Io, repatriata :) (2)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by Danro

quote:
Originally posted by cataghe

Danro, persoana care a initiat disputa la care te refereai atat de savant este aia care iti dadea tie flori. Pentru cultura ta generala:
-cosmopolit=1.(iesit din uz)care era atras de tot ce era strain; 2.care tine de mai multe culturi, comun mai multor tari sau tuturor tarilor, universal; pestrit, amestecat (prin prezenta mai multor nationalitati si limbi);
-snob=persoana care admira si adopta fara discernamant si cu orice pret tot ce este la moda.
Sursa: DEX98.
Asta face discutia interesanta, pentru ca pe langa cosmopoliti si snobi mai exista pe aici si unii care sunt in extrema opusa, pentru care tot ce este strain este rau si tot ce e romanesc e bun. Genul care nu suporta sa li se spuna ca ceva este rau in Romania si in viziunea carora ei sunt singurii si unicii care au dreptul sa critice. De exemplu pe altii. Iar in momentul in care subiectul criticii se dovedeste a nu fi valid, se supara.
Numai bine, gata, am bagat capul la loc.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!


Tot pentru cultura ta generala,nu folosesc cuvinte carora nu le cunosc sensul.
Nu cred ca este vreo persoana,care a participat la acest topic si sa confirme cele spuse de tine.
Oz a remarcat foarte simplu,ceea ce trebuia si voi sa vedeti,nu sa aruncati cu ironii.
quote:
este normal sa fie si cativa care se intorc, nu e nika neobisnuit in asta

Sigur ca nu e nimica obisnuit in asta,a zis cineva?
Neobisnuit e ca vii tu pe topicul asta(tu care aveai sange quebecoise, inainte de a pune piciorul in Montreal) si ne dai noua statistici pe care nimeni nu ti le-a cerut.
Nu inteleg ce cauti la thread-ul asta?Poti sa deschizi subiect separat cu ce vrei tu,''iubirea mea, Quebec'' sau ''Canada ,te doresc'',in care, toate snoabele ca tine sa vorbiti de repatriere,ca vad ca va intereseaza subiectul si nu ezitati sa va faceti aparitia.
Normal ca tu mai lipseai.





Saracul de tine, cred ca ar trebui sa iei o hotarare: sau iti iei temperatura, dar repede, sau promiti solemn ca nu mai scrii in veci pe forumul asta pana nu te lamuresti exact cu cine vorbesti si despre ce. Pana iti rezolvi dilema poate ma faci si pe mine sa inteleg de ce ma citezi pe mine si dupa aia te adresezi Irei? Nu vezi ca habar nu ai cine ce a spus si de ce?
Hai noroc si sanatate multa, m-am lamurit cum e cu profunzimile tale.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Nu tie rusine!!!
Mesajul era adresat si tie si celei din Buzau,macar atata lucru puteai sa pricepi.
Fac apel la moderatori, fiindca deja ai ajuns prea departe cu facutul misto-ului.
Oricum iti ignor toate postarile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Serios? Moaaama, cat spirit virtualo-civic! Cand ni s-a spus astora din US ca locuim in case darapanate si nu mai stiu ce - ca nu mai am rabdare acuma sa reiau toate prostiile - de ce nu ai facut apel la moderatori? Iti tihnea, nu-i asa?
Pe viitor incearca sa iti editezi cu mai multa grija postarile, nu e obligatia nimanui sa faca investigatii sa vada cu cine ai vrut tu de fapt sa vorbesti si despre ce. Si abia cand totul e cristal, atunci ai voie sa te revolti si sa-i "rusinezi" pe altii. Ok?



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput