Parintii fata in fata cu ... pubertatea

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Cornelia, .

Fetita mea face 11 ani peste o luna si e clasa 5. Singurele semne clare de pubertate sunt ca e destul de nervoasa in ultima vreme,se supara repede si e cam nemultumita de orice. Uneori zice: "nu te supara mama ca sunt asa,stii ca e de la hormoni "(le-a zis la scoala ca parintii nu trebuie sa se supere ci trebuie sa-i inteleaga ca e de la hormoni comportamentul acesta diferit...).

Ei au facut primele ore de educatie sexuala la finalul clasei a 2 a si apoi in clasa a 4 a,stie absolut tot despre transformari,ciclu,contraceptie,anatomia organelor sexuale,nastere.Curiozitati nu prea are,ma poate intreba in orice moment orice dar zice ca nu o intereseaza pt ca stie.Stie inclusiv despre fertilizarea in vitro asa ca...Eu sunt relaxata cand vorbim despre asta,deocamdata gandim la fel .

E foarte atenta cu intimitatea ei,nu circula dezbracata nici macar pana la baie,nici poveste sa umble dezbracata prin casa...tine mult la intimitate si o respecta pe a noastra...intram la ea in camera dupa ce batem la usa si ea la fel...
Foloseste si ea deodorant bio fie de la Alnatura sau altele.
Uneori are si ea tendinta sa fie aeriana...nu stie unde-si lasa unele lucruri sau nu are grija de ele,le lasa imprastiate.
In rest,fetita mea citeste enorm.A citit mii si mii de carti,citeste inclusiv pe strada (si eu o cert pt ca nu e atenta si se pot intampla multe...),inclusiv in metrou daca mergem si fie pt 5 minute,in masina,oriunde.Acasa,in vacanta,nu prea vrea sa iasa afara...sta ore in casa si citeste sau scrie (a scris cateva carticele haioase...),cu greu o motivez sa mergem undeva(in oras,la patinoar,etc)nu vrea decat sa citeasca...In pauzele de citit,canta la pian...si aici ii place sa stea uneori ore in sir sa compuna cate ceva,mi-a compus de Craciun un colind .

De baieti nu o aud vorbind,aproape deloc...uneori o mai intreb eu dar zice ca nu o intereseaza,sunt obraznici,vorbesc mult,deranjeaza orele,nu invata prea bine...

Mai revin.








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Sportul e un subiect cam sensibil. Este genul total antisportiv. Impinsa de la spate a mers la dans (aici ar fi vrut sa continue, dar nu prea s-a potrivit programul), aerobic, inot (trei incercari esuate), jujitsu (ne-a spus antrenorul ca ca e foarte buna la teorie dar... vorbeste prea mult pentru sportul asta ), am trecut la volei. Dar in vara si-a rupt piciorul, i s-a descoperit nu stiu ce osteonecroza in calcai si ni s-a interzis sportul care implica topaiala pe calcaie (nu e nimic grav si se rezolva dupa oprirea cresterii). Inotul ar fi bun, dar imi spune ca ea inoata vara in mare destul.

Mirela, multumesc. Cred ca cel mai important aspect este comunicarea, asta e valabil de fapt la toate varstele, dar si eu ca ea, la teorie sunt buna, sper sa nu ma omoare practica.

Mickyyy, eu am aceleasi dubii in ceea ce ii priveste pe baieti. Cel mare nu prezinta nici un interes la aproape 8 ani si cand am vrut sa il abordez mi-a intors spatele. El nu are timp pentru discutii din astea, ca e intr-o continua miscare , e opusul surioarei mai mari. Cartea e foarte buna, chiar o recomand.

A, nu mai crede in Zana maseluta, Mos Nicolae, alte personaje magice, cu exceptia lui Mos Craciun, unde cred ca d efapt nu doreste sa spulbere magia. In rest, citeste literatura fantastica, cam tot ce prinde... si nu a trecut inca la romane de dragoste.


Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Belleane, cred c ae mai bine asa, cel putin pentru noi ca parinti, sa fie copil inca .

