Ce parere aveti despre contractele prenuptiale?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karisma spune:

cand te casatoresti fara sa fi convins ca respectivul e persoana cu care vrei sa iti petreci tot restul vietii... normal ca te gandesti la un contract prenuptial.....

karisma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

La prima vedere as zice ca nu sunt normale, dar cred ca in unele cazuri (vezi Columbenii si alte mondenitati de cupluri) ar putea fi ff folositoare.

Zenobia (Raluca)
-------------------
Tanasestii trasi in poza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

La prima vedere as zice ca nu sunt normale, dar cred ca in unele cazuri (vezi Columbenii si alte mondenitati de cupluri) ar putea fi ff folositoare, sau mai ales in cazul unei casatorii aranjate pentru diverse motive.

Zenobia (Raluca)
-------------------
Tanasestii trasi in poza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by ligeea

Si in Romania -cu exceptia bunurilor provenite din mosteniri sau donatii ,dupa un anumit nr. de ani bunurile proprii de dinainte de casat. devin bunuri comune deci partajabile

ligeea



Informatie eronata!!!
Bunurile proprii raman PROPRII si nepartajabile si dupa 100 de ani de casnicie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Browneyes spune:

Din punct de vedere juridic, contractul prenuptial nu exista, adica nu este recunoscut de nicio instanta judecatoreasca.Pina astazi nu stiam aceasta. Stiu deoarece abia am intrat la Drept Universitate, iar astazi am avut cursul de drept civil, unde s-a discutat si despre acest contract.(Ne-a mai zis ca asta e valabil numai in filme)
Oricine are voie sa incheie o astfel de intelegere, insa nu poate fi adusa ulterior in instanta.Adica este problema cuplului daca se intelege si respecta sau nu respecta contractul in urma unui divort.

Exact, bunurile proprii ramin proprii si dupa 50 de ani de casatorie, daca exista acte care sa ateste ca se afla in proprietatea sotului/sotiei dinaintea casatoriei.



www.laurastoica.uv.ro -Site in memoria Laurei! (inca mai lucrez la el)

www.celinedion.myforum.ro - Forum Celine Dion-

http://360.yahoo.com/alex_andra0507 - My yahoo blog; you can read and comment

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bogdidicris spune:

mi se par o tampenie. nu cred ca ar trebui sa se puna problema atunci cand doi oameni se iubesc. unde mai este atunci increderea si respectul dintre cei doi? sincer, eu nu as da doi bani pe oamenii care incheie astfel de contracte. casatoria este cumva o afacere si eu nu stiu?
cris, mama lui bebe bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diplodocus spune:

Dupa cum spune si dra cu ochi caprui,contractul nu e recunoscut de instante..Oricum la noi nu prea era obiceiul, cred k ne-am luat dupa filmele americane...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARILLA spune:

Nu sunt de acord...deloc!Mi se pare ca nu se impaca deloc cu increderea...

SARILLA si RAZVAN, bebe adorabil

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa2007 spune:

Ce contract mai trebuie in afara de cel facut in fata lui Dumnezeu?[cununia religioasa].

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Da , sunt de acord cu contractele prenuptiale.
Cand ma casatoresc fac si eu unul: in caz de divort fiecare ramane cu ce a avut inainte de casatorie si bunurile dobandite in timpul casniciei se impart la cei 2 . Mi se pare normal, in eventualitatea unui divort nu mai stai sa te tiganesti.


I-am spus prietenului in gluma ca facem contract prenuptial daca ne casatorim , si daca el ma inseala in timpul casniciei trebuie sa-mi cumpere toti pantofii si toate gentile pe care le vreau

Mergi la inceput