Io, repatriata :) (2)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by oz

quote:
Originally posted by Danro

In ultimul timp a devenit o certitudine ca tot mai multi romani(si nu numai) aleg calea reintoarcerii in tara mama.


Daca imi dai voie...tot mai multi romani aleg calea intoarcerii din...Canada si cateodata din State. Eu am o teorie, are de-a face cu clima, soarele iti da energie si pofta de viata, lipsa lui pe perioade mari are efecte negative asupra creierasului, plus stresul provocat de frigul indelungat. Cred ca nu are nimic (sau foarte putin) de-a face cu tara sau sistemul, ci cu faptul ca unii nu se 'simt' bine acolo. Si cu asta am terminat la subiectul asta



Asa cum cei din California, de exemplu, nu au nici cel mai mic gind de intoarcere, fata de cei din dtatele nordice (fie din est, fie din vest). Ba chiar, romani mutati in California cu jobul se declara f. incintati de clima, de oamenii mai zimbitori si mai saritori decit de unde au venit ei (respectiv state mai din nord).

Si cu asta am terminat si eu la subiectul asta!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Danro, venita din partea ta, remarca ma onoreaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

quote:
Originally posted by oz

quote:
Originally posted by Danro

In ultimul timp a devenit o certitudine ca tot mai multi romani(si nu numai) aleg calea reintoarcerii in tara mama.


Daca imi dai voie...tot mai multi romani aleg calea intoarcerii din...Canada si cateodata din State. Eu am o teorie, are de-a face cu clima, soarele iti da energie si pofta de viata, lipsa lui pe perioade mari are efecte negative asupra creierasului, plus stresul provocat de frigul indelungat. Cred ca nu are nimic (sau foarte putin) de-a face cu tara sau sistemul, ci cu faptul ca unii nu se 'simt' bine acolo. Si cu asta am terminat la subiectul asta



Asa cum cei din California, de exemplu, nu au nici cel mai mic gind de intoarcere, fata de cei din dtatele nordice (fie din est, fie din vest). Ba chiar, romani mutati in California cu jobul se declara f. incintati de clima, de oamenii mai zimbitori si mai saritori decit de unde au venit ei (respectiv state mai din nord).

Si cu asta am terminat si eu la subiectul asta!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities



Avand in vedere ca in Canada sunt peste 150.000 romani si in fiecare an mai aterizeaza cate 5000 in cea mai multiculturala tara din lume , este normal sa fie si cativa care se intorc, nu e nika neobisnuit in asta. Iar clima din Canada nu se compara cu cea din Ro, este doar un pic mai frig, dar soare este mai mereu + ca nu exista drumuri inzapezite sau frig in interior asa cum era in Ro. La ce se petrece in ultimii ani dpdv climatic in balcani....as vrea sa-mi aduc toate rudele din Ro aici, langa mine...

Vara quebecoise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

quote:
Originally posted by cataghe

Danro, persoana care a initiat disputa la care te refereai atat de savant este aia care iti dadea tie flori. Pentru cultura ta generala:
-cosmopolit=1.(iesit din uz)care era atras de tot ce era strain; 2.care tine de mai multe culturi, comun mai multor tari sau tuturor tarilor, universal; pestrit, amestecat (prin prezenta mai multor nationalitati si limbi);
-snob=persoana care admira si adopta fara discernamant si cu orice pret tot ce este la moda.
Sursa: DEX98.
Asta face discutia interesanta, pentru ca pe langa cosmopoliti si snobi mai exista pe aici si unii care sunt in extrema opusa, pentru care tot ce este strain este rau si tot ce e romanesc e bun. Genul care nu suporta sa li se spuna ca ceva este rau in Romania si in viziunea carora ei sunt singurii si unicii care au dreptul sa critice. De exemplu pe altii. Iar in momentul in care subiectul criticii se dovedeste a nu fi valid, se supara.
Numai bine, gata, am bagat capul la loc.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!


Tot pentru cultura ta generala,nu folosesc cuvinte carora nu le cunosc sensul.
Nu cred ca este vreo persoana,care a participat la acest topic si sa confirme cele spuse de tine.
Oz a remarcat foarte simplu,ceea ce trebuia si voi sa vedeti,nu sa aruncati cu ironii.
quote:
este normal sa fie si cativa care se intorc, nu e nika neobisnuit in asta

Sigur ca nu e nimica obisnuit in asta,a zis cineva?
Neobisnuit e ca vii tu pe topicul asta(tu care aveai sange quebecoise, inainte de a pune piciorul in Montreal) si ne dai noua statistici pe care nimeni nu ti le-a cerut.
Nu inteleg ce cauti la thread-ul asta?Poti sa deschizi subiect separat cu ce vrei tu,''iubirea mea, Quebec'' sau ''Canada ,te doresc'',in care, toate snoabele ca tine sa vorbiti de repatriere,ca vad ca va intereseaza subiectul si nu ezitati sa va faceti aparitia.
Normal ca tu mai lipseai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Erata:nimica ''neobisnuit''...
Apropo:nika,ce inseamna ca nu e prin DEX,sau o fi vreun asimilat prin Buzau si deformat in Montreal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by Danro

Erata:nimica ''neobisnuit''...
Apropo:nika,ce inseamna ca nu e prin DEX,sau o fi vreun asimilat prin Buzau si deformat in Montreal?



Sa-nteleg ca Buzaul nu face parte din Romania, "dragostea ta, o doresti", etc ?

Cred ca ai incalcat cel putin 2 puncte din regulamentul forumului. Revizuieste-ti postarea si vorbim dupa. Btw, nu stiam ca unele subiecte sunt private, afla ca pentru asta exista PM-urile.

Vara quebecoise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Faptul ca postezi aici si vii sa bagi intrige,dovedeste rautatea sufletului tau.
Nu cred ca ai ajuns sa fii moderatoare si nici nu cred ca vei ajunge vreodata,insa daca s-ar intampla minunea asta, eu as fi disparut din secunda 1.
Ai grija ce spui,ca am impresia ca nu e prima data, cand dai nastere la un conflict.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Pai nu tu ai inceput, Dan, sa bagi "intrige", numindu-ne snoabe si gonindu-ne de la subiectul considerat pentru un oarece motiv, al tau? Discutiile sunt libere, nici Ira nu e moderatoare, dar nici tu nu poti sa selectezi participantii. Discuta pe chat daca vrei exclusivitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Nu va goneste nimeni,nu este subiectul meu exclusiv,discutiile sunt libere,nu selectez participantii.
Consider acest forum respectabil si nu in ultimul rand util,de aceea doresc ca topicul sa fie respectat si nu terfelit in tot felul de ironii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

In privinta creditului imobiliar...
M-am interesat in mod special la banci fix pt. situti asta: niste priteni din Canda vroiau sa faca fix aceesi chestie.
Din apcate veniturile din strainatate nu sunt acceptate.
Singura varinta ar fi sa va afceti firma in Romania, s aplatiti timp de 6 luni salrii - adica CAS-ul...si dupa aia sa mergeti la banca. Si dupa aceea treceti salariul minim, dupa ce luati imprumutul...si chiar va "autoconcediati". Insa, ca sa ajungeti la niveluld e venituri cerut de banca o sa va cam coste CAS-ul...exact nu stiu...trebe' vorbit exact la banca...
Bineinteles, multe banci accepta ca veniturile din salarii sa fie suplinite si de venituri din chirii - intr-un anumit procent din total (daca inchiriati ceva in Rmania si declarati al circa financiara)
Singura varianta e sa luati linii de credit din Canda, cumparati aici si dupa aia achitati liniil de credit!

Asta e ce stiu io!

Si in privint a ceea ce mi-a displacut in Romania...am mers sa facem firma, la Camera de Comert de pe Bd-ul Expozitiei i e oribil..in plus, angjtii de acolo iuebsc la nebunie cateii comunitari si tanti de la calculator mai completeaza un formular, raspudne la o intrebare, mai mangaie si maid a un chips la cateluld e langa ea! Dezolnt priveliste! Opusul: ne-am trezit si noi ca de fapt e mult mai aproape Casa de Comert noua de langa Pasajul Marasesti - sapt. trecuta am descoperit ca putem merge si acolo si acolo e excelent.."lux a-ntaia"
Altceva...stampila e la mare putere...cand platesc CAS-urile (ordineled e plata la banca)imt ca mor...stampilez si semnez cam de 60 de ori..nu e banc! Dar incep sa ma obisnuiesc!

Nu m avut inca ncii un contact cu spitalele...o sa povstesc cand o sa am (sper ca nu prea repede)
Iubim la nebunie sa facem piata...
Inche o chestie...noi zambim si suntem amabili si in Romania (de al femeia de servici a blocului pana l tnti de la Dali) si in majoritatea cazurilor ni s intoarce amabilitatea...

Magheru e ca in palma...stradutele secudnare din spatele lui..parca estie pe valurile Dunarii...asa niste santuri si gropi sunt ca te ia durerea de cap!

Cam atat pentru moment..va mai povestesc!

Mergi la inceput