Pro sau contra chirie

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Mickyyy, lucrezi la banca,aveti un venit substantial in momentul de fata,pe care il poti dovedi, la banca ta chiar nu ai nicio facilitate???Macar ei sa inchida ochii la renumele tau de rau platnica...Refinantarea este o varianta,cu conditia sa faci credit pe perioada maxima posibila,cu rata cat mai mica.O rata mica peste cea de la casa inteleg ca ar fi acceptabila(chiria parca era un pic mai mult decat rata actuala).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

De fapt si mai concret, intrebarea ar fi: e un act de egoism din partea mea faptul ca aleg prezentul in detrimentul viitorului? Ca aleg sa traiesc acum bine in loc sa strang din dinti si sa trag ca nebuna ca peste ani sa pot sa le explic copiilor de ce ne-am sacrificat ani intregi: ca sa avem casa noastra? Oare copii vor fi mai fericiti peste 10-15 ani cand vom avea casa noastra, chiar daca au avut o copilarie nefericita, ca au fost privati de multe lucruri pe care le-as fi putut oferi doar daca as fi facut o alta alegere?



Micky, am mai spus: aici este cheia, nu numai pentru tine, dar pentru noi toti. Nu-i bine nici ca greierul, dar nici ca furnica. O corcitura intre ei ar fi perfect. "Casa" trebuie sa fie orice loc unde te simti bine si unde-ti petreci timpul in liniste, dupa ce scapi de truda zilnica prin jungla vietii. De ce trebuie sa scrie numele tau pe el? De ce trebuie sa-ti reprimi atatea bucurii, tu sau cei dragi tie, timp de zeci de ani, doar sa ai un bun a carei posesie nu-ti foloseste?
Probabil ca n-am citit suficient de atent, insa voi chiar nu veti ramane pe drumuri nici la batranete daca nu aveti casa voastra (asta la care platiti).

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui caress

Mickyyy, lucrezi la banca,aveti un venit substantial in momentul de fata,pe care il poti dovedi, la banca ta chiar nu ai nicio facilitate???Macar ei sa inchida ochii la renumele tau de rau platnica...Refinantarea este o varianta,cu conditia sa faci credit pe perioada maxima posibila,cu rata cat mai mica.O rata mica peste cea de la casa inteleg ca ar fi acceptabila(chiria parca era un pic mai mult decat rata actuala).


Banca mea nu da credite la persoane fizice decat in mod exceptional, si are cea mai proasta oferta, perioada maxima 15 ani, care nu poate fi lungita, si 30% grad de indatorare. Degeaba inchid ei ochii la incidentele mele de plata, ca nu ma incadrez la nimic altceva, nici la garantii, nici la rata pe o perioada atat de scurta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid2907 spune:

daca ati facut calculele ...si nu iesiti in pierdere ..vindeti casa si vedeti ce va fi.

Dar ramaneti cu ceva bani dupa ce vindeti casa? Ati cumparat cu pretul x ..vindeti cu y...ramaneti cu z dupa ce platiti toate datoriile ..totul e ca z sa fie pozitiv :).

Daca nu va convine chirie ..in cateva luni puteti sa cumparati altceva. Incercati sa faceti schimbarile in vacanta fetelor..si totul o sa fie bine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

De fapt si mai concret, intrebarea ar fi: e un act de egoism din partea mea faptul ca aleg prezentul in detrimentul viitorului? Ca aleg sa traiesc acum bine in loc sa strang din dinti si sa trag ca nebuna ca peste ani sa pot sa le explic copiilor de ce ne-am sacrificat ani intregi: ca sa avem casa noastra? Oare copii vor fi mai fericiti peste 10-15 ani cand vom avea casa noastra, chiar daca au avut o copilarie nefericita, ca au fost privati de multe lucruri pe care le-as fi putut oferi doar daca as fi facut o alta alegere?

Oare alegerea asta nu e cumva ceva ce tine doar de mentalitatea romanilor, sa ai casa ta, nu conteaza ca mananci mamaliga cu ceapa?!
Oare faptul ca ai casa ta e un lucru atat de important incat toata viata ta sa se invarta in jurul atingerii acestui scop - fac orice doar sa nu pierd casa?!

Astea's intrebarile care ma framanta pe mine. Ce e mai important, o casa sau sa iti traiesti viata. Daca aleg casa, ce ma poate motiva sa strang din dinti si sa mai rabd ani intregi de-aici inainte? Bucuria ca am ce lasa copiilor la batranete?

Stiu, sunt plusuri si minusuri la ambele alegri Stiu, veniturile si joburile nu sunt aceleasi pe viata, poti trece prin perioade mai bune sau mai proaste, suisuri si coborasuri exista peste tot.

