Io, repatriata :) (2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Koky spune:

"rendez-vous", scuze...adica programare

Koky, mama de doi super bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


e adevarat ca nu am medic de familie si ca ideal ar fi sa te consulte acelasi medic, la curent cu dosarul tau medical, dar eu anul trecut, la Physimed -http://www.physimed.com/ am avut rendez-vous in saptamana urmatoare, dupa ce am cerut, am facut si testul papa; si m-a costa zero lei ( in Romania in 2003 plateam la clinica privata unde mergeam de obicei aprox.300.000 lei consultatia)

"Noi suntem trecatori ca iarba cāmpului, numai muntii stau pe loc. Numai limba si datinile ramān sa vorbeasca despre trecerea noastra pe pamānt."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

In ultimul timp a devenit o certitudine ca tot mai multi romani(si nu numai) aleg calea reintoarcerii in tara mama. Cred ca sunt persoane care ar dori sa afle din experienta altora,in ce priveste acest aspect.
Numai ca...exista la acest topic, un cuib de cosmopolite,snoabe,(se stiu ele care sunt),care nu au altceva mai bun de facut, decat sa intre in controverse si in acest mod priveaza restul cititorilor de a fi utila lectura lor,indeparteaza user-ul care a deschis thread-ul,in acest fel pierzandu-se esenta subiectului,lucru nedorit poate pentru multi useri.
Sa o lasam pe Simona,(daca o mai fi disponibila) si nu mai bagati intrigi sau ironizati peste masura,ca ce e al vostru e pus deoparte si nu va ia nimeni,dar lasati-ne si pe noi "repatriatii" sa discutam in liniste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koky spune:

Merci de link, Ana, mi-ai dat o idee super !
Acu' ma retrag...
Danro, sper ca nu m-ai bagat si pe mine in "cuib"
Cred ca multi din cei care intra pe topicul asta au, intr-un fel sau altul, un dor/indoiala/ un "ce" legat de repatriere... Mi-e destul de bine aici, nu perfect, dar bine, si totusi ma gandesc din cand in cand "cum ar fi / ar fi fost daca...". Pe mine ma macina indoiala si intrebarile cu mult mai mult decat cand am emigrat...atunci ne-am hotarat si in cateva zile am si depus actele.
Gata, hai ca nu mai filozofez. Simona !!!!! Mai zi ceva !!!!

Koky, mama de doi super bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Koky,

cu placere; eu cu copilul merg la http://www.tinytots.ca/ , imi fac rendez-vous pe internet, de obicei gasesc medic in citeva ore, e deschisa si in week-end, si e clinica de pediatrie; in cazuri mai grave, sau cind mi se pare ca i s-a dat un tratament la care nu raspunde ( a fost nu demult cazul cind mi l-au diagnosticat cu gastroenterita- la physimed- eroarea mea, am dus copilul la un generalist si nu la un pediatru- el avea un streptococ in git defapt), iau legatura cu dr.Dobrescu, de la St.Justine;

sanatate, si, scuze celor interesati de repatriere pentru off-topic)

Simona, , daca vrei sa continui topicul,

Ana


"Noi suntem trecatori ca iarba cāmpului, numai muntii stau pe loc. Numai limba si datinile ramān sa vorbeasca despre trecerea noastra pe pamānt."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

dar chiar asa, Simona, pe unde mai esti ? ca ne-ai lasat de izbeliste...
uite, eu am o intrebare, daca vreau sa-mi iau o bucatica de pamant sa zicem la munte, cum as putea sa ma asigur ca actele sunt in regula, ca e doar un propietar, adica nu o sa am probleme mai tarziu, ca pamantul in momentul in care smnez eu nu e si subiectul a nu stiu ce procese, litigii etc...?
Ma intereseaza calea cea mai rapida pt ca probabil nu o sa stau prea mult in tara, sa zicem 2-3 saptamani.

daca e off topic, scuzati, desi pt mine e un pas catre o eventulala repatriere...si nu aruncati cu rosii va rog...

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Asa e Koky,iti apreciez sinceritatea.In ce priveste persoanele,se stiu si vor scoate singure capul.
Hai Simona,suntem destui care te vrem!Respectivele ne vor lasa in pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

Sara buna la toata lumea!
Io nu disparui, numa' citesc..si nu indrazneam sa dau replici!
In final, cine are minte sa priceapa, cine nu, nu! Eu nu am deschis subiectul ca sa justific ceva cuiva..io si al meu sotior: noi decidem ce vrem! Si ma gandeam cat de ahtiata eram eu dupa detaliile repatrierii..cele obiective (acte, etc.. nu altceva) si incercam sa ajut! Deci inca o data, eu nu justific de ce m-am intors, asta e proprietatea si intimitatea mea! Un sfat practic, nu subiectiv, pot
sa dau!

