Juniori de Iulie - August * 2004 * (110)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Ce tare-i Mariuca !!!
Mey, sa stiti ca mi-a trecut prin cap sa ,a duc sa vorbesc cu invatatoarea, ca ce spune ea e litera de lege , si daca o sa ii ceara lui Andrei sa citeasca, apoi asa o sa faca ! Nu mi-am imaginat evernever ca o sa am un copil super reticent la citit !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

sanatate Giuliei ! eu n-am reusit prin nici o metoda sa conving copilul sa inghita pastile, asa ca atunci cand e nevoie...sirop, ca la bebelusi

Olivia, si mie mi-ar place sa citeasca ai mei cu drag, bine, buburuza e mica, n-am pretentii, si ea oricum se chinuie totusi cu carti din alea scrise cu litere de tipar (povesti scurte), insa cu Dan, ca si Alice zic, nu mai am chef sa fac scandal, sau sa fac presiuni, sa bag pedepse, recompense, etc. Iese o tensiune de nu-i adevarat in casa si eu nu mai pot sa fac fata, vezi in ce hal am ajuns si cu stresul de pana acum. Daca nu citeste, asta e, poate i va veni pofta mai tarziu, taicasu - matematicianul zice ca nici el n-a citit nimic decat dintr-a 8-a incolo....asa ca el fiind asa flexat (el e oricum mega flexat in privinta a orice), eu nu mai am nervi sa mi mananc ficatii pe subiectul asta. Cum ne-o fi norocul !

azi am fost si la chirurgie, la un medic primar chirurg la care mai fusesem in urma cu ceva ani, pt un eco abdominal mai amanuntit, si cica n-am nimic, sa stau calma, nici macar hemangiomul hepatic ce mi-l gasise celalalt nu l-a zarit...bila lenesa, da, dar fara pietre. Asa ca mi-am luat colebilul, sa vad daca ajuta. In rest....Dumnezeu cu mila, ca eu tot n-am chef sa vad mancare, nici sa gatesc, nici sa miros, nimic. Am mancat cand a inceput sa-mi caraie burta rau. Supa cu galuste.

n-am ajuns la glicemie azi ca am vrut sa fac deodata si helicobacterul dar nu-l lucreaza laboratorul sambata, asa ca ma duc sapt viitoare:(

Marina, am slabit pt ca mananc extrem de putin, si extrem de dietetic, extrem de disociat, si beau f multe lichide, daca era sa mi impun, sa vreau sa tin cura nu reuseam nici de-al naibii, dar asa....iaca anorexia, din senin!

sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Lasa Lio ca scapi si de stresul asta si sa vezi la primavara ce-o sa-ti convina noua silueta eu imi fac curaj sa probez "anumite" fuste

La al meu e ciudat ca citeste, eu cred ca asa-i el mai artist, cum vorbeste extrem de mult, ii trebuie si "sursa de inspiratie" l-am gasit intr-o seara ca-mi citea mailurile !! si ma intreba cine-i cutare, dar cutare...alta data citeste din atlase, enciclopedii (bine, recunosc avem extrem de multe carti pentru copii) dar cand il pui sa scrie ... valeeeuuu valeeeuuuu ... acu' de cand si cu ochelarii, l-am lasat si eu la minim necesar si suficient sa se descurce la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Io marturisesc ca nu'st o mama extrem de democrata. Am crescut copiii 80% din timp singura asa ca fara dictatura nu ma descurcam. La mine e obligatoriu sa fii in pat la 7:30 si sa citesti pana la 8 cand se da stingerea. In plus ii mai pun sa citeasca si in wk cate o ora minim pe zi. Eu sunt de principiul ca pofta vine mancand in materie de citit si chiar daca nu le place ceva le ramane in cap. Acum verific si prin sondaj intelegerea lecturii ca sa evit mimatul cititului. Daca se abat sporadic de la program nu e bai daca Devine obisnuinta incepem cu restrangerea drepturilor omului gen butonat iDevice-uri. Numai sa pun mana pe iPad si sunt in stare sa citeasca toata biblioteca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Kim, acum fu doza 4, stare generala extraordinara, a incercat roshii de vara ... ii dau paracetamol ... nu radeti, supozitoare, ca, coldrexul junior praf are gust rau ...
Oricum va multumesc celor care ati scris ca si ai vostri sunt ca a mea cu pastilele :D Credeam ca stem singurele ...
Cu febra sta pe 37-37,2, deci spre bine, zic eu.
Ca niciodata, da` niciodata, si-a facut temele ce i le am luat prin telef de la doamna, lucrat in culegeri, tot-tot, fara sa-i spun de doo ori.
Probabil ca urmare a scandalului monstru "pastila" ?!
A mea citeste carti de la biblio, tot felul. Cand o vad ca o lasa moale o intreb daca vrea sa fie ca Sisi sau fratele mai mare al lui Charlie - astea din filmele disney si atunci isi revine :-)))


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

normal ca a terminat Mariuca, ca asa termina si Luca simularile..numai ca de data aceasta i-am interzis sa termine...dupa ce ne-au anuntat durata concursului de 2 ore...i-am pus ceasul in fata si gata...Luca nu a terminat! Numai ca ne-au dat informatii gresite,tipic romanesc..Oricum nu stiu Ioana de ce spui ca a durat 50 minute..scrie pe foaia de concurs 75 minute.

Marina deci nu suntem singurii doi parinti care gandim asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

m-am trezit iar si ieri si azi cu aceleasi scaune moi si urat mirositoare :( inapatenta la locul ei.

deja nu mai stiu ce sa fac? maine merg la laborator pt helicobacter, glicemie si ce analize sa mai cer ??? proba de scaun? sa repet iar toate analizele la alt laborator? jesus ! sunt in panica!

am doua ecografii abdominale la activ deja , si nimeni nu vede nimic suspect la organele interne. Colonul si stomacul inca nu le-am investigat, astea s singurele ce au mai ramas.

merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Lia eu ti-am zis..stomacul si colonul nu se vad la eco abdominal. Ar trebui endoscopie si colonoscopie..dar nu s afac de rutina la persoane tinere ci doar ca ultima alternativa! Verifica H Pylori din sange(desi eu ma intreb de ce....)si fa cum ti-am zis o coprocultura , coprocitograma si eventual o proba de digestie (la asta tb sa iei d ela laborator instructiuni referitoate la dieta pe care trebuie s-o ai 4 zile). Numai dupa ce vei face acestea putem exclude afectiuni gen colite de putrefactie...si alte minuni..si ne indreptam spre ce am sustinut..colonul iritabil(care asa cum am am scris este un diagnostic pus prin excluderea celorlalte, nu exista ceva specific !!)

si apoi se face colonoscopia care poate vedea prin fragmente prelevate si afectiuni de genul ..intoleranta la gluten,etc.

manifestari asemanatoate apar si=n diabet ,stii ca am zis sa repeti glicemia..si vb dupa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Kim asa scria la noi pe site,50 de minute
Liaeu zic sa cauti un gastroenterolog bun care te va consulta si-ti va zice el ce analize sa faci(simptomele tale imi aduc aminte de sotiorul meu acum 5 ani cand i s-a declansat pe baza de stres o boala cronica rcuh)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

VOI aveti site special
Nu vreau sa ma contrazic dar uite:
http://www.evaluareineducatie.ro/client/files/1361010276+Clasa2_Subiecte_Romana_2013E2.pdf

Mergi la inceput