cum tratez problema?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Sincera sa fiu mi s-au umplut ochii de lacrimi....gestul lui de a-i cumpara revista surorii,chiar impotriva ta,este rar intalnit ....Mi-l si inchipui micut,cu banutii in mana la chioscul ala,umparand desi stia ca poti sa-l prinzi.Incearca sa-i fii prietena si ai sa vezi ca te va intreba pe tine intai.Macar convinge-l sa-ti spuna....stiind ca nu-l certi,nu-ti va mai ascunde nimic.Si-o fi luat si el vreun suc,ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Eu as lucra mai mult asupra motivelor care il determina sa minta.Citind mesajul tau "l-am simtit" putin nesigur ,motiv pt care as vorbi mai mult despre cat de diferiti suntem ca indivizi,unii au niste calitati ,altii altele,poate obtine si el medalii daca isi doreste,nu la dans poate in alta activitate,cred ca intelegi ce vreau sa spun.Mergand pe aceeasi linie dar vorbind despre lucrurile materiale, i-as arata de cate ori s-ar ivi ocazia ca nu putem fi cei mai cei dintre toti cei,mereu exista cineva care are mai putin decat noi cum mereu exista cineva care are mai mult,dar asta nu inseamna ca unul sau celalalt este mai putin sau mai mult fericit,obligatoriu.
In general incerc sa corijez chestii de genul asta folosindu-ma de intamplarile zilnice din viata lor pe care ei mi le povestesc,in felul acesta nu au senzatia ca le fac morala nefacand referire directa la minciuna respectiva.
Minciuna cu revista cred ca a fost determinata de dorinta lui de a nu te supara,l-as lauda pt gest facut pt sora lui si i-as spune ca admit si exceptii de la regula dar argumentat si fara minciuna.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

parerea mea e sa nu-i sustii minciunile,se va invata asa,stiind ca are aprobarea ta...
gestul lui a fost,intr-adevar,foarte frumos si poate a mintit in legatura cu pretul ca sa nu-l certi ca arunca banii pe prostii.
incearca,daca tot mai continua asa,sa-i bagi si tu "din top" niste minciunoaie grosolane,(tati nu a venit acasa,chiar daca stie ca e in baie,nu am gatit nimic de mancare,cand,de fapt,pregatesti masa,nu am fost cu tine azi la scoala,cand,de fapt,de acolo veniti)care sa-l faca sa se revolte in incercarea de a te "demasca".in acest fel vei crea un moment propice pentru initierea unei discutii despre minciunile spuse de el si sentimentele pe care le creeaza acele minciuni.
poate si povestea cu ciobanul mincinos si lupul va avea oarecare impact asupra lui...
odata cu varsta, minciunile vor fi mai gogonate,insa si prietenii/colegii mai inteligenti...va fi demascat si il vor respinge fiindca e "mincinos".
micile minciunele si un dram de laudarosenie n-au cum sa-i strice nimanui,dar sa ai grija sa fie doar atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Frumos raspuns.




Azi sunt pus pe laude - ceea ce nu prea fac de obicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Hmmmmmm, subiectul asta cu minciuna mi se pare unul tare tare delicat. Ca daca-i zici copilului ca sub nicio forma nu e permis sa minti (ceea ce in principiu e adevarat, bineinteles), s-ar putea sa ti se intoarca impotriva cand nici cu gandul nu gandesti.

Eu recunosc ca am fost pusa in situatia sa mint de fata cu copilul (sau, ma rog, sa evit sa spun adevarul din varii motive unor terte persoane) si nu mi-ar fi convenit deloc sa ma dea de gol.

Cum as face eu, referitor la minciuna cu premiul: i-as spune ca nu e in regula sa te lauzi cu ceva ce nu a realizat, ca prima oara nu l-am dat de gol, ca sa nu-l fac de ras, dar ca, daca-l mai aud inca o data mintind in felul asta si ma roaga pe mine sa-i confirm minciuna, n-o s-o mai fac.

Despre a doua situatie, i-as spune ca am aflat ca a mintit (sau l-as lua la intrebari, ca sa-mi spuna chiar el adevarul), dar ca nu trebuia s-o faca, pentru ca erau banutii lui, cu care putea cumpara ce vroia el. Ba mai mult, l-as lauda ca in loc sa-si ia pentru el ceva, a ales sa ia ceva pentru sora lui. Cand spun ca l-as lua la intrebari, nu inteleg interogatoriu, ci dimpotriva, asa, o discutie prieteneasca, tras de limba, in niciun caz cearta...

Desi e tare tare greu de facut, cred ca atitudinea ideala a unui parinte este sa-si pastreze firea chiar si atunci cand copilul face o boacana, ca sa se asigure ca are increderea copilului si ca n-o sa fie mintit in chestiuni mai importante si, poate, mai grave. Intre atitudinea asta echilibrata si o toleranta prea mare e distanta tare mica, adica e foarte usor sa dai din lac in put. Daca-l certi din orice, o sa minta din orice, daca nu-l certi pentru nimic, o sa faca prostii fara limite .

Of...

B.

PS Pe mine m-a intrebat chiar ieri baietelul cel mare (6 ani) daca e ilegal sa minti (nu stiu de unde i-a venit ideea). I-am zis ca da, dar doar la tribunal, daca ai jurat ca spui adevarul (am dres-o si eu, ca m-am gandit ca cine stie in fata cui o sa-mi spuna ca sunt ilegala )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ei,acum sa fim drepti,baietii mai ales vor sa se dea mari....sa stii ca multi de la o varsta inventeaza,se lauda ei intre ei....vezi apucaturile de gasca unde e mai tare cel care iese cu cele mai multe fete(orgoliul masculin apare de la o varsta mica)....etc,etc...e o vesnica intrecere intre baieti(barbati) ca si intre fete(femei)..eu sunt convinsa ca ai tu reactii dure de a inceput sa te minta...nevinovat,doar de tine depinde acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ilegalista...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bedrosmart

Cum as face eu, referitor la minciuna cu premiul: i-as spune ca nu e in regula sa te lauzi cu ceva ce nu a realizat, ca prima oara nu l-am dat de gol, ca sa nu-l fac de ras, dar ca, daca-l mai aud inca o data mintind in felul asta si ma roaga pe mine sa-i confirm minciuna, n-o s-o mai fac.


nu sunt de acord.
cred ca am uitat cum sunt copiii. pun pariu ca jumatate din ei s-au laudat cu ceva ce n-au realizat, asa ca de ce sa fie el mai prejos?
cel mai urat mi s-ar parea sa imi tradez copilul, mai ales in fata unor straini, as tine cu el chiar daca n-are dreptate in fata altora si ulterior i-as explica in particular ca totul a fost de fatada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

multam marius,astazi esti tare zen,vrei sa-ti prelungesti existenta???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88
vrei sa-ti prelungesti existenta???

Cred ca din greseala

Mergi la inceput