Si in al doilea rand, sunt satula pana peste cap de textul ca Romania e un cacat absolut (scuzati termenul)...si aici traiesc oameni decenti si indecenti ca in restul lumii! Si mai sunt satula ca sa fiu judecata..mai abitir decat maica-mea (pe ea o las si o ignor in acelasi timp - ca e a mea mama)
Si medici tampiti sunt si aici si oriunde..nu numai aici! Nu oricine are harul..nu oricine are tot timpul numai zile bune(eu nu am tot timpul zile perfecte..ma mai trezesc si cu fata la cearsaf pe motive necunoscute...)! Eu am invatat un lucru in viata: inainte sa judec ma pun in situatia fiecaruia si dupa aia vad daca injur sau nu!

Am incheiat aici:)
In legatura cu cumapararea unei proprietati imobiliare: situatia e mult reglata si trebe' sa fiti cu ochii in patru...In general se verifica actul de vanzare-cumparare (cele mai comune si cele mai curate), sa nu fie legea 112, se verifica cadastrul si se uita cu atentie la caliattea omului! Ca sa fiti absoluti siguri, mergeti la un notar independent (nu recomandat de nimeni..unul de pe strada) si cereti o consultatie.. Si gata..se dau banii si asta e tot!
Dar mare atentie..daca ceva e suspect sau apar povesti..evitati! Eu nu am avut surprize... Cand se dau banii se iau cheile..se merge la intabulare/se scoate de pe rol - depinde de situatie..
Si, da..am cumparat mai multe in termen de 1, maxim 2 sapt. si totul a fost in regula! Si io avui vacanta limitata
Dar ochii cat cepele...ca asa e bine in orice colt de lume..nu numai Romania!

Inc a o data situatia s-a reglat muolt..inclusiv notarii sunt penalizati si dati afara din bransa daca se dovedeste ca au facut prostii! Deci nu prea le convine!

Cam atat pentru moment...

PS Si cine spune ca nu are nici cea mai mica indoiala unde si cui apartine ca si imigrant se minte peste 51% pe sine insusi!Atentie: nu am spus 99%!

Hai ca va pup si mai intrebati pe biata fata fara carte Trebe' sa fiu rautacioasa, nu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koky spune:

Haide nuuuuuu fiiiiiii !!!!

Ma omorati voi cu imobiliarele astea, de-mi vine sa-mi dau cu
pumnii-n cap...de ex: am vandut cand am plecat (de fapt mama) un apt cu 2 camere cu 9500 USD, si aproape complet mobilat, in orice caz cu electromenajere nou noute...iar acum o baba cu 2 etaje mai sus si l-a vandut pe-al ei cu 34000 EURO !!!!!! Si eu muncesc aici de-mi sar capacele pentru centu' canadian...Pai numai sa fi pastrat casele si eram bogati ...da' n-am facut-o...
Daca vand eu acum ce-am facut aici, ce-mi mai iau in Romania??!! Am vazut o casa pe langa Brasov cu 800000 Euro !!!!

Uite, o intrebare practica pentru repatriati: unde ma pot eu interesa (sau daca puteti sa-mi spuneti voi ) despre conditile de acordare a creditelor imobiliare in Romania - avans, dobanda, pe cat timp se negociaza, daca e fixa sau variabila etc.

Am mai zis-o eu (iar off topic..sorry) da' pe canadieni (care se plang mai mult decat ceilalti)...Australia ne-asteapta !!!!
Uite Oz, nu se plange niciodata...plaja, surfat pe-acolo prin ape exotice...viata...ce mai...avem un prieten care-si face un postdoc in Australia si ne suna mereu sa ne zgandare cu paradisul lui

Si tot pentru repatriati. Ce salariu considerati voi ca asigura o viata decenta in Romania de azi? Intreb pentru ca eu am cheltuit in vacanta o gramada de bani, fara sa "ma dau in barci" si cu cazarea si masa 80% asigurate. Eu nu stiu cum traiesc oamenii obisnuiti, cu salariu (deci nu cei cu o afacere, care au niste posibilitati mai "rasarite")


Koky, mama de doi super bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Si daca e cu legea 112 - a propos, s-a schimbat, acum e legea 10/2000 - nu-i bai daca proprietarul il vinde dupa cei 10 ani impusi de lege! Ca atunci poate face cu el ce vrea.




Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput