Juniori de Iulie - August 2004 * (109)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lia, afla chstia cu diabetul ca sa scapi de griji, cu care btw se poate trai absolut decent
Io as vrea sa slabesc de la stres :D


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Lia exact asa eram eu pe vremea cand lucram la o celebra multinationala din romania, de-am ajuns la spital si m-au diagnosticat cu litiaza biliara. Analizele nu erau rele, dar la mine diareea era aproape verde. M-am operat (aveao o ditai piatra la nici 26 de ani !! probabil formata inca din facultate, cica poti sa traiesti cu ele bien merci fara sa stii decat atunci cand sunt mari de tot!!) si m-am simtit mai bine fara colecist, dar la primul semn de stres, eram parcata la wc toata ziua, scoteam tot din mine. Ajunsesem la 46-48 de kg la 162cm si mergeam tinandu-ma de pereti.
Fa si tu un control la interne si o ecografie daca poti, macar sa vada daca ai ceva la vezica biliara, ficat, rinichi, etc. Sanatate maxima!

La Vic nu ma deranjeaza ochelarii, ci faptul ca a luat o dioprie in 6 luni. Asta e miopie evolutiva si ma tem sa nu avanseze tot asa... nu exista tratament din pacate. Copilul e nervos pentru ca ii e frica sa nu avanseze prea mult si sa nu mai poata juca. Saracul sa il vezi cum nu misca un metru fara ochelari....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Andries, stiu, ca si eu tot asa am avut - miopie progresiva. trebuie sa iei in calcul si ideea ca prima masuratoare nu a fost chiar corecta. nu din punctul de vedere al medicului sau al aparatului dar si a faptului ca ochiul era in alta stare.
e deranjant dar nu zice nimeni ca va evolua tot asa, in acelasi ritm. peste 4-5 ani va putea purta si lentile si zau daca nu simplifica enorm viata. cel putin mie... mi-au usurat-o enorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

repejor ca am treaba..desi sunt in concediu si am zis ca nu mai vreau sa am de-a face cu medicina

Lia...cat este glicemia si in ce conditii a fost recoltata? Adica ca ziua precedenta ai mancat multe dulciuri..de la ora 7 seara nu se mai consuma absolut nimic! Ai proceda asa> Daca nu, repeta! ..si discutam dupa aceea ce este de facut...In plus simptomele detailate de tine ma pot duce cu gandul la un sdr. de colon iritabil..acesta este un diagnostic care se pune prin excludere (adica se exclud celelate probleme..prin coprocultura, coprocitograma..)

Daria nu te opera!! Eu nu am citit ce ai scris tu..am cititi pe sarite..dar am vazut raspunsul lui Andries...Neurochirurgia nu are rezltate bune nicaieri in lume pe aceasta problema.Deci solutia este fizioterapia si acupunctura! Dau rezultate spectaculoase...socrul meu practica de vreo 3o de ani ..si vad rezultatele..Ai facut si RMN?

Monicule felicitari..si bine ai intrat la stapan!!!..vezi tu pe naiba

Andries..cat poarta acum? si toul tau este miop , nu?

Ioana ..La multi ani!!!!..sa ramai la fel de tanara! Scuze pentru intarziere...

mai revin io..sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Pai Roxana - de cand am inceput dieta mi s-a prescris asa: multivitamine (1/zi), Omega 3 (de la doppel herz iau, din ala cu spirulina, 2/zi) si magneziu (1/zi, magne B6 de la sanofi) - tocmai de aia nu ma asteptam la asa rezultate...

Lia - eu de la stres ma ingras, nu slabesc... asta de altfel a fost una din cauzele principale care a contribuit la creseterea mea in greutate din ultimii ani - viata la multinationala, asa cum zicea si Andries, nu e deloc floare la ureche dpdv stres...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

La noi exista miopie in familie si la mine si la sot. Deci sanse sa creasca sunt, din pacate.

Acum cu hernia de disc, evident ca nu i-am spus Dariei sa se duca orbeste la operatie, depinde de hernie, cat e de mare, de profesie, etc. Numai un medic dupa investigatii poate sa dea o recomandare si eu recomand oricui se opereaza de orice sa ceara si a doua parere. Stiti voi bine ca in tara asta sunt doctori de Doamne Ajuta si doctori de Doamne Fereste!!

Asa... si azi dimineata m-a muscat cainele vecinului!! Imi vine sa-l impaiez!! Acum, trebuie sa ma duc la antitetanos, dar ma framanta problema daca sa ma duc si la antirabic sau nu...sotul zice ca nu-i nevoie ca e caine cunoscut, dar parca nu sunt eu linistita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Olivia, la analizele sa sange am ajuns dupa 3 zile de post impus de greata si scaunele moi, nu n-spe scaune, dar zilnice. Iar miercuri au fost vreo 4=5. Dupa care, zilnic 2. Glicemia e 126 (scala laboratorului e intre 70-109). Bilirubina e ok. Acum 2 ani mi-am facut ecografie abdominala cu ocazia infectiilor urinare la urolog si mai am inca buletinul, toate organele interne erau ok fara pietre, (colecistul nelocuit scrie), ficat normal, splina normala, pancreas etc.

acu mi-am luat de la farmacie normix si debridat, farmacista m-a bagat in sperieti ca pot avea ceva nasol la colon/stomac care sa nu se reflecte in analizele deja facute. asa ca sunt verde si-mi vine sa vomit:(

Monica macar tu stiai sa ti povestesti problemele cu un aer de parea ca nici nu-ti pasa de ele (desi numai tu stii ce e in inima ta), de aia pareau amuzante descrierile tale, ei bine eu nu stiu sa fac asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Frate, oricine isi povesteste problemele cum vrea si cum poate, uite eu acum... am niste draci cat casa!!

Lia nu te lua dupa farmacista ca nu a facut medicina!! Mergi mai departe cu consultul la cineva specializat. Vorba lui Kim mai sunt multe de facut pana la un diagnostic. Pana la urma poate sa fie si un enterovirus sau colon iritabil sau mai stiu eu ce minune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mamma mia Andries numai asta ti mai lipsea, o muscatura de caine



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Cum, mai, te-a muscat cainele vecinului? Nu erai cu masina? Si cum de a sarit la tine sa te muste??
Eu recunosc ca imi este frica de caini - cam de orice caine, orice talie ar avea...

Mergi la inceput