Io, repatriata :) (2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

draga koky, in primul rand ca sa iei imprumut in Romania, fie el imobiliar sau de orice alta natura, trebuie sa aduci adereverinta de salariat in Romania....iar tu esti aici...sau cel putin asa stiu eu.

sau doar daca ai pe cineva in tara care vrea sa faca imprumut pe numele lui si tu sa ii platesti dobanda de aici...pe nevoi personale s-ar putea sa gasesti un prieten ceva, dar nu stiu cine s-ar baga pe imprumut imobiliar...

daca gresesc va rog sa-mi ziceti, ca si pe mine m-ar interesa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

quote:
Originally posted by miti2004

sau doar daca ai pe cineva in tara care vrea sa faca imprumut pe numele lui si tu sa ii platesti dobanda de aici...



vroiam sa zic rata, nu dobanda...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Bine ai revenit, Simona!
O intrebare si eu:ce te-a deranjat cel mai mult de cand te-ai reintors,sau, ca sa nu zic deranjat,te-a facut sa oftezi?
Pentru mine,viata avea mult mai mult dinamism in Ro,aici o ducem bine,dar inca odata, era mai bine perceputa si apropiata de instinctele noastre.Insa cum nu am fost doar noi motivul emigrarii,ci si copiii nostri,am spus ca viitorul nu ne apartine in intregime.Insa ,incepem sa ne cam indoim si de asta,desi inca mai meditam si testam.
Sunt multe lucruri bune aici,dar si multe fade.In fine,nu mai ma desfasor.
Vad ca Romania este din nou pusa la incercare cu greutatile,de parca nu ar fi de ajuns ca sunt saraci si oropsiti.Sa le dea D-zeu putere, sa treaca cu bine peste nenorocirile care s-au abatut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koky spune:

Aoleu, nu pochi sa ma abtin, fir'as sa fiu de catza, da' unde e Andreea Marin acum cand se intampla nenorocirile in Romania si nu in Thailanda???!!! Beah !!!! Off topic, gata.

Cu privire la imprumuturi, nu este suficient daca aduc dovada ca am sursa de venit lunara (in Canada), avand in vedere ca ramane casa/terenul garantie (din Romania)?

Koky, mama de doi super bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

koky, sincer ar fi super sa fie asa, ca si eu as face la fel, as lua imprumut de la o banca din Romania si as incepe sa platesc de aici, atat cat o sa mai stam in canada, insa nu cred...plus ca am inteles ca bancile din romania or sa bage o lege ca rata la imprumutul imobiliar nu mai poate depasi 35% din salariu net parca...

Simona, tu ce zici ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koky spune:

Nu e nimeni sa lucreze la banca din Romania??? Luminati-ne si pe noi

Koky, mama de doi super bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Pe cine intereseaza sau mai are ceva de comentat in ceea ce ma priveste, am creeat un subiect special pentru voi!!!!
VA ASTEPT LA "MACULATURA", LA "KUIBUL DE VIESPI!" Poftiti, va rog, sinteti invitatele mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Danro, persoana care a initiat disputa la care te refereai atat de savant este aia care iti dadea tie flori. Pentru cultura ta generala:
-cosmopolit=1.(iesit din uz)care era atras de tot ce era strain; 2.care tine de mai multe culturi, comun mai multor tari sau tuturor tarilor, universal; pestrit, amestecat (prin prezenta mai multor nationalitati si limbi);
-snob=persoana care admira si adopta fara discernamant si cu orice pret tot ce este la moda.
Sursa: DEX98.
Asta face discutia interesanta, pentru ca pe langa cosmopoliti si snobi mai exista pe aici si unii care sunt in extrema opusa, pentru care tot ce este strain este rau si tot ce e romanesc e bun. Genul care nu suporta sa li se spuna ca ceva este rau in Romania si in viziunea carora ei sunt singurii si unicii care au dreptul sa critice. De exemplu pe altii. Iar in momentul in care subiectul criticii se dovedeste a nu fi valid, se supara.
Numai bine, gata, am bagat capul la loc.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by Danro

In ultimul timp a devenit o certitudine ca tot mai multi romani(si nu numai) aleg calea reintoarcerii in tara mama.


Daca imi dai voie...tot mai multi romani aleg calea intoarcerii din...Canada si cateodata din State. Eu am o teorie, are de-a face cu clima, soarele iti da energie si pofta de viata, lipsa lui pe perioade mari are efecte negative asupra creierasului, plus stresul provocat de frigul indelungat. Cred ca nu are nimic (sau foarte putin) de-a face cu tara sau sistemul, ci cu faptul ca unii nu se 'simt' bine acolo. Si cu asta am terminat la subiectul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

E o caldura acum in Canada.... Zici ca esti la tropice.
Ne incarcam bateriile si bucuram creoerasul.

Mergi la inceput