Ce parere aveti despre contractele prenuptiale?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Nu as face niciodata asa ceva. La primul divort (sper sa ramana si ultimul, ca de al doilea sot nu ma despart nici in ruptul capului ) am facut un contract "postnuptial" ca la despartire, ne-am inteles civilizat, iar cei care isi sfarsesc casniciile altfel sunt responsabili de alegerile facute.

De ce contract prenuptial? Mai bine casc ochii bine pe cine-mi aleg ca partener de viata, ca macar daca nu imbatranim impreuna sa ne putem desparti decent.


Felicia
http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911

************************************************
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crykett spune:

NU SUNT DEACORD

cristina de Antonio 20-11-2006 Andrei 31-08-2004 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonamea spune:

[quote]Originally posted by ruxandra_sb

Nu inteleg ce are dragostea cu asigurarea averii personale.

Poate din contra, asta ar trebui sa fie o dovada de dragoste=> ca nu te casatoresti pt "averea" celuilalt.

Mai nimic nu este garantat in viata, nici iubirea vesnica, nici o casnicie pana ce "moartea ne va desparti", etc. Asa ca de ce nu poti sta, macar din acest punct de vedere, linistit?!

In plus, ar putea fi o forma de protectie pt femeile care aleg sa se dedice exclusiv caminului, in cazul in care dupa n ani sotul doreste sa schimbe "decorul".

P.S. si normal ca aceste contracte se fac cand ai ce proteja, si nu doar cele 5 farfurii, 3 scaune, Dacia din '88, plus comoda de la bunica.

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag
[/quote
Nu am avut ocazia sa citesc un contract prenuptial ca sa pot comenta pe marginea lui dar il consider necesar ptr.ca viata aduce surprize nebanuite,ptr.ambele parti trebuie o asigurare,si ce strica?,oamenii cand se iubesc cu adevarat nu se tem de un astfel de contract,zic si eu...

iubeste si vei fi iubit,iarta si vei fi iertat,fii fericit

Mergi la inceput