Alina . Eu o admir pe M. de mult, imi pare echilibrata, finuta, dulce. Si ea citeste oriunde: in masina in drum spre/ de la scoala, la masa, in pauze la scoala. Chiar invatatoarea mi-a spus ca a urmarit-o o data cum se amuza sau incrunta, traind ceea ce citea si a renuntat sa ii mai scoata pe copiii de la after in curtea scolii , doar ca sa nu o intrerupa pe ea. Dar la noi exista reversul: nu face miscare, nu ar iesi din casa decat cu macaraua si e total absorbita de citit sau gandurile ei, ca nu mai conteaza nimic in jurul ei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fi`mea la 8,6 ani are spre 145 acum si 34 kg. Momentan e acasa cu traheo laringo brondito rosu`n gat :-) nemultumita evident ca n-a mers dom`le la scoala sa se distreze :D

A mea merge la sport pt ca stie ca trebuie ca asa creste frumos si va fi inalta Dar ii si place, chiar daca nu e talent nativ.




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

A mea are 132 si 25kg dar e genul atletica. Ii place si reuseste la orice sport, eu sunt mai micuta sper sa nu ma mosteneasca desi.. e aproape spre 100% sigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Miruna are 10 ani si un pic. De vreun an a inceput sa transpire mirositor...si de vreo 6 luni e mai nervoasa/sensibila decat d obicei. Tine foarte mult la intimitatea ei si de cateva luni evita sa se dezbrace de maieu si chuiloti chiar si in fata mea.
Au avut cateva ore de educatie sexuala la scoala si discuta si cu prietenele ei. Cu mine inca nu vrea sa discute despre asta - i se pare jenant. Nu e preocupata de baieti ci mai mult de citit, de sport sau de papusi. Inca nu are menstruatie insa stie ce e si am pregatit-o ca s-ar putea sa apara in curand. Nu cred ca aparitia menstruatiei e neaparat legata de conformatie. Eu am avut prima menstruatie la 9 ani si 10 luni. Eram inalta insa nu cea mai inalta si eram slaba moarta.
Par axial are si mandra mea si am stabilit ca in vara vom merge la cosmetica la depilat.

Referitor la atitudine...aseara am fost la un seminar despre coportamentul pre-adolescentilor. Cel mai important mesaj pe care l-am primit, a fost: aveti rabdare, nu va indepartati de copii, aratati-le ca ii iubiti in orice situatie insa nu uitati ca rolul vostru nu e acela de cel mai bun prieteni ci in primul rand sunteti parinti, deci trasati reguli clare si respectati-le.

Cornelia eu incerc sa imi pastrez rabdarea, sa nu o toc la cap (dau inca relativ des cu batul in balta dar sper sa ma imbunatatesc) si sa ii acord incredere. Cand imi povesteste ceva, ma abtin de la comentarii decat daca imi cere ea parerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

citesc cu interes tot ce scieti, desi vade ca sunteti majoritatea mame de fetite
eu am un fecior de 10 ani jumate (aproape) si inafara faptului ca era mahnit ca ii creste par pe picioare, alte semne nu vad
si-a inspectat el intr-o zi picioarele si a exclamat: "este clar, m-a lovit pubertatea! uita-te si tu, mami, sunt ca un urs! "
de atunci ma mai pune sa il inspectez pe sub brat in cautare de fire de par, dar nu vad nimic
nu e deloc interesat de fete, pt el toate sunt plangacioase si fitzoase
are cca 142 inaltime si 42 de kg...
am notat cartea de care vorbeati, o s-o cumpar si eu...


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_ary spune:

buna,
sunt pt prima data pe acest forum si ma bucur ca am descoperit un subiect care ma "macina".Am 2 fetite , una de 8.6 ani si alta de 5.6 ani.Problema e ca nu stiu cum sa procedez cu cea mare! Creste fffffff repede: are deja sani, par pubian si mai e si "indragostita"!Ba de un coleg de la scoala, ba de un baiat din filme etc.Ca si deodorant le-am luat antiperspirant de la Forever( cu aloe , natural cica). Am vrut sa iau cartea roz dar mi s-a parut ca nu ar fii tocmai pe intelesul ei! o consider un fetita iar informatiile( ejacularea la baieti, intaritul penisului etc)sunt prea "directe" pt varsta ei:(. Nu stiu deloc cum sa abordez subiectul cu ea....Noi 3 suntem prietene si ea imi spune ce simte pt un baiat, ce prietene are si ce vorbeste cu ele dar nu stiu cum sa abordez eu acest subiect !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

eu, ca mama de baiat, pot sa va spun ca sunt absolut socata de faptul ca nivelul discutiilor despre fete intre ei, la aceasta varsta (de 12) - este asa cum cred ca erau la 19 ani pe vremea noastra...

