Juniori de Iulie - August 2004 * (109)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Buna dimineata !
Sper sa ma vedeti cu cafelutza matinala , ca la noi aici e o ceatzaaaaa, o tai cu cutitul !
Va doresc o zi linistita si cu sanatate multa !
Oh, bai da uei, Lia, eu cred ca esti extrem de obosita (sa nu spun stresata, ca imi displace termenul asta, desi e la moda acu), de aici si starile de rau ... daca analizele sint ok, nu trebuie sa te ingrijorezi !! Parerea mea ...

Later edit - Marina, ca intrebai, istoria si geografia incep din clasa a IV-a aici, la noi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineaata.
ca sa fim in randul lumii poftiti de vedeti : https://picasaweb.google.com/113100988744903196802/Februarie2013?authkey=Gv1sRgCKaAveiYqa6woAE#5843736528628122722
no. 2: Lio, noi ne stim de o gramada de ani asa ca pot sa imi permit sa zic ca am enervezi, da? . ce e aia cu "ma retrag de tot"? ptr ce adicatelea? mi se pare normal sa te ingrijoreze ca nu te simti in regula. daca analizele-s bune fa o ecografie si o vizita la un internist. du-te cu analizele, zi simptome, etc. gaseste unul de care iti trebuei tie, adica nu vreo mare somitate ci mai degraba unul care sa fie dispus sa stea de vorba cu tine si sa iti explice.
Andries, imi pare rau de miopia lui Victor, cat are acu'? (eu recunosc ca nu ma ingrijoreaza inacuitatile vizuale, sunt obisnuita cu ele si le tratez cu indiferenta. asa am avut si eu crestere galopanta in primii 3 ani, apoi s-a calmat. mai sus de 2 nu am fost niciodata.)
o zi frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ce constanteni frumosi am vazut !!!
Super eleganta Eva si Patrick foarte mandu cu noul look




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Asa e, Rox - foarte frumosi - lui Pat ii sta chiar bine cu ochelarii!!

Ma alatur si eu Liei cu niste intrebari legate de analize dar nimic asa de grav la mine pt ca eu ma simt bine. Dupa 2 luni de dieta si sport (dieta recomandata si urmarita de dr nutritionist) m-am dus sa-mi refac analizele uzuale - si surpriza - am probleme cu colesterolul! Nu total - ca ala e 166 deci e in limite absolut normale. Insa cu HDL si LDL (adica colesterolul "bun" si respectiv "rau") nu stau bine deloc. Analizele la HDL tot timpul mi-au iesit proaste - aveam in jur de 40-42, la limita, si mi s-a spus ca e din cauza de sedentarism, lipsa de miscare. Surpriza a fost acum sa-mi iasa si mai prost - adica 35! Daca e sa ma iau dupa rezultatul asta deja ma paste un infarct...
Mai rau este ca de data asta si LDL mi-a iesit prost - 122 cand normal ar fi trebuit sa iasa sub 100...
Evident am cautat analizele din octombrie - atunci HDL = 47 si LDL=113... asa ca zau nu mai inteleg nimic si ma gindesc sa repet analizele peste vreo luna caci mi se par neverosimile...
Voi ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Lia, la mine exact asa se manifesta periodic colica biliara, am 'colecist cudat', adica are o forma mai ciudata,de "S" culcat si din cand in cand se acumuleaza nu stiu ce lichide pe acolo si mai bag o criza. Medicul mi-a spus sa am grija cu regimul alimentar si sa fac ecografii anual, sa nu apara vreo piatra.
Deci si eu sustin ca trebuie sa mergi la un internist, sa faci un ecograf si sa afli sursa. Sanatate!

O zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Roxi, frumoase poze. Ce dragalasa e Eva! Ii sta foarte bine lui Pat cu ochelari, arata mai mare.

Draga Lia, multa sanatate!
Eu am stari din astea dese. La mine eu zic ca sunt de la oboseala, am inteles ca bila si ficatii iti dau simptome din astea desi nu mi-as fi putut imagina ca daca nu-ti iese nimic ecografic sau la analizele uzuale poti sa te simti atat de rau...dar se pare ca se poate.

Am avut cateva "caderi" din astea cand eram plecata, am zis ca mor p'acolo, ca tot ma intrebai zilele trecute de ce nu mai plec, ca povesteam frumos din turneele mele in strainataturi...Dupa ce faci de vreo doua ori asa, nu-ti mai trebe. Ca sa fie mai frumos, intru si in panica! Si pana ma adun imi ia ceva...Da-i dam 'nainte ca inapoi nu se poate.

Gabi, lui John ii ies tot timpul prost analizele astea si el nu a fost niciodata gras. In principiu face cel putin de doua ori pe saptamana sport (am avut bicicleta de camera, acum avem d;aia eliptica, numai el le foloseste). Lui i s-a spus ca e de la stres.
Noi mancam aceleasi lucruri, facem analizele in acelasi timp, nu poate fi o eroare sistematica.
Oboseala si stres...o fi...
Vreau sa facem in martie analize. Acum ca e si director mi-e si frica de ce o sa iasa.

In alta ordine de idei, am visat toata noaptea ca faceam gard si aranjam livada (v-am zis ca avem 800mp de livada). Doamne ce obosita sunt!

O zi excelenta sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fain vis, inca un pic si e realitate , Cristal

Io de doo nopti primesc doo manute peste fatza si un dulce "mamiii" , atata afectiune n-am primit in 8 ani jumate :D si asta de 3,4 x / noapte. io`s coma, Giulik zice ca e in vis :D evident cand ea striga mami, tzop si Sela la cuibareala sa nu ramana pe dinafara cumva ... asa ca sunt coma :D


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pentru reglarea nivelului de colesterol sunt foarte eficiente suplimentele de la Doppel Herz.
http://doppelherz.ro/pentru-int-rirea-aparatului-cardiovascular-i-circulatoriu/ulei-de-somon-omega-3-800-mg ulei de somon si omega 3
http://doppelherz.ro/pentru-int-rirea-aparatului-cardiovascular-i-circulatoriu/coenzima-q10 si Q10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

de`astea ce le ai pus tu Rox in link a luat si taica`mio si sa bat in lemn nu mai are probleme de juma` de an, e mai atent oricum la ce mananca, de stresat el oricum niciodata nu s-a stresat.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

pai daca astea s stari normale cu analize "normale", periodice...eu ma impusc de pe acum. Uite asa n-am nevoie de cure, diete ca am slabit fara efort constient. Doar neputand sa mananc, doar band ceai, apa si fara apetit, doar cu scaune moi. "Detoxifiere" en gros. Prefer sa fiu grasa, energica si sa ma vait ca nimic nu sta bine pe mine, decat slabanoaga si lesinata, plina de griji despre ce oi putea avea...

dr meu mi-a dat niste boabe de normix si debridat, ca n-aaaam nevoie de altceva, sa vedem. Diabetul poate da scaune moi, urinari frecvente, scadere in greutate, inapetenta, gura uscata ?

Cristal, Robi, e foarte-foarte nasol sa suferi de din astea si pe langa alte simptome fizice sa fii si leguma ingrijorata, panicata, nu mai vreau !

a slabit cineva asa fara sa vrea? voi tineti diete, bagati sport, eu sufar de stres, cica, de aci toate, e parerea dr. asa ca slabesc de la stres

Mergi la inceput