Pro sau contra chirie

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Mi se pare o nebunie sa te arunci intr-o afacere, pregatit fiind doar sa castigi.


"You only live once, but if you live right, once is enough."


E clar ca riscurile sunt mari. Si e clar ca nu o sa ma arunc in nicio afacere fara un plan de afaceri bine pus la punct.
Daca ar citi barbata-meu pe-aici, probabil s-ar tavali pe jos de ras, de-a lungul anilor el a avut in permanenta idei de afaceri, care mai de care, si niciuna nu s-a materializat, pentru ca eu de fel sunt pesimista si pun raul in fata, si niciuna din idei in varianta "worst case scenario" nu dadea bine. Asa ca nici asta cu afterul (care e doar o idee deocamdata) nu se stie daca va ajunge undeva. Sunt genul care mi se pune pata, dar pe lucruri marunte, cand e ceva cu adevarat important chiar o sucesc si-o rasucesc pe toate partile, si nu m-as baga la asa ceva fara un studiu cu adevarat minutios (nu asa un google si 3 sume puse intr-un excel sa vad daca da cu plus sau minus, asta-i doar un mod de triere a ideilor , daca la prima vedere da pe minus, n-are sens sa mai insist).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Mickky, nu o lua personal, aici vorbim idei si disecam discutii. De multe ori ajuta brainstormingul asta, ca, desi nu iese cum vorbesti din prima, se contureaza altceva tocmai pe parcursul discutiei. Nu trebuie sa te justifici, eu si sunt sigura ca si multi altii filtreaza topicul de fata prin prisma propriei experiente si avem toti de invatat din asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Mickyyy, eu, in situatia ta, as astepta cuminte sa treaca anii de datorii, as multumi sortii ca am un loc bun de munca si sotul la fel si, de abia dupa aceasta perioada, m-as incumeta la o afacere.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Mickyyy, vezi ca te lasi dusa de val (entuziasm) si te intinzi din nou mai mult decat ti-e plapuma.

Lasa-le in sfantul lor de afaceri, rezolva ce ai de rezolvat acum si mai vezi mai incolo.

Chiar azi ma gandeam la tine si la fete, trece timpul si ajung adolescente, poate vor sa mai vina cu vreun baiat pe acasa, ce-o sa spuna, "asta e camera mea, pe care o impart cu surorile mele mai mici"? E jenant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Pai daca nu vinde apartamentul, tot cu asta ramane, deci cu acelasi nr de camere.
Doar sa vanda si sa mearga in chirie la ceva cu mai multe camere...
Aici ei is fac calcule.
Oricum, cand sunt mai multi copii intr-o familie, nu prea e loc de camera si copilul, isi mai impart camerele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Micky iti dau un sfat dintr-o pozitie similara: multe datorii acumulate in anii trecuti in care am avut servici cand si cand, salarii proaste, sotul a falimentat din cauza crizei pt ca e arhitect si pe langa faptul ca nu a mai avut clienti, aia pe care ii avea i-au dat tzepe.
Ma lupt cu un ipotecar + alte 2 credite. Leasingul mi-a luat masina.
Acum multumesc Domnului ca avem job-uri bune, dar tragem datoriile dupa noi.
Dar trag cu dintii si nu vand apartamentul. Am avut o tentativa si cand am tras linie si am vazut cu ce raman dupa ce platesc ipoteca si restul datoriilor am renuntat.
Am devenit imuna la telefoane si scrisori de la banca.
Da, o ducem greu, dar o ducem. Pt copii am gasit curs de engleza gratis. Ii duc la inot o luna da, 3 ba...cum am bani. Un concediu e sfant, dar cu maaare grija la cheltuieli.
Nu e usor deloc, dar nu vand. M-am saturat de chirie pana in gat cand erau copiii mici.
Sfatul meu e sa nu vinzi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy


Din pacate nu ma vad luand calea strainatatii, asa's eu, mai "patrioata".



Pai si de ce ai considera ca plecatul in strainatate ti-ar rezolva problemele financiare... sau crezi ca mutatul in alta tara iti ofera salariu de 100k euro pe an doar ca te muti acolo?

Revenind la intrebarea initiala... chirie ... a fi proprietar inseamna responsabilitati pe care voi nu vi le puteti asuma. Nu e posibil ca un barbat sa nu lucreze deloc o perioada asa de lunga cand are 3 copi de crescut si rate la casa de platit... E as fi spalat pe jos sa aduc un ban in casa si sa ofer copiilor ceva acolo barem. Daca ramaneti iar fara unul din joburi? Daca or sa creasca dobanzile, intretinerea sau apare ceva neprevazut? Asa de la chirie va faceti bagajele si va mutati la tara sau la Pitesti in caz ca se intampla iar. In teorie daca ati fi si putin responsabili considerand greselile din trecut, diferenta de la chirie si ratele pe care le platiti acum ar trebui sa merga intr-un cont in banca sau alte investitii ca sa aveti in viitor o solutie de a trece peste momente dificile financiar.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

La salariile din RO, e greu de crezut ca vor reusi sa "puna deoparte" ceva in viitor, mai ales daca acum s-a si spus ca duc o viata plina de restrictii.
Chiar ar fi interesant de aflat cate persoane reusesc sa economiseasca aici.

Nu sunt singurii care s-au inhamat la credite atat de mari incat sa nu le ramana mai nimic pentru traiul de zi cu zi. A fost o alegere.

Mereu vor exista persoane care cheltuie absolut orice au, se indatoreaza peste masura, fara nici o consideratie responsabila asupra posibilitatilor de returnare a imprumuturilor, iar la polul opus vor exista persoane pentru care un credit (sau un imprumut) ar fi un factor de stres major si se vor intinde exact atat cat le e plapuma, fara sa se bazeze pe eventuale venituri viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Edip

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy


Din pacate nu ma vad luand calea strainatatii, asa's eu, mai "patrioata".



Pai si de ce ai considera ca plecatul in strainatate ti-ar rezolva problemele financiare... sau crezi ca mutatul in alta tara iti ofera salariu de 100k euro pe an doar ca te muti acolo?


nu neaparat ca i-ar rezolva problemele financiare, insa e o alternativa.
stiu o familie care inainte de criza s-a indatorat mult (casa si masina), el avea o firma de constructie care a dat faliment o data cu criza, ea a nascut un copil si castigul lor era doar indemnizatia ei de vreo 1500 lei, pe cand datoriile lor erau cam dublul acestei sume... pt. ca au scazut preturile la imobile, daca vindeau, nu acopereau datoriile, ramaneau si fara casa si in continuare cu datorii. deci o situatie disperata. au plecat in Irlanda, nu stiu cum au facut cu creditele, insa acum sunt mai linistiti, se descurca onorabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

daca as fi in locul vostru, as fi pro chirie.
atunci cand nu esti fericit, indiferent de nuante, inseamna ca nu traiesti. degeaba ai casa ta si fetele sunt gramada in aceeasi camera, si nu ai nici bani sa le oferi o leguma in loc de de salam.


Mergi la inceput