cum tratez problema?

cum tratez problema? | Autor: MIRCLAU

Link direct la acest mesaj

buna ziua
baietelul meu de 7 ani a inceput sa minta de ceva timp si nu stiu cum sa il abordez.Initial m-am suparat si l-am certat dar m-am gandit ca nu este ok, pt ca el continua sa minta.
M-am gandit sa va cer sfatul,ajutorul, pt ca sunt in pom ,chiar nu stiu cum sa pun problema si ca sa va dau si cateva exemple de minciunele
eram intr-o gasca de copii si un copil povestea ca a luat o medalie la un concurs de dans si atunci el s-a uitat la mine mi-a facut cu ochiul si ii spune copilului"si eu am o medalie acasa de la inot" dar el nu are,eu am ramas masca nu mai reuseam sa scot nici un sunet si cand m-a intrebat "nu-i asa mami?" eu m-am retras incet fara sa comentez nimic gandindu-ma ce trebuia sa fac sa spun ca nu este adevarat si sa creez o mica isterie din partea lui pt ca probabil ar fi plans ca el nu are si de ce nu am vrut sa il sustin sau sa spun si eu o minciuna doar de dragul lui,si asta se intampla si cu obiecte cu care copii se lauda ca le au acasa si el spune ca are si el dar de fapt nu le are.....
Ieri au fost la teatru si i-am dat 10 lei sa iba la el,cand a venit acasa era cu o revist in mana si ne-a spus ca i-a dat-o d-na de la ziare ca i-a placut de el,era o revista pt fetite pe care i-a dat-o cu mare dragoste surorii lui,seara l-am intrebat daca i-au ajuns banutii mi-a spus ca da si ca mai are 7lei,in momentul cand el a deschis portofelul lui eu ma uitam pe spatele revistei si scria 8lei iar el scotea din portofel 2 lei,atunci mi-a spus ca avea 7lei si ii lipsesc 5 lei si poate i-a furat cineva ca nu ii mai are,am facut urgent legatura ca el a cumparat revista pt sora lui si i-au ramas cei 2 lei deci ma mintise si astazi am aflat ca avusesem dreptate am vorbit cu o mamica de la scoala si mi-a confirmat ca el le-a vazut pe fetite ca si-au luat si a vrut sa ii ia si el surorii lui,dar de ce m-a mintit????? poate pt ca eu sunt impotriva revistelor doxi si alte porcariutede aceste gen???

nu ma mai lungesc va rog sa-mi spune-ti voi cum sa pun problema si cum sa reactionez???????

va multumesc mult

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Induiosator....a vrut sa-i cumpere ceva susrorii...din banutii lui....si se temea ca o sa-l certi,probabil ai reactii mai dure....lauda-l pentru faptul ca s-a gandit la sora lui si rspune-i ca altadata sa-ti spuna tot.Adica ii dai voie,doar sa stii si tu.

Iar cu laudatul....e firesc vrea si el sa aiba cu ce se lauda...poti sa-i spui ceva de genul" ei,stii ca nu ai,dar....haide sa facem ceva sa luam si noi medalii...."..sigur va functiona,e doar un copil...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

mie mi se pare super gestul ca din banutii pe care i-ai dat lui i-a luat surioarei o revista
plus ca faptul ca vrea si el sa se laude cu ceva in anturaj nu mi se pare o minciuna care sa dauneze cuiva.
daca ar vedea ca nu te mai superi cand intreprinde el ceva (mai ales ca nu e vorba de lucruri grave, din cate ai povestit pana acum) poate ti-ar spune adevarul. incearca sa ai mai multa incredere in el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sunt minciuni destul de nevinovate, insa sigur nu ti-au picat bine.
Prima era sa se simta si el tare ca ceilalti copii din gasca (cine n a mintit vreodata copil fiind in asa ceva ?!).
A doua minciuna a fost sa evite scandalul cu tine. Gestul lui insa a fost atat de frumos Sa i cumpere revista surioarei lui.
Nu stiu ce sfat sa-ti dau. Dar ai un copil cu un suflet mare.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

DA recunosc este un copil cu un suflet ff mare pt ca si eu sunt uimita cat poate sa o iubeasca pe surioara lui si cata grija are de ea,dar eu eram doar curioasa cum sa procedez,adica in momentul cand este cu gasca si ma intreaba daca este adevarat ca are si el cutare lucru eu sa spun ca "DA" cu toate ca este o minciuna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

tu esti cea care trebuie sa-i (re)castige increderea, astfel incat copilul sa-ti spuna orice face, fara frica de consecinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

copilul minte pe de o parte pentru a nu fi mai prejos de altii, pe de alta parte de teama sa nu fie certat ca a facut un lucru cu care stie ca tu nu esti de acord.

discuta frumos, calm, cu el, explica-i de ce nu e bine sa minta, ca minciunile pot face rau uneori. incurajeaza-l sa-ti spuna adevarul, sa-ti ceara ajutorul daca are nevoie.

iar daca ai tendinta de a fi mai exigenta, aspra, riguroasa, incearca sa te mai "indulcesti" putin, altfel iti va ascunde din ce in ce mai multe si va minti in continuare.

daca nici-o metoda nu functioneaza, atunci probabil va trebui sa-l pedepsesti, dar intr-o maniera din care sa invete ca orice fapta are si consecinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Mirclau, baietii se lauda ceva de groaza cu diverse lucruri pe care le au, care le-au facut..sau nu. Marea lor majoritate se lauda, asa ca cei care nu au lucrile alea incep sa inventeze pentru a ca altfel ceilalti ii desconsidera. Fiu-meu in cls I a venit distrus acasa ca toti baietii din clasa au fost la New York si el nu a fost . Lista de lucruri pe care copiii le faceau/aveau era nesfarsita. Sfatul meu a fost sa se laude si el cu lucruri pe care ceilalti sigur nu le au, locuri pe care le-a vazut in mod sigur numai el. Prin clasa a 3a s-au oprit din lauda asta turbata.

E firesc sa exagereze/minta..pentru ca baietii incearca sa se domine unii pe altii si el nu vrea sa fie dominat. Incercati impreuna sa gasiti lucruri reale cu care se poate lauda..chiar daca sunt marunte..dar care in lumea lor de copii conteaza.

Cat despre revista...sigur n-a vrut sa te supere ca i-a adus sorei ceva ce tie nu iti place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

uite ce a functionat la nepotel"
mintea.
i-am zis si eu ca ii fac prajitura X, preferata si cand a venit, a gasit altceva.
s-a suparat si i-am spus ca si eu l-am crezut cand mi-a zis ca el a luat 8,dar luase 4.am repetat de mai multe ori faza si,cel putin acum, macar nu ma mai minte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui MIRCLAU

DA recunosc este un copil cu un suflet ff mare pt ca si eu sunt uimita cat poate sa o iubeasca pe surioara lui si cata grija are de ea,dar eu eram doar curioasa cum sa procedez,adica in momentul cand este cu gasca si ma intreaba daca este adevarat ca are si el cutare lucru eu sa spun ca "DA" cu toate ca este o minciuna?


MIRELA mami de andreas nazdravan 10.09.2005 si de maria-lavinia 14.08.2009

Nu te baga in gasca lui si gata. Ii spui sa nu te mai intrebe pe tine ca nu te bagi. Simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pe de alta parte daa banutii erau ai lui de ce ii era frica de tine dac dorea sa-si cumpere (lui sau surorii lui) ceva ce tie nu-ti place?
Am sa fiu rau:
Mincinile acestea sunt forme de protectie si din pacate nu pentru ceva negativ.
Nu fi capcaun, e un copil care se comporta normal pentru varsta care o are. Exista multe posibilitati de a obtine ceva si fara a da cu capul de zid. Insa e o mare deosebire daca ai un partener care te dirijeaza sau cineva de care fugi din reflex.
Tu esti partenerul lui?

Mergi la inceput