Io, repatriata :) (2)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

Sunt inca la cafeaua de dimineata...scuzati gresalile mele de ortografie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Chiar mi-ai dat o idee, ca tot nu mai pot dormi.
Cam cit costa benzina zilele astea ?
Dar abonamentul la internet ? Cum il platesti,
poti trimite cec prin posta ? Ce fel de carte de credit poate sa-si deschida un roman care traieste in Romania ? E de debit sau credit ?
In alta ordine de idei (ca ma maninca fundul asta cosmopolit ), Danro, relaxeaza-te romane, nu-i cazul sa te crispezi si sa-ncerci sa pisti, din doua motive :
1. nu dai mai multa greutate argumentelor tale
2. face rau la sex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annie_xtreme spune:

Abonament de net; 500.000. Nu prea este sistem de plati cu cec-uri. Abia ne bucuram ca is o serie de facturi care se pot plati de pe card.
Benzina - nu stiu (30.000?)
Carduri: de debit, dar exista si ceva care se cheama 'limita de creditare' (care e 2x salariu, cam asha ceva ).
mey si pe mine ma macina intrebarea asta (ca am avut si io nevoie de un doc in .fr, da m-or trimis la psiholog, ca cik is ipohondra. Io aveam de fapt litiaza renala, da ce mai conteaza): cum e mai bine:
-sa ai niste servicii de mare angajament si calitate dar la care se ajunge greu (poate nu intotdeauna in timp util - faza aia cu ganglionii mi-a facut pielea gaina)
-sa ai spitalu (mizerabil,cu dotari minime) vesnic deschis, niste banuti acolo care rezolva orice, sistemul de pile/cunostinte (traiasca prietenii mei studenti la medicina?)
Acuma nu vreau sa fac flaming cu intrebarea asta, stiu ca solutia ideala e cumva pe la mijloc. Dar asta ii ce ma sperie pe mine cel mai mult vis a vis de o eventuala emigrare/ plecare cu contract de munca. Cred ca m-am obisnuit prea mult sa ma duc la medicul de familie fix cand am io chef .



I s-a spus "Sindrom Premenstrual" pentru ca "Boala Vacii Nebune" era deja folosit
Scandinavii stiu de ce
Jazz -poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2005 spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Asa cum cei din California, de exemplu, nu au nici cel mai mic gind de intoarcere, fata de cei din dtatele nordice (fie din est, fie din vest). Ba chiar, romani mutati in California cu jobul se declara f. incintati de clima, de oamenii mai zimbitori si mai saritori decit de unde au venit ei (respectiv state mai din nord).

Si cu asta am terminat si eu la subiectul asta!

Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica




Fetele din California cine poate povesti cum e in San Diego.Trebuie sa aleg intre doua orase San Diego si San Francisco. Voi ce spuneti? Cum as putea sa fac comparatie intre cele doua orase?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

Nu mai comparati oameni buni Australia, New Zealand etc cu Canada sau SUA. Sunt putini care se plang de OZ sau NZ, pt simplul motiv ca in respectivelel tari sunt foarte putini romani, Comparati numarul total al romanilor plecati intr-un singur an in Canada 3-5000 cu 150 pe an in NZ asta in 2000 cand se optea venii foarte usor ( in 3-6 luni). Cat espre soare...nu stiu cum o fi soarele australian dar daca e ca si cel neo zeelandez chiar nu sunt motive de invidie.
In rest ...fiecare destin e individual. Celor car enu se simt bine in Canada dupa parerea mea au sanse minime sa se simta mai bine in Australia sau NZ...de oportunitati ce sa mai vorbim, respectivilor le-as recomanda sa isi indrepte ochii spre batrana Europa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

Despre imobiliare...imi pare rau dragilor...stiu ca salivati, si inchititi in sec, ca si mine de altfel...cine nu s-a trezit la timp adica pana in 2001 acum...e mai greu. Desigur nu imposibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

Benzina se apropie cu pasi repezi catre un euro/litru. Acum e in jur de 34.000/litru.
In materie de banci..
Faza cu cecurile a fost sarita de sistemul bancar romanesc si s-a ajuns direct la carduri!Nu mai elaborez aici...
Carduri sunt de toate felurile...ca si de debit! Oferta e relativ variata, batalia pt. clienti fiind mare! Creditarea, liniil de credit se dau in functie de veniturile salarile...de cate ori salariul, etc..nu stiu pentru ca nu ma intereaseaza momentan!
Unele facturi se pot plati prin bancomat
sau
banca primeste si ea facturile tale (la orice - gaz, lumina, etc) si le plateste in numele tau- deci cat timp ai bani in cont nici nu trebe' sa iti pese de facuri - asta e oferta Raiffeissen, noi am folosit-o-
sau
Internet banking (io folosesc BDR-ul, atat personal cat si pt firma)
sau
mobile banking - care e foarte uzitat de multe banci

Oferta e variata de la banca la banca...nu stiu toate smecheriile
Personal, la cate banci am fost si cu care lucrez, lumea e extrem de amabila..noi suntem foarte multumiti!

Noi avem Internet prin cablu de la Astral si e 29 USD/luna..cam ~1.000.000 - trafic nelimitat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddaas spune:

Ca tot s-a discutat de imprumuturi, banci etc am si eu o intrebare. Poate cineva poate sa ma lumureasca.
Exista posibilitatea de a face un imprumut in Germania (nu f. mare - max 30 K) si a-i investi in romania? Adica pe cei de la banca din Germania ii intereseaza destinatia banilor?
Daca cineva stie exact as dori niste detalii ( banca, dobanda etc). Am peste 6 luni de lucru aici, salariu e ok etc. Stie cineva care este suma max pt nevoi personale care se poate imprumuta?

Poate cineva deja s-a confruntat cu problema asta....


Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by catalina2005


Fetele din California cine poate povesti cum e in San Diego.Trebuie sa aleg intre doua orase San Diego si San Francisco. Voi ce spuneti? Cum as putea sa fac comparatie intre cele doua orase?



Dar tu stii cat este de scump de trait in locurile alea? Ca este putin probabil sa iti cumperi vreodata casa? Daca stii, atunci alege San Diego. La San Francisco e cam frig.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Da, exista si credite care se dau pe cartile de credit, in functie de salariu. Dar nu toate bancile dau asa ceva. Noi primeam salariul la BCIT pe card si tot de acolo am putut face un credit, banii primindu-i tot pe card, maxim fiind de 6 ori salariul Salariul de pe cartea de munca. Acesta fiind anul trecut cam 4 milioane, am putut primi deci 24 de milioane, adica salariul de care se tot cramponeaza alt subiect, de la discutii generale. Ce poti face cu banii aia, e alta poveste. Adica mai nimic. In nici un caz sa-ti deschizi o afacere, cum mi se mai sugerase intr-un timp. Deci cu bancile romanesti nu poti face treaba daca nu ai bani. Adica tot cei cu bani o duc bine... Restul... Dumnezeu cu mila!
Cam asta.



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput