Pro sau contra chirie

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Eu am experimentat 5 persoane in 2 camere, 3 generatii (ca traia si buni pe-atunci). Si-am stat asa 7 ani, destul de dificili. De-asta am inteles-o pe mama cand a vrut sa cumpere apartament sa ne separam si de-asta mi-a intrat mie in reflex ca fiecare familie este mai bine la ea acasa.

Mickyyy, era pe Digi24 ieri dimineata o emisiune imobiliara in care exact asta se dezbatea: rata vs chirie. Insa la tine nu despre asta este vb, caci tu mai ai si alte rate/datorii pe langa (ca majoritatea, de altfel). Sa va intalniti cu un consilier financiar v-ati gandit? Mama/socrii nu va poate/pot imprumuta cu ceva bani sa va acoperiti rata de la masina (un exemplu)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Sincer, nu stiam ca exista consilieri financiari la noi
Am dat o googluiala, dar n-am gasit mare lucru. Cine stie, poate nu vad eu padurea de copaci si am nevoie de ajutor.
E vreun consultat prin zona? Vorbesc serios, sincer mi-ar prinde bine un sfat concert cu toate datele problemei in fata, chiar si contra-cost.

Cat despre ajutorul parintilor, mama e cea care m-a ajutat si ma ajuta constant, tata ocazional iar socrii sunt in faza in care mai des ii ajutam noi pe ei, pensionari cu venituri f mici amandoi. Insa ajutorul lor e insuficient pentru a iesi din gaura in care am picat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Asta voiam si eu sa spun: vorbiti cu un consilier financiar... exista oare si unul bancar?
Banuiesc ca ai credite in valuta.
SA-ti dau un exemplu. Acum 5 ani se incheia un credit cu rata dobanxii x.
x era formata dinntr-un indice national (sa-i spunem EURIBOR) + o marja a bancii.
In 2010 (parca) au mai aparut niste legi pentru protectia consumatorului de credite... dar pana atunci era o mare debandada.
Sa spunem ca la incheierea creditului X era 10, din care 7 EURIBOR si 3 marja bancii.
Din ecuatia asta doar euriborul ar trebui sa fie flexibil.
Ce s-a intamplat apoi? Economia s-a schimbat si EURIBORUL a scazut (asa se intampla cand creste cursul) dar per total X-ul nu s-a schimbat la credite.
DE CE? Pentru ca contractele cu bancile sunt si au fost abuzive...
Per total rata dobanzii ar fi trebuit sa scada.
Poate pare complicat dar in fond e destul de simplu.
Acum contractele trebuie sa scrie in clar formula de calcul si practic cand scade indicele national ar trebui sa scada si rata dobanzii.

Stiu astea pentru a am avut un conflict cu banca... care imediat dupa criza a incercat (si la multi a reusit) sa mareasca dobanda cu 2%... Am facut plangeri peste plangari ca este ilegal si am obtinut castig de cauza. Totusi... sunt foarte putine cazuri... stiu clienti care se lupta cu bancile pentru ca au aceleasi rate ale dobanzii de acum 5 ani... si n-ar trebui!
Citeste contractele de la creditele tale, cauta pe internet daca sunt si alti clienti nemultumiti... sunt multe grupuri si gasesti multe sfaturi pe tema asta (inclusiv articole de lege... noi n-am avut avocat, doar ce am gasit pe internet am folosit -- toata povestea a durat 7-8 luni timp in care ne-am platit cuminti ratele)

Nu stiu, poate foloseste aceasta experienta cuiva...

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

La creditul ipotecar au un super contract, dobanda e sub 5%, de cand l-am semnat pana acum mi-a scazut cu aproape 100 eur rata din cauza ca euriborul a scazut.
La polul opus e cel de la bcr, o mizerie de credit, cu comisioane de administrare lunare, si dobanzi nesimtite (cand la ceilalti scad la ei cresc!!). Insa presupunand ca m-as apuca sa ma judec cu ei si sa ma plimb prin instante, poate as reusi sa mai reduc rata cu 15-20 eur....si nu stiu daca merita. Cei 20 de euro in plus nu cred ca ar schimba substantial datele problemei.

Cred ca inca am un prost management al finantelor, la teorie excelez, in practica insa..... De asta si zic, in caz ca exista asemenea persoane (dar cu experienta, nu bagatori in seama, ca asa la sfaturi generale si eu sunt buna) vreau si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

De ce nu incercat o refinantare a creditului de la BCR dar la alta banca.
Cred ca iti trebuie un broker de credite, cauta pe google si gasesti firme specializate pe asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Mickky, profit de turnura pe care a luat-o subiectul acesta ca sa te intreb, din punctul tau de vedere, in momentul actual, la ce banca ar fi mai favorabil de aplicat pentru un credit imobiliar ?
Multam

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Ingrid, pana raspunde Mickey... da-mi voie o parere din partea mea: nu prea exista reteta generala. Creditele au particularitati de la banca la banca... trebuie sa alegi ce te avantajeaza pe tine.
De exemplu, unele banci pot cere co-debitor... din start le-ai exclus... chiar daca ele in site au oferte foarte avantajoase...
De asemenea, trebuie citit contractul de credit sa nu aiba "soparle"... sa fie cat mai clar. Poate ca are DAE mic dar te rupe la comisioane...
Din experienta... prefer creditele FARA comisioane... sa fie toate exprimate prin dobanda... asa mi se pare cel mai corect.
Ofertele bancilor se schimba insa... fara alergatura si studiu nu prea reusesti sa le compari.

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Androix, cred ca ti-a scapat, am spus-o mai in urma, nu am cum refinanta nimic acum, si nici cum lua vreun alt credit din cauza istoricului prost de plata.

ingrid, sincer nu stiu sa-ti raspund la intrebare . Eu am avut creditul de casa la domenia credit, acum a devenit garanti credite imobiliare si din punct de vedere al costurilor a fost un credit super ok.
dar eu desi lucrez in sistem, banca la care sunt e axata pe creditare firme, nici nu are cine site ce produse pentru persoane fizice, asa ca nelovindu-ma de ele, nici n-am studiat concurenta sa vad cine ce ofera pe segmentul asta. Cel mai bine iti poate raspunde cineva care a luat credit de curand si a studiat piata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM


Inca o data, cine da sfaturi familiilor de 4+ membri sa se mute in garsoniera, rog sa fie macar trecut pe-acolo si sa ne spuna cum s-a descurcat(nu vecina, bunica si pisica!), ca pe mine nu ma duce capul cum se poate pune in practica teoria asta. Ideatic suna bine poezia, da' se cam rupe versul cand il bagi in garsoniera.
"You only live once, but if you live right, once is enough."


Imi pare rau ca ti se rupe, dar nu se muta 100 de oameni in garsoniera cu o avere dupa ei, clar, nu?
Plus ca nu cumpara cu sacii jucarii si alte nimicuri pt ca nu isi permit. Poate ca ar avea bani de semineu, dar nu au spatiu. Ai auzit vreodaya expresia asta? Nu cumpar, ca oricum nu am unde sa le pun? Sa le tin? Tu locuiesti unde locuiesti fiindca iti permiti, daca nu ti ai MAI permite decat o garsoniera, ce ai face?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Nu mi se rupe mie nimic, teoria ta se rupe. La nivelul asta, refuz sa conversez cu tine, cu atat mai mult cu cat nu e logic ceea ce sustii. Mai usurel cu , totusi...

Mergi la inceput