Ce parere aveti despre contractele prenuptiale?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Cred ca sunt necesare doar in an. situatii.Casatorie cu un cetatean strain sau casatoria a doua VIP-uri, etc. In cazul cel mai des intalnit la noi - 2 tineri care se iubesc si vor sta la mama si la tata pana isi vor putea si ei lua o casuta - e de-a dreptul ridicol.

Daca iei totul prea in serios, faci riduri !Zambeste !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yank spune:

Sint bune in general mai ales cind diferentele de varsta sint mari sau dupa o anumita varsta cind ratiunea primeaza.Eu nu am facut,daca e sa se duca dracu totul,oricum nu ma intereseaza banii,ii las si casa si bani si ce vrea ea.Pe de alta parte stiu ca nu ar lua nimic.Da mai bine sa nu ma gandesc....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Intre doi oameni care se iubesc nu cred ca incape vorba de contract prenuptial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Eu le trec la categoria un rau necesar. Rau fiindca cu greu imi pot imagina ca cineva isi freaca mainile satisfacut cand semneaza, necesar fiindca nu stii ce-ti rezerva viitorul. Asadar sunt pentru.

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Nu inteleg ce are dragostea cu asigurarea averii personale.

Poate din contra, asta ar trebui sa fie o dovada de dragoste=> ca nu te casatoresti pt "averea" celuilalt.

Mai nimic nu este garantat in viata, nici iubirea vesnica, nici o casnicie pana ce "moartea ne va desparti", etc. Asa ca de ce nu poti sta, macar din acest punct de vedere, linistit?!

In plus, ar putea fi o forma de protectie pt femeile care aleg sa se dedice exclusiv caminului, in cazul in care dupa n ani sotul doreste sa schimbe "decorul".

P.S. si normal ca aceste contracte se fac cand ai ce proteja, si nu doar cele 5 farfurii, 3 scaune, Dacia din '88, plus comoda de la bunica.

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Nu sunt de acord cu astfel de contracte. Averea ne-am facut-o si ne-o facem amandoi si ne-am casatorit pentru toata viata, din dragoste (si ratiune )

Vedetele apeleaza in general la contracte prenuptiale in primul rand din cauza averilor mari pe care vor sa le protejeze si in al doilea rand fiindca in general rata despartilor intre vedete e foarte mare, ei nu au incredere totala in partner cand se casatoresc si probabil stau cu frica-n san tot timpul si tot fac astfel de contracte ca sa nu aiba surprize. Cam trist...

"Remember not only to say the right thing in the right place, but far more difficult still, to leave unsaid the wrong thing at the tempting moment."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Parerea mea este ca sint foarte bune. Nu stii nicodata cum te poarta viata.... Din pacate, in Romania abia se discuta introducerea lor in sistemul juridic.

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Acum ceva timp n-as fi fost de acord cu un asemenea contract. Acum, dupa divort....imi pare rau ca n-am facut unul inainte de a ma casatori.

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bijuarda spune:

eu le consider normale ,in cazul unui divort sa se stie clar ce a avut fiecare in momentul casatoriei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela29 spune:

Mi se par absolut normale. Este un pacat ca in Romania nu sunt atat de populare ca in celelalte tari. Cred in iubirea absoluta si tocmai din acest motiv cred ca contractele prenuptiale isi au rostul.
Daca iubesti pe cineva atat de mult, nici nu concepi sa te desparti de el/ea, deci contractul prenuptial nu trebuie sa te deranjeze, pentru ca... nu ar trebui sa ajungi la divort.
Iubirea nu are nimic de a face cu materialul, asadar, de ce sa le amestecam? Contractul prenuptial este protectia absolut rezonabila si indreptatita a celui care se intampla sa aiba mai mult.
Contractul prenuptial trebuie insotit de un testament, pentru ca mi se pare valabil doar in cazul divortului, nu si daca ai petrecut jumatate din viata langa un om, s-a intamplat o nenorocire si... ramai pe drumuri doar pentru ca ai vrut sa fii onest de la bun inceput.
Sotul meu m-a intrebat daca sunt de acord cu un contrac prenuptial. I-am raspuns fara sa ma gandesc nici o secunda "Da, pentru ca nu vom divorta niciodata si pentru ca te iubesc si voi face orice, oricand sa o demonstrez."
Nu am motive sa imi para rau. Stiu ca sunt beneficiara asigurarii lui de viata in cazul in care (Doamne Fereste!) se intampla ceva rau. Eu nici macar pe aia nu am sa o ofer daca mor. Doar amintirea...
Contractele prenuptiale nu sunt o arma cu care esti atacat, sunt doar un mijloc de protectie.

... words are tools...

Mergi la inceput