Grupul vesel & tocanita de hiperhiposuper diete*3

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nici io n am, d aia credeam ca ai schita. Spor la cumparaturi de verdeata !

Caress, as fi fost, daca n as mai fi trecut in 2006 prin asta :-)))
Atunci aveam poze si ma laudam lol, acum mi e sila doar :D


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

sz, meniul meu este conform dietei South beach, parca am mai scris asta, pare o dieta sanatoasa, care va face sa-mi scada glicemia, si colesterolul cred eu, v-om vedea si se incadreaza si in lista cu alimente recomandate de medic
in alta ordine de idei si eu as fi tinut vreo 2 saptamini doar fructe si legume dar am un stomac sensibil si nu mi-ar fi tolerat, si acum am ceva probleme de la salatele cu varza cruda
cartofi cu putine calorii, bine cei prajiti inghit ulei si sunt bomba calorica, dar si cei copti tot cartofi sunt, eu ma feresc sa+i mai pun nici in ciorbe, i-am inlocuit cu dovlecel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Faza 1 – faza activa sau de atac
In timpul acestei faze, cei care tin dieta au voie sa consume in cantitati nelimitate doar alimentele autorizate de pe o lista precisa. In functie de organismul fiecaruia, faza 1 poate dura 5,7 sau 10 zile in care avem voie sa consumam doar proteine de origine animala:
- carne slaba: vitel
- organe: rinichi, ficat, limba de vitel
- toate tipurile de peste
- toate tipurile de fructe de mare
- carne de pui fara pielita si cu exceptia ratei
- curcan
- oua, tofu
- produse lactate cu 0% grasime
- 1,5 l de lichide: apa plata, cola light
- cafea, ceai, otet, condimente, muraturi, lamaie, sare, mustar – toate acestea trebuie consumate cu moderatie
- guma de mestecat fara zahar


Faza 2 – alternarea proteinelor
In faza doi cei care tin dieta pastreaza toate alimentele permise in faza 1 si adauga la acestea legume crude sau gatite (cu exceptia cartofilor, porumbului si mazarii), fara restrictii de cantitate (ridichi, rosii, castraveti, salata, usturoi, ceapa). In timpul acestei faze, cei care urmeaza dieta alterneaza perioadele in care consuma doar proteine pure cu perioadele in care consuma proteine si legume, pana cand greutatea dorita este atinsa.
Pentru cei care nu doresc sa slabeasca mai mult de 10 kg, perioada de alternare este de 3 zile doar cu proteine pure si 5 zile cu proteine si legume. Cei care vor sa topeasca mai multe kg, peste 10, ar trebui sa alterneze 5 zile cu proteine pure cu 5 zile cu proteine si legume pana cand greutatea dorita este atinsa
.
Faza 3 – faza de consolidare

Faza 3, impreuna cu faza 4, sunt cele mai importante faza ale dietei, intrucat au ca obiectiv consolidarea si mentinerea. Sunt faze esentiale ale dietei Dunkan, si desi vei putea consuma in cantitati moderate alimente care inainte iti faceau rau in sensul ca te ingrasau, sunt cateva reguli care trebuie urmate cu strictete. Atunci cand greutatea dorita este atinsa, stim ca am ajuns la faza 3 a dietei. Doctorul Dunkan recomanda ca in fiecare saptamana, o zi (in afara de luni) sa o acordati doar proteinelor pure din faza 1. De asemenea, faza 3 trebuie respectata toata viata. Este recomandat ca pentru fiecare kg pierdut sa acorzi intre 5-10 zile de consolidare. In timpul intregii perioade de consolidare, este important sa urmati aceasta dieta. Veti putea sa consumati:
- alimentele cu proteine pure din faza 1 (acordati o zi pe sapt. de preferinta joia doar acestor alimente)
- toate legumele din faza 2
- o portie de fructe pe zi, cu exceptia bananelor, cireselor si strugurilor
- 2 felii de paine integrala pe zi
- 2 portii de alimente amidonoase pe saptamana
- miel sau file de porc
In principiu, in faza 3 veti reintroduce treptat si in cantitati moderate apoape toate alimentele care inainte va erau interzise.


Faza 4 – stabilizarea si mentinerea

Faza 4 este momentul in care puteti incepe sa mancati orice, sa va bucurati de toatele alimentele fara grija, cu mentiunea ca pentru toata viata, o zi din saptamana, dupa cum am spus de preferinta joia sa o acordati numai proteinelor pure. Astfel va asigurati ca veti corecta grasimea in exces acumulata in timpul saptamanii.
Doctorul Dunkan recomanda sa consumati 3 lingurite de ovaz pe zi. Continutul bogat in fibre solubile al ovazului retine apa din organism conferind senzatia de satietate. De asemenea, ovazul este foarte bun pentru inima, si previne si trateaza constipatia care negresit va va da batai de cap la inceputul dietei din cauza consumului ridicat de proteine.


asta ar fii in mare principiile dietei dukan


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

a propos de carotfii care nu ingrasa, voi ati auzit de dieta cu banane? cica 1-2 banane de dimi fac minuni. imi tot spunea o prietena si nu credeam, apoi am googalit de curiozitate. ati auzit? ati incercat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Eu imi caut o sala aproape de casa, am depasit faza de incalzire lenta si reobisnuire cu putin efort fizic, si vreau ceva soft la inceput, gen pilates...cat mai linistit si mai putin cardio.Si care sa aiba ore dupa 19.00.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Caress, si eu trebuie sa fac ceva in legatura cu sportul. Sunt oarecum culmea nesimtirii, pentru am sala chiar la parterul blocului, dar nu-mi place ca e mixta! Sper sa depasesc fixul asta pe care il am...

Dar numai dupa ce termin dieta, acum n-as fi in stare...
Alta idee era sa fac programul slim in 6 acasa, pare foarte OK, e rezonabil pentru mine, dar ca tot omul am probleme cu "tinutul de treaba".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G

Alta idee era sa fac programul slim in 6 acasa, pare foarte OK, e rezonabil pentru mine, dar ca tot omul am probleme cu "tinutul de treaba".

J si Carla (05.02.2006)
www.prin-casa.ro/" target="_blank">Culinare


Detaliaza, te rog. Ce e, de unde se poate lua, e vreun dvd ceva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ma uitam acum la dieta dukan, ca am dat send fara sa pot comenta si cred ca Bella asta am tinut noi :-))) bine, tu mai tii ca esti fata isteata si perseverenta.

Daca doriti sa trecem DIETE pe prima pagina, sa mi spuenti !
La lista nu ma bag ca nu i vad rostul, fiecare stim ce vrem si aici e bine-venita toata lumea, in oricare moment al zilei :D si cand ajunge langa pc !


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Da, l-am luat de pe torente. "Slim in 6" un program de 6 saptamani de gimnastica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui pitzinuca

a propos de carotfii care nu ingrasa, voi ati auzit de dieta cu banane? cica 1-2 banane de dimi fac minuni. imi tot spunea o prietena si nu credeam, apoi am googalit de curiozitate. ati auzit? ati incercat?

_

mami de andi si ilinca
_

traduceri si asistenta

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."


Nu.Dar am auzit de cea cu orez fiert, o cana de orez fiert cu putina sare/ zi, 7 zile.Si muuulta apa.E un fel de Oshawa simplificat, stiu si pe cinevA care a tinut, a slabit 5 kg intr-o saptamana.Eu am incercat la un moment dat,a cum multi ani, dar nu imi ajungea, eram lesinata de foame.Acum cred ca nici nu as putea sa mananc atat de mult in 24 de ore.

Mergi la inceput