Sunt o alta generatie, clar - dar noi trebuie sa tinem pasul cu copiii, sa ne facem ca ii intelegem perfect, ca asa eram si noi .... bla bla ...
Doamne fereste sa afle de la noi ca noi eram mai intarziati ... pentru ca astfel se vor feri de noi, la nivelul de confidente si secrete si e pacat. Parintii trebuie sa le fie cel mai bun prieten si nu altii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Felicitari pentru dischiderea subiectului.

La mine cred ca va mai dura un pic, fetita mea are doar 7 ani, dar sunt sigura ca se va maturiza repede, asa cred eu.

In primul rand sunt usor mirata desi cunosteam acest aspect, si ma intreb cum de e asa o mare diferenta intre generatii. Mie mi-a venit prima menstruatie la 12 ani fara o luna si eram cred printre primele fete de varsta mea care s-au confruntat cu asta. Sunt de-a dreptul uimita sa aflu ca la 9 ani e deja absolut normal sa vorbim despre instalarea ciclului menstrual, mi se pare extrem de repede. Nu vorbesc despre fetitele noastre, ci la modul general.

Cand citesc despre acest subiect nu pot sa nu ma gandesc cum am trecut eu prin acea perioada. Si n-am trecut deloc bine, si nici usor. Eram inca un copil, ma jucam cu papusile, stiam tehnic vorbind absolut totul despre sex, anatomie, cum se concep si cum se nasc copiii, dar aceste aspecte le stiam teoretic si atat. Credeam ca parintii mei, ca toti oamenii "cumsecade" dealtfel, fac sex doar cand vor sa aiba copii. Credeam ca sexul e in stransa legatura cu prostitutia, ca e anormal, rau si periculos sa faci "asa ceva". Cam ca si fumatul, cam ca si alcoolul, si asta era valabil pt toata lumea, nu doar pt adolescenti. Imi amintesc cand am citit "La Medeleni", lectura recomandata la scoala, cand am ajuns la scena in care Danut a facut dragoste cu Adina, concluzia a fost "doamne, copilul ala dragut, timid, a ajuns si el <<asa>>?"

Intr-un final, datorita unui context pe care nu am sa-l povestesc aici, am ajuns sa fiu o adolescenta normala :)

Din ziua in care am aflat ca voi avea o fetita mi-am propus in subconstient sa fac in asa fel incat sa creasca cu adevarurile vietii in fata, sa creasca intelegand aceste aspecte corect si complet, si din fericire am reusit sa realizez asta. La 7 ani stie atat cat poate constientiza la varsta asta. Am vorbit si despre abuz, si am raspuns si la intrebarea "mami, dar tu ai facut dragoste cu tati?", cu "da", firesc si natural ca si cum vorbeam despre guma de mestecat.

Nu vorbim inca de pubertate, nici nu imi doresc sa apara prea curand, dar sunt pregatita, in primul rand sa tratez asta cu normalitate, si apoi totul va merge de la sine.

Da, e super ok ce spuneti, sa fie acolo un absorbant, chiar daca nu e nevoie de el, e ok si folosirea deodorantului, si epilarea, doamne, ce stres mai aveam cu parul de pe maini si de pe picioare...o mica drama, sa nu poti purta fustite scurte, pantaloni scurti, desi eram slabuta si fetele ma invidiau purtam ciorapi negri in clasa a opta, ca se vedea parul... pana urma am ajuns la maxima inteligenta a epocii respective si m-am ras pe furis, ca mama nu era defel de acord cu epilarea cu ceara... am mari frustrari de atunci, asta e...

Despre epilare voiam sa fac o remarca, parul acela fin axial e o crima sa-l epilezi cu ceara la asa fetite mici, mai ganditi-va... Sunt creme epilatoare de calitate, care folosite corect dau rezultate excelente, vorbim de o pilozitate minima si mai mult stresanta decat inestetica. Va dura "un secol" pana se va vedea din nou ceva, si atunci merge din nou cu crema. Ma rog, parerea mea...

Ar fi multe de spus dar ma pastrez pt cand va fi si la noi momentul... multa bafta fetelor voastre, si sprijiniti-le si incurajati-le la maxim, chiar daca dau impresia ca resping asta, e numai o aparenta, in fond au nevoie uriasa sa fim alaturi de ele...

Mergi la inceput