Pro sau contra chirie

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Sigur ca o familie, 3 generatii de 10 persoane pot incapea si intr-un cort, daca e musai. si sa faca baie in apa din rau.

Intrebarea era: e musai?

Ca in cazul de fata, chiar nu e musai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui CristinaT

dar nu se muta 100 de oameni in garsoniera cu o avere dupa ei, clar, nu?
Plus ca nu cumpara cu sacii jucarii si alte nimicuri pt ca nu isi permit. Poate ca ar avea bani de semineu, dar nu au spatiu. Ai auzit vreodaya expresia asta? Nu cumpar, ca oricum nu am unde sa le pun? Sa le tin? Tu locuiesti unde locuiesti fiindca iti permiti, daca nu ti ai MAI permite decat o garsoniera, ce ai face?



am fetita de 10 ani!

si :)


Ipotetic vorbind, noi avem casa plina deja de jucarii, plus haine si alte chestii uzuale, ce sa fac cu ele, sa le arunc/vand/donez pe toate?!
Cel putin teoretic, pastrand un minim de haine/incaltari pentru fiecare copil si adult, un minim jucarii, carti, caiete, ghiozdane, cartile care le mai avem prin biblioteca (majoritatea de povesti pentru copii), punand macar 2 paturi, 1 masa si un sifonier, 5 scaune, nu vad cum ar incapea intr-o camera toate, si sa mai ramana si loc sa te misti.

Nu spun ca nu se poate SUPRAVIETUI intr-o garsoniera 5 persoane, dar e strict supravietuire, nu viata. E o solutie extrema pentru cazuri extreme si sper din tot sufletul sa nu ajung vreodata in postura de-a testa asa ceva!
Cum la noi inca nu e un caz extrem, cred ca raman la varianta 3 sau 4 camere cu chirie (ca diferenta la chirii intre 3 si 4 e nesemnificativa). Asta daca chiar voi decide sa fac pasul, inca rumeg ideea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Sincer, nu stiam ca exista consilieri financiari la noi
Am dat o googluiala, dar n-am gasit mare lucru. Cine stie, poate nu vad eu padurea de copaci si am nevoie de ajutor.
E vreun consultat prin zona? Vorbesc serios, sincer mi-ar prinde bine un sfat concert cu toate datele problemei in fata, chiar si contra-cost.


Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Androix, cred ca ti-a scapat, am spus-o mai in urma, nu am cum refinanta nimic acum, si nici cum lua vreun alt credit din cauza istoricului prost de plata.




Pai atunci la ce mai vrei sa vezi un consultant? Ce ar putea sa te sfatuiasca decat cum sa-ti reorganizezi creditele intr-un mod mai avantajos pentru voi?
Nu mi se pare: tu chiar te invarti singura in cerc si esti convinsa ca mergi in linie dreapta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Probabil am eu o idee mirifica despre ce ar presupune un consilier financiar. Daca singurul lucru pe care-l face e sa te invete sa-ti refinantezi creditele, atunci chiar ca e inutil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Probabil am eu o idee mirifica despre ce ar presupune un consilier financiar. Daca singurul lucru pe care-l face e sa te invete sa-ti refinantezi creditele, atunci chiar ca e inutil.



Ca doar nu te-o invata cum sa-ti gestionezi veniturile si sa cheltui mai putin la cumparaturi Uite www.oprah.com/contributor/suze-orman" target="_blank">tantica asta face d-astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu am vazut odata o emisiune(de fapt sunt saptaminal emisiunile astea insa nu am eu timp sa le urmaresc),in care cei aflatzi in faliment8sau aproape)sunt sfatuitzi cum sa rezolve problema.

Eu cred ca sunt exact consilieri fiananciari,care pun negru pe alb veniturile si cheltuielile,si -tzi arata unde trebuie sa scazi si cum sa procedezi.

Deci nu cred ca un consilier financiar itzi spune DOAR ca trebuie refinantzat un credit,ci itzi arata unde si cum sa reduci cheltuielile.

Nu cred ca e o idee rea sa consultzi un consilier financiar.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pai tu nu auzi ca la noi nu prea sunt? Eu ma gandisem la un broker de credite, pentru ca Mickyyy a zis la un moment dat ca poate ii scapa ceva, iar pe de alta parte a tot spus ca nu are de unde sa mai taie din cheltuieli ca totul e destul de bine dramuit, nu de-acolo nu mai raman bani ci din multele datorii la banci. Pe de alta parte nu poate/nu vrea sa refinanteze. Si am inchis cercul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Hai ca dau din lac in put, dar cred ca mi-a venit o idee mult mai buna, macar daca-o fac lata, sa stiu de ce . Vorba cuiva, cand nu poti face un lucru mic, incearca ceva mai mare!

Am gasit pe net (nu stiu daca mai e si de actualitate) o oferta de inchiriere pentru o vila cu 10 camere si teren vreo 600mp la 500 eur pe luna, pe termen f lung 5-10 ani minim, vila noua care necesita finisaje (am vazut pozele, arata f fain).
La parter merge facut un after-school (sunt 6 camere), iar la etaj sau mansarda ne mutam noi. E nevoie de o investitie maricica la inceput (probabil vreo 10,000 -15,000 eur ca sa se poata demara treaba, bani care ar ramane daca vindem apartamentul si nu inchidem toate datoriile si creditele, decat pe cel ipotecar), dar se recupereaza in timp. N-am facut calculele deocamdata la modul serios, dar asa la prima vedere un after ar acoperi integral chiria, si ar mai ramane si in jur de 1000 eur profit (asta la 600 lei/luna de copil).
Ar fi si ceva ce mi-ar place sa fac, poate in timp as renunta chiar la jobul meu si m-as dedica intergal activitatii de acolo, as avea timp de stat cu copii, as sta in bucuresti la casa cu curte, oarecum in zona in care suntem acum... N-as fi proprietar, dar in timp....cine stie....poate voi putea economisi suficienti bani sa imi iau/fac si casa mea

E riscant, intr-adevar, dar cine nu risca, nu castiga!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Pfiiiii, ce a iesit?!
Am spus ca daca ar fi probleme s ar putea muta si intr o garsoniera, nu stiu cat de mari sunt datoriile ei. Nu ca i se potriveste ei, asta nu am de unde sa stiu.
Cat despre nivelul conversatiei, chiar imi pare rau, nu am vorbit la misto, nu mi s a rupt nimic.

Miky, stii ca daca le dai mancare la after scool, trebuie sa respecti toate regulile ca la restaurant, nu? Sau poate iei pachetele cu mancare gata ambalate de la o firma si atunci ai scapat de bataie de cap. Iti trebuie angajati, nu stiu exact cati adulti la cati copii. Sa fie pe langa o scoala ar fi ideal si cred ca vei fi foarte ocupata :)
Poate vei putea organiza si petreceri pt copii in week end :) bafta esti foarte optimista :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Dar unde e localizat de costa 500 eur desi are 10 camere si teren? Sau poate costa 5.000 euro de fapt?

In Bucuresti chiria pentru o cladire potrivita pentru un after school se ridica la vreo 3.000 euro.

In orice caz, daca te gandesti la o afacere (cum ar fi after-school), e bine sa ai la dispozitie ceva fonduri de investit. Tocmai pentru ca nu ai de la inceput numarul necesar de copii desi cheltuielile tot alea sunt (personalul, soferii, masinile), si iti ia ceva timp pana ajungi sa scoti vreun profit.

Mergi la inceput