Dar sa luam cazul ideal, in care veniturile raman constante in urmatorii 10 ani (ca daca vor scadea drastic, in orice varianta pot ajunge cu bagajul in strada, diferenta e ca atunci cand am casa mea ajung cu cateva luni mai tarziu). In cazul asta ideal, sa vand sau sa nu vad?!


Micky, cred ca tot in tine vei gasi raspunsul, daca nu l-ai gasit deja. Parerea mea este ca daca pretul pentru a avea casa ta peste ani este mult prea mare si prea greu de dus, este mai bine cu chirie, daca cheltuielile sunt mai mici si asta v-ar face viata mai usoara si mai confortabila. Cateodata confortul nostru nu reprezinta acelasi lucru si pentru ceilalti. La romani este impamantenita mentalitatea asta de a fi proprietar cu orice pret. Am pe cineva in familia apropiata, au luat un apartament cu 2 camere chiar inainte de caderea pietei, cu credit pe 90.000 euro, platesc rata de 900 euro / luna, si desi nu au copii, cheltuielile sunt mult peste ce pot suporta. Daca ar da timpul inapoi, nu ar mai face acelasi lucru.
Eu daca as fi in papucii tai, cu siguranta as vinde apartamentul, as lichida datoriile, m-as linisti si asa poate as reusi sa ofer o viata mai frumoasa copiilor mei. Din punctul meu de vedere, as fi mai multumita sa le ofer lor o viata frumoasa in copilarie, sa le satisfac acum anumite nevoi care necesita bani, sa aiba experiente frumoase si sa-si aminteasca cu drag de perioada asta, decat sa le ofer peste 30-40 de ani o mica cota parte dintr-un apartament la bloc, devalorizat si uzat din toate punctele de vedere. Sa zicem ca apartamentul se va vinde peste 30 de ani (daca voi nu veti mai fi, daca nu se darama blocul, etc) cu 50.000 E / 3 = 16.600 E de caciula. Considerand o copilarie plina de lipsuri, cam cat de mult crezi ca ii va ajuta acesti bani? Pe de alta parte, copiii isi vor lua zborul mai repede decat credem, poate nici nu ii va interesa cei 4 pereti de la bloc. Poate isi vor cladi singuri propriul viitor, fara sa astepte ceva de la voi. Poate vor pleca in afara... poate... poate...
In concluzie, in locul tau as vinde si as oferi un prezent mai bun copiilor... si de unde nu stim daca nu cumva avest lucru va rezulta si intr-un viitor mai bun pentru ei? Cu atat mai mult cu cat tu si sotul tau nu ati ramane pe drumuri la batranete.






_
Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ce e gresit in rationamentul asta e ce se intampla la pensie, cand veniturile nu iti mai permit sa platesti o chirie. Eu nu imi propun neaparat sa las ceva copiilor, dar sa nu fiu o povara pt ei dupa pensie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Lavi, exista casa de la tara unde sta mama lui Mickyyy, ca varianta pt batraneti, daca alta solutie nu e pana atunci. Se pot muta acolo sa aiba grija de mama ei, daca va mai fi in viata va fi oricum foarte batrana si va avea nevoie de ajutor. Si apoi, nu avem de unde sti ce rezerva viitorul. Poate in 10-15 ani se schimba lucrurile din bine in mai bine si isi vor permite o casuta sau un ap. micutz.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

Ce e gresit in rationamentul asta e ce se intampla la pensie, cand veniturile nu iti mai permit sa platesti o chirie. Eu nu imi propun neaparat sa las ceva copiilor, dar sa nu fiu o povara pt ei dupa pensie.


Ei au o plasa de siguranta, mai au acel apartament la Pitesti pe care l-ar putea valorifica intr-un fel sau altul mai tarziu, daca va fi nevoie. Asa am inteles.




_
Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu am vorbit si la cazul general, ca toata lumea infiereaza conceptia asta " ingusta" a romanilor de a avea casa proprie. Nu cred ca e o conceptie ingusta si nu cred ca e doar a romanilor.

In cazul particular al lui Mickyyy, peste 10 ani fetele vor fi la liceu si facultate, nu le mai ajunge un apartament micut, le-ar trebui 4 camere macar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu ma gandeam la un ap. micutz pt "cei batrani", nu unul mic in care sa stea toti 5. Iar la modul general ... ce faci daca ai casa dar nu ai bani de intretinere, de lumina, de caldura la pensie. Solutia e sa pui un ban deoparte, pic cu pic, cat inca muncesti, sa iti faci o pensie privata, sa iti cauti o casa la tara si sa te apuci de cultivat rosii la batranete ... sau sa te rogi sa iti moara o matusa bogata din America si sa iti lase mostenire 100 000 de dolari.


Mergi la inceput