Parintii fata in fata cu ... pubertatea

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Interesant subiect :-)

Fiica-mea face 10 ani pe 1 martie (cl.a-4a). E inalta si slaba rau (1.45m si 27 kg, are picioare ft lungi-aici seamana cu sotul, cred ca va creste inalta, pt ca si el e ft inalt). A inceput sa-i apara puf prin zonele intime de anul trecut. Nu transpira, deci nu folosim deo. Par are destul pe maini si pe picioare, pt ca acum cativa ani a experimentat lama de ras Cosmeticiana mea din Romania mi-a zis ca nu o poate epila acum cu ceara, ca e prea mica, dar o crema epilatoare ar fi buna. Ma gandesc insa sa nu-i afecteze pielea. Stiti vreo crema care se poate folosi si la copii ? Ea nu e pudica deloc cu noi (doar cu taica-su). Umbla goala prin casa de fata cu ai mei, bunicul ii mai face dus din cand in cand (a zis ca e bunicul care a crescut-o, asa ca are voie pt moment sa o vada asa). Insa cand mergem la cursul de inot, chiar daca sunt numai fete in garderoba, se infasoara in prosop, sa nu o vada nimeni. Stie despre menstruatie, sex, sarcina (m-a intrebat si eu i-am explicat ce si cum, a citit cateva carti). In Mos Craciun, iepuras si alte de-astea nu mai crede de prin cl.1-a, pt ca are colegi la scoala cu frati mai mari, care au desconspirat secretul Dar cadouri ii place sa primeasca in continuare, ca si cum ar fi de la Mos, iepurila...

Are o personalitate foarte puternica, daca nu vrea sa faca ceva, nu face si basta. La scoala e mielusel, nu misca in front, acasa insa e o mica terorista cateodata.

Baietii au interesat-o la gradi, cand s-a si pupat pt prima data pe gura cu unul din ei. Dupa care, el a ranit-o (s-a indragostit de alta), iar de atunci nu vrea sa auda de baieti. Se intelege ft bine cu ei, dar doar atat.

Citeste (pt un copil de varsta ei in limite normale...cartile sunt in germana si romana), se joaca cu papusile, ii place foarte mult Lego: unul e Friends (pt fetite), altul Technic (pt copii 10-16 ani in general, dar ea le face...are o rabdare de fier, pana nu le termina nu se lasa; si sunt complicate, unele au cate 3 carticele dupa care lucreri, in 2 zile le termina..si sunt elicoptere, masini, tractoare si alte de-astea, pt baieti...dar ea le iubeste), ii plac jocurile pe consola, petrece ft mult timp afara cand e vreme frumoasa (si iarna).

Daca mi-a scapat ceva, mai revin.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fi`mea m-a anuntat ieri ca i s-au modificat formele la sani si e ataaat de incantata :-)
Asteapta cu interes celelalte schimbari descrise in cartulia ei :D


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cornelia


Eu sper sa mai treaca macar un an - doi pana la aparitia primei menstruatii, dar ar trebui sa ne pregatim si pentru asta. Am discutat si cu doamna invatatoare care a remarcat si ea unele transformari, atat fizice cat si de dispozitie. De cateva zile o doare burtica, fara cauze clare. Invatatoarea m-a abordat si mi-a zis ca e posibil sa se apropie momentul primei menstruatii, sa fim pregatite si ca sunt deja fetite in clasa care au depasit momentul.

Ma gandesc sa ii dau un absorbant in ghiozdan pentru orice eventualitate, chit ca il va purta la ea degeaba vreo doi ani (sper eu ). Daca ati trecut prin asta, mai ales la varste mici, cum s-au descurcat fetele cu igiena intima la scola, mai ales, ca ea are probleme si cu mersul la toaleta (prefera sa nu mearga deloc, ca sunt groaznic toaletele si nu se descurca sa isi tina uniforma, s anu atinga una-alta, stiti voi). Apoi, presupun ca la varste mici se recomanda totusi absorbantele si nu tampoanele interne. Chiar daca ar fi ok, nu o vad in stare sa le manevreze.


