Dieta hiperproteica ???

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Am tinut-o atat eu cat si nana piticului meu. e cu revers daca nu iti faci un mod de alimentatie din asta, slabesti daca te tii de ea...doar ca trebuie sa ai grija si dupa.
Nu ar strica sa iei niste suplimente cu vitamine, mg, etc.


Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

Cit ai slabit,in cit timp si cum te-ai simtit?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

szivarvany,
vezi sa nu dea pacatul sa intri sa mamanci carbs, sa te uiti la video pe care l-am pus,
surse bune de protenie sant
branza
iaurt
oua
peste
carne


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna

szivarvany,
vezi sa nu dea pacatul sa intri sa mamanci carbs, sa te uiti la video pe care l-am pus,
surse bune de protenie sant
branza
iaurt
oua
peste
carne


mamica lui Ana Maria


Nihil Sine Deo!



ca ma bucur ca mi scrii

azi am asa: cash, cascaval, o bucata mica de bacon, masile, de rezerva 2 oo fierte; multa apa plata + 3 ceaiuri mari de musetel
diseara carne fiarta din supa pe pui
nu prea am cu ce pacatui, zic eu
m a pocnit o pofta dementa aseara pe laptele pus la prins, dar habar n am daca am voie sau nu ?! e lapte de vaca-vaca, lasat sa se prinda


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

am labit 2 marimi, eu sunt certata cu cantarul , nana piticului meu a slabit cam 8 kg...eu am tinut 2 sapt, strict, dupa mai lejer dar fara carbohidrati, dulciuri...naspa mi-a fost, primele zile au fost relativ ok, dupa care au inceput ametelile periodice, la 3-4 zile. Per ansamblu nu a fost chiar tragic insa n-as mai repeta-o, mai ok ca si aport de proteine, vitamine, etc mi se pare disociata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Eu am tinut asta cam 6-7luni,la un moment dat devine un mod de viata..combinat cu 2 luni de sport in vara..beton!!!
Eu nu am dat jos ca altii,poate si pt ca nu aveam de unde sa dau jos atata..Sotul cand a tinut era ziua si kg..numai ca la el s-a pus imediat daca nu a mai tinut sau n-a mai facut sport..la mine s-a pus,insa nu fantastic..3 kg..deci depinde si de organism si de metabolism.Cei care au multe kg in exces le dau jos repede cu aceasta dieta ..
De mancat..ce ai enumerat si tu carne in toate modurile,la gratar,la cuptor,fiarta,prajita..si nu snitele.,oua la fel..omleta,fierte,ochiuri tari sa poti manca fara paine,cascaval,branza,masline,castraveti murati..ceapa verde..peste.
Eu am mai baut cola zero si am mai mancat ciocolata ca nu pot fara ca-mi scadea glicemia si intram in sevraj..plus ca faceam si sport la greu si teoretic cu acel program ai voie sa mananci si n-ai voie diete.
Primele zile sunt mai grele pana se invata corpul..dupa o vreme devine un stil de viata.
Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Va recomand un blog de popularizare stiintifica excelent in ceea ce tine de dieta Paleo:

http://www.proteinpower.com/drmike/

Grija mare daca scoateti carbohisratii total, ketoza suna bine dar e in sine un proces deosebit de stresant pt organism si cu potential de a imbolnavi cronic rinichii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

szivarvany,

nu ai voie lapte, da lapte prins da,
eu nus de acord cu dieta paleo include prea multe fucte, fructele contin zahar, si nus de acord ca trebuie sa mananci prea multa carne, maderatie e bine, e bine sa incluzi fibre in dieta (salate, cruditati, legume, vegetale)
e mai greu primele 2 saptamani pe urma vezi cum se topesc kg si prizi curaj devine un stil de viata, eu nu mai poftesc nimic , daca cumpar ceva pt ai mei mai ales paine (mai coc ) ca sa imi treaca pofta pt ca e mai mult mental si nu foame imi satisfac mirosul si inspir de cateva ori aroma de paine sau fruct de ce imi e pofta de cateva ori si gata imi trece nu imi mai vine sa mananc , asa am sabit cam 8 kg, am citit mult si e singura dieta pt mine dieta ketogenica, eu o tin in continuare, ei spun ca dupa 3 saptamani poti sa ai la 7 zile o zi de carbs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Multumes cpt toate sfaturile.

Sper si eu sa tin cat mai mult, nu imi este deloc greu, recunosc. La fructe nu poftesc, mi s-a acrit de ele. La dulciuri mi-am impus sa nu tanjesc si nici nu mai faca acasa nimic sa ma tenteze :-) iar ciocolata fie`mi este numarata :D nu pot fura nimik :D
Maine merg la piata si mi cumpar varza murata si castraveti in saramura, sa am pe stoc.
Sunt decisa sa ajung la bun sfarsit cu ce mi-am porpus si sa ma mentin, acum a venit momentul in care ma simt i nstare.
Degeaba m am apucat tot anul trecut de cate o dieta, inclusiv oshawa de 14 zile (orez + grau) am tinut de 2 ori, degeaba, nu au fost pt mine.
Eu sunt o rontaitoare :D cand ma apuca, tre` sa rontai, o maslina, o nuca, orice :-)

Belladonna, ma bucur tare-tare mult sa te citesc


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

szivarvany,
la dieta asta poti manca foarte mult cat tie foame fara sa-ti fie frica ca te ingrasi, de fapt la inceput chiar iti vine sa mananci, pe urma nu-ti mai cere organismul se echilibreaza singur, eu singurul dulce care il mai fac pt aimei e cozonacul la craciun restul cumpar, acu trei zile batea un apropo al meu barbat ca cear manca el un tort diplomat, ei iam cumparat o pajitura amaricaneasca manca cu noduri da nu a mai zis nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Gata si prima saptamana, azi sunt ziua 8, n am calcat stramb cu absolut nimic si daca a fost weekend, am mancat si mai putin pt ca am fost acasa fara stres :-)
Meniul meu pe azi, pana la 18,00 cat sunt la servici: o bucatica de telema + cash, o bucatica de bacom, un copanel micut, 2 oo fierte daca ma loveste foamea crunta si o caserola de varza murata + castraveti murati doar in saramura.
La cina voi manca hrrrean :D cu carnita fiarta :-)
Multa apa, ceai de menta (musetel diseara ca aici am uitat sa mi aduc).


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput