Pro sau contra chirie

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Imi dau seama ca nu e deloc usor sa deschizi un after. La mancare ma gandesc la catering in prima faza, costul e probabil putin mai mare decat daca as pregati in regie proprie, dar pana nu va fi un numar constant de elevi, nu se merita investitia in dotarea profesionala a unei bucatarii si angajarea unui bucatar.

Evident ca si asta e tot o idee care nu stiu daca va ajunge vreodata sa fie pusa in practica, dar promit ca daca cumva voi ajunge sa fac asta, ca tot ziceai de petreceri, sunteti cu mic cu mare invitati la o petrecere DC dupa inaugurare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Dar unde e localizat de costa 500 eur desi are 10 camere si teren? Sau poate costa 5.000 euro de fapt?

In Bucuresti chiria pentru o cladire potrivita pentru un after school se ridica la vreo 3.000 euro.


In Bucuresti, zona Nicolae Grigorescu, nu stiu detalii, cica ar fi zona de vile. Apropiere Dristor , Mihai Bravu, asa scrie in anunt, habar n-am pe unde e, dar e in oras, asta-i cel mai important. Pare "in camp", dar nu cred ca e tocmai izolata.

Si da, e 500 eur pentru ca sunt necesare investitii.
http://mercador.ro/oferta/vila-10-camere-nicolae-grigorescu-metrou-IDrFj0.html#55a4871bcd;r:46;s:262

EDIT: e doar o idee, cautam azi sa vad cam ce preturi sunt la vanzare/inchiriere in zona, si m-am impiedicat de acel anunt. Nici macar n-am sunat acolo sa aflu detalii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Hai ca dau din lac in put, dar cred ca mi-a venit o idee mult mai buna, macar daca-o fac lata, sa stiu de ce . Vorba cuiva, cand nu poti face un lucru mic, incearca ceva mai mare!

Am gasit pe net (nu stiu daca mai e si de actualitate) o oferta de inchiriere pentru o vila cu 10 camere si teren vreo 600mp la 500 eur pe luna, pe termen f lung 5-10 ani minim, vila noua care necesita finisaje (am vazut pozele, arata f fain).
La parter merge facut un after-school (sunt 6 camere), iar la etaj sau mansarda ne mutam noi. E nevoie de o investitie maricica la inceput (probabil vreo 10,000 -15,000 eur ca sa se poata demara treaba, bani care ar ramane daca vindem apartamentul si nu inchidem toate datoriile si creditele, decat pe cel ipotecar), dar se recupereaza in timp. N-am facut calculele deocamdata la modul serios, dar asa la prima vedere un after ar acoperi integral chiria, si ar mai ramane si in jur de 1000 eur profit (asta la 600 lei/luna de copil).
Ar fi si ceva ce mi-ar place sa fac, poate in timp as renunta chiar la jobul meu si m-as dedica intergal activitatii de acolo, as avea timp de stat cu copii, as sta in bucuresti la casa cu curte, oarecum in zona in care suntem acum... N-as fi proprietar, dar in timp....cine stie....poate voi putea economisi suficienti bani sa imi iau/fac si casa mea

E riscant, intr-adevar, dar cine nu risca, nu castiga!



In niciun caz nu-ti ajung 15-20.000 de mii de euro s-o termini. As zice ca cel putin dublu e necesar. Eu am bagat cam 4000 de euro intr-un apartament micut, de 50 mp, in gresie/faianta/zugravit/parchet/termopane si am avut noroc ca nu am platit f. mult la mana de lucru, tata se pricepe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Exact asta vroiam sa spun si eu...casa e la gri,fara instalatii,fara racordare la gaze,fara finisaje, pentru 300 m2,curte neamenajata.Prea multi bani de bagat intr-o casa care nu e a ta...

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu n-as face asta. m-as apuca de o afacere (cu riscurile de rigoare) doar daca as avea un surplus de bani de care n-am musai nevoie. dar asa sunt eu, mai precauta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

mikyy, sa iti vinzi casa, sa bagi 20000 de euro in casa unui strain cu trei copii??????
sincer, mi se pare demn de scenarii SF!
Doamne, mai ai 7 ani de platit si atat.
plus ca valoare chiriei nu e batuta in cuie.o poti stipula in contract pe max 5 ani.dupa aia, vede omul casa gata si iti pune chirie de 1000 de euro pe luna si isi recupereaza investita ta, ce ti-a ramas tie din casa, intr-un an si ceva..........a patit-o o prietena de a mea. i-a facut casa la cheie si cand a expirat vechiul contract, pe celalalt i l-a facut cu o suma uriasa.perfect legal.
repet. el poate sa iti puna orice suma.
la fisc il declari pe maxim 5 ani,ca si comodatul.dupa 5 ani iti poate pune si 5000 de euro pe luna. in trei luni esti in strada.

eu creed ca e un prag emotional,ca toate nemultumirile s-au refulat pe rata aia nenorocita si crezi ca daca scapi d eea va fi ok.nu cred.parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

In 7 ani te apuca o depresie de-ti pui capat zilelor. Mie, personal, mi se pare aiurea pana si incurajatul asta "taci si rabda, nu mai ai mult". In situatii ca si cea de fatza, ti se pare ca timpul se lungeste de te sufoca.

Mickyyy, eu as zice sa vezi daca poti vinde apartamentul, asa al bancii cum e, cu cat si ce cheltuieli aferente sunt (acte, taxe).

Pe urma, daca iese bine, astept poze cu noua locuinta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina
[br ]Doamne, mai ai 7 ani de platit si atat.

N-am inteles de unde ai scos astia 7 ani?!

Cat despre investit in casa unui strain, tu o vezi ca pe o inchiriere pur si simplu, eu o vad strict ca pe o afacere. Nu o voi face acum din simplu motiv ca rumegate pe indelete si puse pe hartie la rece, costurile sunt mult prea mari, si cash-flow-ul da cu minus. Raman la parerea ca ideea de afacere e buna, dar costurile in cazul in care as alege acea locatie sunt intr-adevar prea mari.

Asa ca mai testez piata, cine stie, poate gasesc altceva mai tentant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

scuze,asa intelesesem.
uite, mai e o solutie:
sa vinzi si sa iei o bucata de pamant prin apropierea Bucurestiului. pe ea poti face casa de OSB.bine izolate sunt garantate 50 de ani.
pe un vecin l-a costat asa ceva in jur de 15000 de euro, parter plus masarda locuibila.vreo 4 camere plus living.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

in afara bucurestiului, cu 3 copii, nu ma mut.

Inca mai caut variante pentru a imbina o afacere cu o chirie. Deja incep sa gasesc oferte mult mai ok. Ca asta de mai jos:

Vitan - Camil Ressu vila P+M, 200 mp constr., utili 180 mp, 8 camere, 3 gr.sanitare, 1 bucatarie, gresie, faianta, parchet, termopane, centrala, foarte aproape de mijloace de transport, pret 800 euro

Mergi la inceput