Apoi, sau in primul rand, cum tratati problemele emotionale, schimbarile de dispozitie etc. Eu am cam fost suparata pe ea in ultimul timp, ca e aeriana, interesele ei sunt in principal legate de baieti, idile, "cluburi" la afterschool. Stiti si voi, cred. Nu aude pe nimeni, e visatoare (adica mai visatoare decat de obicei, ca ea mereu a fost cam cu capul in nori), e imprastiata, se misca cu incetinitorul, incepe multe lucruri si nu termina mai nimic... I-am tot facut observatii, peste observatii, mi-a mai sarit mustarul. Abia de cateva zile mi-am propus sa schimb tactica (v-am zis ca sunt nepregatita ).

As aprecia orice impresii/sfaturi/pareri pe tema asta.

Edit: Fetita mea are 9 ani si jumatate


Cornelia


Fetita mea are 10 ani si jumatate. Are cm de la 9 ani si jumatate.
incerc sa dau sfaturi "tehnice".
Absorbante - se gasesc pentru adolescente, o singura marca - pachetul e galben, bleu sau verde, ea se impaca bine cu cel galben. Fiind atat de micuta absorbantele "pentru oameni mari" o jenau, mergea ca un pinguin . Cumpara un pachet sa ai in casa, ca noi ne-am chinuit 2 zile cu absorbantele mele "mari".
La inceput cm e foarte putin abundent, nu cred ca e cazul de absobant la scoala din timp si nici dupa aia, rezista fara probleme 4-5 ore si sunt si mai subtiri alea de adolescenti.

La schimbarile de dispozitie e cel mai greu sa te adaptezi. ma rog, mie mi-a fost greu Mai ales ca au aparut cu 6 luni inainte de aparitia cm si nu pricepeam ce are de-i nervoasa. Acum zambesc si-i dau ciocolata

A mea are 152 cm si sper ca mai creste. Nu stiu statistici dar asa visez eu, ca ajunge la 170 ..., dar si daca nu ajunge sau depaseste nu va fi nicio tragedie.








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Aoleu, ce subiect delicat, ce ma asteapta
Mi-e fricaaaaaaaa, pot sa fug?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Va citesc .

szivarvany, ha-ha, as as-a intamplat si la noi. De un an se tot studieaza si pandeste modificari la sani. Acum chiar are ce studia .

Sorana, nu stiam de absorbantele speciale. O sa ma uit si eu dupa ele.
Si eu visez tot un 1,70 pentru ea. Monica a crescut in acelasi ritm dupa cm? Ca vad ca si ea e inalta.
Clar noi suntem in faza de nervozeala .

Mi se pare totusi foarte greu si pentru copii, dar si pentru parinti de infruntat hormonii astia precum si alte probleme la o varsta asa de mica.

I-am dat absorbant la ea si s-a laudat colegelor de la after . Mi-a povestit invatatoarea. Acum sper sa fi trecut noutatea si sa uite un timp de asta .



Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

1,70 e o inaltime f potrivita pentru o fata, nici prea scunda, nici prea inalta... Eu am 1.68-1.69 m
Apropo de cresterea in inaltime, eu am crescut fff mult in perioada claselor 1-4, iar pe urma nu am mai crescut. Practic acum am inaltimea pe care o aveam in cls 4. Nu stiu daca are legatura cu CM, mie mi-a venit pe la 10 ani jumatate - 11, nu stiu daca a avut vreo legatura cu perioada premergatoare... La vremea aia eram cu 1 cap mai mare decat toti colegii, ma credeau toti care nu ma cunosteau, ca sunt repetenta. Pe urma dupa cl V au inceput sa creasca si ceilalti si diferentele s-au atenuat, iar eu sunt un om de inaltime normala.

Numai ca eu din cauza cresterii asteia accelerate de 3-4 ani, am avut ceva probleme cu coloana, mi s-au tasat oarecum oasele, aveam tendinta de a sta cam cocosata, coloana mea e cam stramba. Asta pentru ca oasele la varsta aia erau f fragede si nu au suportat asa o greutate (datorita lungirii lor accentuate)... ar fi fost bine sa fac ceva inot, care fi ajutat, numai ca ai mei nu m-au dat ca nu prea erau conditii...
Imi era mereu spus "stai drept, stai drept" si banuita ca stau eu cam cocosata de rusine ca-s inalta, dar acum, al varsta asta, stiu sigur ca nu puteam sta, nu-mi era comoda pozitia dreapta, care altminteri, pana in 7 ani, mi-era ok (atunci nu aveam probleme)

O sa fiu si eu atenta la copii sa nu aibe tendinte din astea....n-ai cum sa te opui cresterii, fie si asa accelerate, dar macar sa fiu in garda sa compensez cu ceva, daca va fi cazul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sorana, poti face o poza la absorbantul de care povestesti ??/ Sa stiu ce si unde caut.
Merci !

