Pro sau contra chirie

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jurnalul_roz spune:


Categoric pentru proprietate personala.

Nu c-ai fi mare latifundiar dar faptul ca dupa o viata de munca ai ceva care-ti apartine(tie si numai tie) reprezinta un triumf!
Au fost fete care au explicat destul de clar inconvenientele de-a locui in casa altei persoane.
Ai o familie numeroasa dar foarte frumoasa. Trei fete(material vorbind) vor avea cerinte tot mai mari iar chiria lunara te va apasa la tot pasul.
Nu cred ca fericirea unei familii consta in numarul de camere, in portia de legume sau salamul servit la micul dejun.
Dar cred ca ai cel putin o multumire sufleteasca in momentul in care stii ca cele 2,3....5 camere pe care le ai sunt proprietatea ta!
Traim vremuri tulburi si, din pacate, nimeni in acest moment nu poate sa ofere garantia unui job stabil, a unei sigurante a zilei de maine.
Bunica mea avea o vorba:" In casa mea mananc ceapa cu paine si daca bate cineva la poarta ca sa nu-i miroase a ceapa....nu deschid! E casa mea."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
Nu cred ca fericirea unei familii consta in numarul de camere, in portia de legume sau salamul servit la micul dejun.


Ba da, consta si in asta. Stiu pentru ca am trecut printr-o perioada crunta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jurnalul_roz

Bunica mea avea o vorba:" In casa mea mananc ceapa cu paine si daca bate cineva la poarta ca sa nu-i miroase a ceapa....nu deschid! E casa mea."


pai si daca stai in chirie e tot casa ta si e alegerea ta cui ii deschizi.

si on-topic: Mickyyy, in locul tau, ca sa-mi usurez decizia, as pune pe hartie toate cifrele, pe urmatorii X ani (care-i perioada ta de interes) si as vedea cum ies mai bine financiar. poate nu-i nicio scofala sa pastrezi proprietatea, daca in schimb dobanzile la celelalte credite sunt maricele. daca vinzi si acoperi toate creditele, scapi de dobanzi si per total iesi mai bine financiar. si evident, un ban azi valoareaza (mult) mai mult decat un ban peste X ani, zice o extrem de inteleapta axioma financiara. cat anume valoreaza, asta decizi tu, dupa ce ai facut restul calculelor.

iti urez mult succes! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Micky, intr-o situatie asemanatoare sunt si eu, am deschis acum 2-3 ani parca un subiect pe aceeasi tema, proprietar sau chirias. Nu am vandut inca, m-am tarat cum am putut, insa acum am fata adolescenta, cu cerinte mai mari, vrea sa faca muzica la nivel profesionist si un profesor de canto asa cum isi doreste ea, costa mult. Nu mai spun de chestiile materiale, care pentru o fata conteaza enorm la varsta asta (haine, cosmetice, iesiri in oras, excursii). Sunt mama singura si nu am un salariu mare, iar ratele sunt mai mult de 50% din venitul lunar. Nu mai zic de facturi si mancare. Eu mai am de platit 25 de ani, la final suma pe care o voi plati la banca va fi 60.000 eur in conditiile in care am imprumutat 26.000. Merita? Doar pentru ca la 70 de ani o sa am casa mea, veche de 70 de ani? Cu cat va putea vinde fata mea mostenirea peste 30 de ani, ca sa inteleaga ceva din banii aia? Planul meu pe termen scurt e urmatorul: vand apartamentul, imi achit banca si toate datoriile, sper ca mai raman si cu ceva cash pe care ii pun bine. Ma mut cu chirie pentru un an-doi, fata pleaca la facultate peste un an si jumatate. Dupa aia ma pot muta cu parintii mei, in 2 camere sau imi cumpar o garsoniera. Si in felul asta imi voi putea sustine si fata la facultate, pana va fi pe picioarele ei. La voi lucrurile stau altfel, fetele sunt inca micute, dar daca dupa vanzare calculele dau cu plus, eu sunt pro chirie. Riscuri sunt si daca esti "proprietar" (de fapt esti chiriasul bancii pana achiti) si daca stai cu chirie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

ceva noutati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Nope, inca n-am luat nicio decizie....tot tragem de credite...doar ca e din ce in ce mai complicat.
N-am renuntat inca la ideea chiriei, dar nici n-am facut vreun demers concret in directia asta (poate doar ca studiez saptamanal piata imobiliara, de fapt caut pe net de toate, de la vanzari si cumparari pana la inchirieri).

Mergi la inceput