaba asta, acum cetateanul era mult mai responsabil si poate in 15 ani intelegea ca sanatatea costa bani grei oriunde in lume, insa banii astia trebuie platiti cinstit si nu strecurati in buzunarul nici unui halat alb.
Ma opresc aici, ca imi dau seama ca sunt complet off-topic. "Mia" culpa, cum zice un bun prieten al meu




To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by khristin
Eu inchei aici, ca azi in special nu vreau sub nici o forma sa ma supar. Stiu eu de ce ...O zi buna si voua !

Cristina

noi si poze mai noi



Am eu o presimtire ca astazi a fost ta fête, si daca da, iti urez la multi ani si fericire si tot ce iti doresti, din tot sufletul. Si daca gresesc, tot imi mentin urarile, draga mea !

Vara quebecoise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Miti, numai ceva mai vreau sa iti spun, am mai citit o data ce ti s-a intamplat, si voiam sa iti spun asa: nu stiu cum este sistemul la voi, insa trebuie sa fie posibil sa mergi la un medic, care sa iti urmareasca evolutia. Daca ma uit acuma mai bine, unii dintre medicii aia multi pe la care ai fost tu, au incercat sa apuce problema dintr-un punct, insa tu prin faptul ca te-ai dus mereu la altul si la altul, nu ai dat nici unuia posibilitatea sa traga vreo concluzie. De exemplu pe ala care ti-a dat Tylenol, l-ai sunat dupa o saptamana sa ii zici "ma nene, am luat tylenol si nu mi-a trecut, ce sa fac?" Adica ma gandesc ca poate ei exclud anumite cauze inainte sa recomade anumite investigatii... poate ne ajuta Amuleta cu mai multe amanunte.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Pai si in Ro daca era, nu sarea nimeni din prima cu exsudatul, tot cu simptomatice incercau la inceput, citeva zile. Si ma opresc aici, ca nu vreau sa fiu chiar de tot off-topic...

Sanatate multa!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mate spune:

Mai uite eu nu m-am bagat in vorba pana acum pentru ca aici a fost pana de curand o persoana foarte gresiva verbal si mie nu-mi place agresivitatea si mai ales aia verbala,asa ca stau pe margine...Ce vroiam eu sa zic este ca si aici m-am confruntat cu neprofesionalismul medicilor dar asaaaaa,dus la extrem...De ex,eu sufar de ani de zile de infectie urinara.Si in Rom am tot stat prin spitale si mi se faceau uroculturi periodic si asa mai departe.Bineinteles ca problema a recidivat aici.Credeti ca am facut vreo urocultura??? Noooo,ca doctorii care m-au vazut nu au considerat necesar.Asa ca ma trateaza cu Augmentin,ca asta e bun la toate.
Si alta...Aici nu exista serviciu stomatologic de urgenta.Adica daca te pune gaia sa ti se umfle maseaua vineri seara,ai pus-o pe romaneste....Am sunat la toate cabinetele stomatologice din oras care aveau program 7 zile din 7 si mi s-a spus ca trebuie sa am programare,altfel trebuie sa astept pana a doua zi cand ma programeaza ei.Singura solutie a fost sa merg la urgenta,la spital.Am ajuns desfigurata efectiv,cu o falca in cer si una in pamant si la propriu si la figurat.Receptionera imi spune de la inceput ca nu au stomatologie dar pot sa astept sa ma vada un medic internist.Astept,ce sa fac,ca oricum ma urc pe pereti de durere.Am stat 2 ore jumate in sala de asteptare,in sfarsit ma vede o tanti doctor care-mi spune ca imi da Panadol.In momentul ala am simtit nevoia s-o string de gat.I-am explicat printre dinti ca eu Panadol iau de 2 zile si nimic,eu am infectie si trebuie antibiotic.Nu si nu ca ea nu considera ca am nevoie de antibiotic,in fine imi da ibuprofen si Tramadol,zice ea doza de soc.Binenteles ca a fost frectie la picior de lemn,am ajuns a doua zi la pranz la stomatolog care s-a cam ingrozit de ce infectie dragalasa aveam si restul e istorie...Ce am vrut sa zic,foarte multa incompetenta in randul medicilor aici,m-am tot lovit de ei cu diferite probleme in ultimii trei ani,e adevarat,sint politicosi,pacientul nostru clientul nostru dar cam atat...Si din America as avea ce povesti,sora mea si cumnatul sint acolo de 5 ani si numai experiente neplacute cu medicii...

Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)

Mergi la inceput