Despre inaltime: eu am avut un salt de 15 cm in vara dintre clasa a 7-a si-a 8-a :-) Asa am ajuns sper 173. Si aveam deja cm de la 11 ani :-)
Asa ca eu zic sa nu va panicati pt inaltime


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Mie mi-a venit menstruatia la 13 ani, cl.a-7a. Si am crescut mult intre cl.a-7a si a-8a. Aveam colege cand am terminat a-5a care erau cu un cap mai mari ca mine, dar cand am terminat generala eram la fel de inalte. Eu am 1.65m, al meu insa 1.86m, iar fiica-mea seamana cu el la toate (fizic + caracter), asa ca sigur va ajunge pe la 1.75m, poate chiar mai mult. Ce-mi place la ea este ca are picioare ft lungi si drepte (va fi sigur buna de model cand mai creste). Poate i-o veni si ei menstruatia in curand, pt ca din cand in cand o mai apuca "nebunia".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Cand au inceput la mine semnele pubertatii mama mi-a explicat ce este menstruatia, ce este un absorbant, cum se foloseste (lipeste de chilot) si ulterior mi-a cumparat o carte care se numeste "Educatia sexuala si contraceptiva a femeii". M-a ajutat enorm in viata cartea respectiva. De cand au inceput crampele abdominale si pana la prima mestruatie propriu zis au trecut multe luni (cred ca vreo 7-8).
Ulterior n-am avut mestruatii regulate, dar asta e din cauza dereglarilor hormonale (sindrom de ovare polichistice).
Dupa primii 2 ani de menstruatii neregulate mama m-a dus la endocrinolog care mi-a dat un tratament cu Duphaston (Progesteron) pentru cateva luni (3 mai precis), lucru care pe moment a rezolvat problema, adica in urmatorul an dupa incheierea tratamentului am avut mestruatii regulate. Pe urma am inceput sa iau contraceptive si dupa ce am renuntat la ele mestruatiile au devenit iar neregulate.
Acnee nu am avut niciodata, micile cosuri care imi apareau ici si colo le tratam cu Retinol-A, tratament recomandat de medicul dermatolog. Transpiratia o combateam cu antiperspirante din comert. Acum insa exista o varianta mult mai ok, naturala, piatra de alaun. Nu am incercat-o pentru ca intre timp din cauza altor probleme hormonale strans legate de tiroidita autoimuna pe care am descoperit-o dupa 20 de ani, nimic in afara de LadySpeedStick cu tot aluminiul cancergien de rigoare nu pare sa functioneze prea bine. La o adolescenta sanatoasa precum si la femei mature fara probleme deosebite, piatra de alaun ar trebui sa functioneze foarte bine. Colegele mele isi cumpara de pe iherb www.iherb.com/Crystal-Body-Deodorant-Travel-Stick-Deodorant-1-5-oz-40-g/5665" target="_blank">http://www.iherb.com/Crystal-Body-Deodorant-Travel-Stick-Deodorant-1-5-oz-40-g/5665 si sunt multumite.
Am citit in mai multe articole (si stiu si de la o prietena a carei fetita s-a confruntat cu pubertate precoce) ca principalii vinovati pentru aparitia menstruatiilor din ce in ce mai devreme sunt hormonii injectati in carnea de pui. De aceea o sa incerc sa reduc pe cat posibil carnea de pui din alimentatia familiei. Prefer curcanul, vita, pestele si... porcul


33+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Buna Cornelia!

Imi amintesc ce "probleme" aveam noi, viitoarele mamici, acum zece ani... Descopar acum alte probleme.

Eu inca nu am abordat deschis problemele acestea cu copiii mei desi au existat unele intrebari pe teme de "cum se fac copiii?".
Nu ma simt pregatita pentru asa ceva. Nu inca.
La noi se mai crede in Mos Craciun, Mos Nicolae si a fost adoptata si Zana Maseluta desi eu initial le-am spus ca nu exista.

Ceea ce ziceti voi ca scrie in cartile roz si bleu, mi se pare prea mult pentru felul lor de a fi acum.

Off...

Sper ca totul sa evolueze bine.


Mergi la inceput