Ce parere aveti despre contractele prenuptiale?

Ce parere aveti despre contractele prenuptiale? | Autor: Andrada

Link direct la acest mesaj

Sondaj propus de vikinga

Si mai am o tema propusa:
Ce parere aveti despre contractele prenuptiale?
1. le consider normale/necesare, am facut un astfel de contract
2. le consider normale/necesare dar nu am facut (inca) un astfel de contract
3. le consider anormale/ nu sunt necesare intre 2 parteneri care se iubesc.
4.nici o parere sau alta(explicati)

Intrebare sondaj:

Ce parere aveti despre contractele prenuptiale?

/b>

Si mai am o tema propusa:
Ce parere aveti despre contractele prenuptiale?
1. le consider normale/necesare, am facut un astfel de contract
2. le consider normale/necesare dar nu am facut (inca) un astfel de contract
3. le consider anormale/ nu sunt necesare intre 2 parteneri care se iubesc.
4.nici o parere sau alta(explicati)

Alege respuns:

le consider normale/necesare, am facut un astfel de contract
le consider normale/necesare dar nu am facut (inca) un astfel de contract
le consider anormale/ nu sunt necesare intre 2 parteneri care se iubesc.
Le consider normale numai in situatii speciale (explicati)
nici o parere sau alta(explicati)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

sunt pentu ocazii speciale, adica in cazul in care unul din soti este foarte bogat si celalalt nu, sau daca diferenta de varsta este foarte mare... asta e parere personala!

Fetita mea este Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TweetyGeo spune:

Le consider normale numai in cazuri speciale. Daca esti vedeta si ai o groaza de bani care nu vrei sa-i pierzi, mai ales ca se stie ca vedetele in general au la activ mai multe divorturi. Daca nu esti persoana publica, nu cred ca e cazul sa optezi la contract prenuptial. Daca doua persoane se iubesc atunci impart totul.

TweetyGeo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Nu stiu cum e in Ro, dar in Fr contractele astea se fac si in cazul in care unul dintre soti are o afacere (chiar si un cabinet medical e considerat afacere) de care este singurul responsabil. Astfel casa si bunurile importante au prorietari foarte precisi si daca afacerea da faliment se pot proteja bunurile comune.

(contractele se mai fac si cind unul din soti e egoist si zgircit sau cind au amindoi stari materiale foarte bune care vin din mosteniri).

Eu n-am facut asa ceva toate sunt la amindoi.


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

le consider necesare numai in cazul in care partenerii sunt detinatori de averi, altfel...nu vad rostul lor
Vio

Suzi,catelus de catifea

orhideele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Se fac si in Romania?
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivi.chiriac spune:

Eu zic ca sint niste timpenii,atita tump cit doi oameni se iubesc,nu conteza care are mai mult si care mai putin.Averile se pot pierde,insa o iubire adevarata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cius22 spune:

eu cred ca sunt diferite tipuri de contracte prenuptiale...eu am citit odata unul care mi-a plcut deosebit de mult...din pacate ,nu il tin minte pe tot,dar e un fel de angajament intre cei doi,impartit pe puncte...ceva de genul:te voi iubi si respecta,dar nu imi cere sa te respect daca tu vei inceta sa te respecti pe tine!...
s.a.m.d.
stiu,stiu,voi nu la asta v-ati referit,dar daca cineva recunoaste despre ce am scris eu si il mai are pe tot(erau vreo 44 de puncte)...tare l-as vrea si eu!

in ceea ce priveste contractul clasic...cred ca nu strica niciodata sa fi prevazator...noi nu putem garanta ca noi insine o sa fim intregi la minte maine,daramite partenerul nostru...nu aduce anul ce aduce ceasul...asa ca...mai bine DA-contractului!

cius22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Eu sunt de acord cu ele.Nu se stie in viata ce se poate intampla asa ca parerea mea este ca trebuie sa iei decizia la inceput.
Am vazut un caz aici, cand el a ramas cu tot ce au agonisit 20 de ani, deoarece el a falimentat toate firmele care le aveau impreuna si si-a facut altele pe numele amante.
Si cred ca nu se poate vorbi nici de egoism si nii de a iubi sau a nu iubi pe cineva, dar cred ca cel mai bine este sa te protejezi tu singura, deoarece nu stii ce iti ofera viitorul.
Asta este parerea mea proprie .
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Eu cred ca este bun doar atunci cand unul dintre soti este foarte bogat,dar cum la noi...mai rar asa ceva, nu cred ca ar trebui facute.O fosta colega a facut contract pentru ca mama lui era casatorita cu un israelian si avea dubla cetatenie etc.A fost saraca foarte dezamagita o perioada de timp.catutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

eu cred ca este necesar, mai ales in cazut persoanelor casatorite cu cetateni straini. un exemplu: tipa casatorita cu un grec, intr-o zi asta o lasa, ii ia copii, si o trimite acasa. mai rau ca la arabi.si muncise femeia ani buni, isi iubea copii, dar..cu legile de aici se poate face orice.asa ca...

Mergi la inceput