cum tratez problema?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Citat:
citat din mesajul lui Bedrosmart

Cum as face eu, referitor la minciuna cu premiul: i-as spune ca nu e in regula sa te lauzi cu ceva ce nu a realizat, ca prima oara nu l-am dat de gol, ca sa nu-l fac de ras, dar ca, daca-l mai aud inca o data mintind in felul asta si ma roaga pe mine sa-i confirm minciuna, n-o s-o mai fac.


nu sunt de acord.
cred ca am uitat cum sunt copiii. pun pariu ca jumatate din ei s-au laudat cu ceva ce n-au realizat, asa ca de ce sa fie el mai prejos?
cel mai urat mi s-ar parea sa imi tradez copilul, mai ales in fata unor straini, as tine cu el chiar daca n-are dreptate in fata altora si ulterior i-as explica in particular ca totul a fost de fatada...


Una este sa tii cu copilul in fata unor straini (sa-i tii partea) chiar daca nu are dreptate si cu totul altceva este sa minti alaturi de el, incuranjand, in felul acesta un comportament de nedorit (respectiv mintitul).
Care-i mesajul care va ajunge in capul copilului intr-o astfel de situatie? Si cum il faci ulterior sa inteleaga de ce nu trebuie sa minta?

Intr-o situatie ca cea prezentata de autoarea topicului (respectiv laudatul cu medalia) eu una asfi incercat sa scot in evidenta o alta calitate a copilului sau sa laud o activitate de a lui,ceva ce face el foarte bine dar nicidecum nu as fi sustinut sus si tare minciuna copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:



Io nu m-as culca pe zen...adica nu m-as baza pe zen-ul tau....daca devine antonimul lui zen?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:


Orice este posibil pentru ca sunt imprevizibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

eu nu l-am pedepsit pt minciuni cand am aflat,. am povestit doar cu el sa-i arat ca mai existau si alte solutii decat minciuna

vreau musai sa le intre in cap ca daca au o problema si vin si vorbesc, gasim solutii nu pedepsesc.

si incerc sa nu-i pun in situatii in care sa se simta tentati sa ma minta. nu intreb "te-ai spalat pe fata" ci ii rog sa mearga sa se mai spele o data ...

aaaa, uitasem. vine raspunsul

daca vin acasa cu lucrusoare mici de la scoala, prefer sa spun ca o sa o sun pe teacher sa-i multumesc ca a fost asa draguta. pe loc aflu provenienta :) si asa in scurt timp achizitiile nelegitime (un capat de creion, o radiera, un abtibild) au disparut.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

Da parerile sunt impartite si eu am simtit acelasi lucru nu am vrut nici sa il tradez dar in acelasi timp nu vroiam nici sa mint odata cu el si sa gandeasca ca este ok asa....
EUMADA nu sunt deloc exigenta dar poate incerc sa subliniez prea tare lucruri care ma dor si care nu mi-ar place absolut deloc

stiu ca minciunile sunt minore si fara mare semnificatie dar eram in dubiu care o fi alegerea mai buna,acum m-am convins ca am avut dreptate ca nu am raspuns da rin acelasi timp imi dau seama ca am gresit ca nu am vorbit dupa cu el separat

va multumesc mult si mai astept impresii despre minciunile copiilor si cat de mult ii pot afecta pe viitor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Si fetita mea mai minte si de fiecare data ii explic ca nu e bine pt ea sa ma minta. Vad ca da roade metoda picaturii chinezesti. :)



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Pntru tine: se lauda baietii de zici ce-i aia. De mici, cu medaliile, mai mari cu fetele. Daca n-au cu ce, inventeaza. In plus, exista perioade in copilaria lor in care mint just for fun. De multe ori le intrebam pe fete: mai, ce rost are minciuna asta? Ca nu obtii nimic.
Nu stiau ce sa-mi spuna. Deci nu te panica, supara si nu te simti vinovata, eu n-am de ce presupune ca comportamentul tau genereaza minciunile lui. Nu cred ca-l certai daca iti spunea ca a dat 8 lei pe revista, din moment ce erau banii lui.
Pentru el: nu vad de ce l-ai certa, dar nici nu vad de ce i-ai fi complice la minciuni. Adica se bat cap in cap: pe de-o parte ii explici ca greseste, pe de alta il acoperi.
Pentru inceput, iti recomand rabdare si calm. Daca continua, in pofida dezaprobarii, explicatiilor, exemplelor, etc ii poti da exemple din care sa rezulte ca are mult mai mult de castigat daca nu minte si asta nu numai de la tine. In schimb, chiar daca tu esti ingaduitoare, ca o mama, altii il vor exclude din cercul lor, pentru ca mincinosii sunt de obicei nedoriti.
In principal, trebuie sa vada clar pozitia ta pentru minciuna, nu numai in cazul lui, ci in toate cazurile.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui MIRCLAU

DA recunosc este un copil cu un suflet ff mare pt ca si eu sunt uimita cat poate sa o iubeasca pe surioara lui si cata grija are de ea,dar eu eram doar curioasa cum sa procedez,adica in momentul cand este cu gasca si ma intreaba daca este adevarat ca are si el cutare lucru eu sa spun ca "DA" cu toate ca este o minciuna?

Nu te baga in gasca lui si gata. Ii spui sa nu te mai intrebe pe tine ca nu te bagi. Simplu.

Ba eu nu as fi acceptat sa-si minta prietenii cu merite false doar ca sa fie cool ...sa se laude cu ce e el cool sau sa obtina merite corecte cu care sa se laude.
E bine sa stie ca nu esti alaturi de el in minciuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

RUFUS bine punctat,ai dreptate nu aveam de ce sa ma supar din moment ce i-am dat banii pt el sa faca ce vrea cu ei,dar poate s-a gandit ca i-am spus de multe ori sa nu mai arunce banii pe reviste,mai bine sa ii stranga si sa isi ia o carte cu povesti sau cu ce vrea el....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

MIRCLAU eu una as vorbi cu el si i-as atrage. Nu as face acest lucru in public, dar in particular acasa da... De exemplu faza cu revista i-as spune ca este un geste foarte frumos ca i-a cumparat surorie lui aceasta revista,dar pentru ca a mintit cu privire la sursa achizitionarii ii interziceam un lucru. As incuraja ca atunci cand face o prostie sa vina sa-mi zica si nu l-as pedepsi in nici un fel, dar daca minte atunci repercursiunile vor fi pe masura.
Eu insist pe faptul ca am mare incredere in ceea ce-mi spun ele si ca daca mint increderea mea se reduce. Incetul cu incetul am obtinut exact ceea ce am vrut, cand fac o prostioara vin si imi spun, cand vor ceva material sau o anumite informatie vin si imi spun. Au fost foarte simpatice cand la un moment dat se jucau in dormitor si au spart o veioza. Eu atunci intram in casa dar ele nu m-au vazut.. si le-am auzit cand susuteau ;" Trebuie sa-i spunem mamei ca am spart veioza, pentru ca nu trebuie sa avem secrete fata de ea.."
Daca ar minti cu privire la anumite lucruri pe care nu le au le-as atrage atentia si as miza pe faptul ca nu putem sa avem totul intotdeauna. Unii sunt mai buni in anumite directii, altii in alte directii, dar asta nu inseamna ca avem cu totii medalii, recompense sau diplome. Daca isi doreste o medalia l-as pune sa faca ceva si drept recompensa poate sa primeasca o medalie. Dar nu as incuraja aceste minciuni, care acuma sunt nevinovate, dar care in viitor se pot transforma in altele.

Mergi la inceput