Pro sau contra chirie

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui CristinaT


Ca sa fiu in locul tau fara sa implic mama, eu chiar m as muta cu chirie si in garsoniera.


Chiar asa?? Familie de 5 persoane in garsoniera?

Sfaturi, sfaturi, dar sa fie realiste macar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

E chiar realitatea, cunosc astfel de familii si chiar se inteleg mai bine decat unii care stau in vila. A...si una din persoane e bunica, cam autoritara dar simpatica daca stii cum sa o iei.
Dupa parerea mea fiecare sta acolo unde isi permite si cum isi permite

Miky sper sa nu te superi, e doar parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Creditele au fost facute pe vreme cand aveam venituri substantiale, si plata ratelor nu ero povara- nu stiu daca educatia financiara sau inconstienta (ca roate se poate intoarce) au fost de vina.
Acum faptul e consumat, si tot ce pot face e sa nu mai repet greselile din trecut.

Si cartierul in care stau e muncitoresc :) iar de schimbat nu am cum, oricum n-as castiga mai nimic daca trec la unul de 2 camere in zona iarla 2 camere in cartier naspa nu ma duc.



Cred ca stim cu totii cum era pe-atunci si ce s-a intamplat, nu de asta am scris ce-am scris.

Am observat ca eviti sa iti asumi orice responsabilitate pentru cele intamplate, gasesti mereu motive obiective care sa-ti justifice actiunile (nu zic ca nu exista sau ca trebuie acum sa-ti faci harakiri), dar cred ca, pana nu accept vina personala, dincolo de factorii obiectivi, vei avea tendinta de a ajunge mereu in aceeasi pozitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui CristinaT
E chiar realitatea, cunosc astfel de familii si chiar se inteleg mai bine decat unii care stau in vila. A...si una din persoane e bunica.


Fara suparare, exemplul tau cu 3 generatii intr-o garsoniera mi se pare ca depaseste cu mult orice norma acceptabila.Deja parintii cu un copil mai mare de doi ani,intr-o camera se apropie de promiscuitate,e inadmisibil...dar 5 persoane???

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Cares, ii cunosc de azi de zile si sunt niste persoane decente, nici nu mi am pus problema cum fac sex. Or face cand e plecata bunica la piata sau vara cand mai pleaca din locuinta. Zau ca nu stiu si nici nu mi am pus problema, am admirat decenta cu care trec prin viata. Si intelegerea.
Cred ca tine de alegerea fiecaruia, eu as alege sa imi fie foarte rau un an de zile decat sa o tarai 5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Chiar imi pare rau ca m-am bagat, dar eu am crezut ca modul meu de a vedea lucrurile o poate ajuta. E clar ca au ajuns in acesta situatie ciudata facand niste greseli. Eu mi-as invata lectia, as merge pe supravietuire un timp si apoi as lua totul de la capat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui CristinaT

Cares, ii cunosc de azi de zile si sunt niste persoane decente, nici nu mi am pus problema cum fac sex. Or face cand e plecata bunica la piata sau vara cand mai pleaca din locuinta. Zau ca nu stiu si nici nu mi am pus problema, am admirat decenta cu care trec prin viata. Si intelegerea.
Cred ca tine de alegerea fiecaruia, eu as alege sa imi fie foarte rau un an de zile decat sa o tarai 5 ani.

am fetita de 10 ani!

si :)


Nu este vorba numai de sex,desi nici aspectul asta nu este neglijabil,este vorba in general de dreptul fiecarei persoane de a avea spatiul ei, un pic de intimitate si conditii agreabile de convietuire.Este vorba inclusiv de cantitatea de oxigen existenta in acea camera,de aburii care se fac dupa ce 5 persoane se spala,de cat se gateste intr-o familie cu 5 membri.Nu o vad nici macar ca solutie pe termen scurt si de criza,si o spun in cunostinta de cauza.Cu ani in urma,cand locuiam singura in garsoniera, am gazduit o mama cu 2 copii, de 4 si 5 ani,aflati intr-o situatie disperata,timp de 1 luna si jumatate.Am sfarsit prin a le plati chiria ...era imposibil de trait asa,cu toata bunavointa din lume...

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Creditele au fost facute pe vreme cand aveam venituri substantiale, si plata ratelor nu ero povara- nu stiu daca educatia financiara sau inconstienta (ca roate se poate intoarce) au fost de vina.
Acum faptul e consumat, si tot ce pot face e sa nu mai repet greselile din trecut.

Si cartierul in care stau e muncitoresc :) iar de schimbat nu am cum, oricum n-as castiga mai nimic daca trec la unul de 2 camere in zona iarla 2 camere in cartier naspa nu ma duc.



Cred ca stim cu totii cum era pe-atunci si ce s-a intamplat, nu de asta am scris ce-am scris.

Am observat ca eviti sa iti asumi orice responsabilitate pentru cele intamplate, gasesti mereu motive obiective care sa-ti justifice actiunile (nu zic ca nu exista sau ca trebuie acum sa-ti faci harakiri), dar cred ca, pana nu accept vina personala, dincolo de factorii obiectivi, vei avea tendinta de a ajunge mereu in aceeasi pozitie.


Adica cum evit? Sau ce responsabilitati nu vreau sa imi asum?
Nu cred ca am spus vreodata ca e vina altora ca m-am indatorat eu fara cap! Dar ce-as putea sa mai fac acum, faptul e consumat?! Am gresit, platesc si incerc sa invat din greseli.

Sau acum ar trebui sa ma mut intr-o garsoniera in Rahova, ca sa imi spal pacatele? Nu inteleg de ce toata lumea se socheaza ca vreau totusi un pic de confort. Daca vand apartamentul e clar ca va fi o chirie pe termen lung. De ce sa nu caut un loc in care sa-mi faca placere sa stau?

Cristina, nu ma supar, e parerea ta . Ca nu pot fi de acord cu mutatul intr-o garsoniera 5 persoane, asta-i alt ceva, dar asta e doar pentru ca cel putin teoretic am posibilitatea sa stau cu chirie in ceva mult mai convenabil, sau nu mai vand deloc apartamentul si raman in 3 camere. Am trecut de varsta studentiei, cand stateam in garsoneire de 100 eur ingramaditi 2-3 persoane si in zone vai mama lor, ca atat ne puteam permite. Atunci era fun, nu aveam nici copii, nici responsabilitati, casa era doar un loc unde sa dormi seara, de multe ori nici nu foloseam bucataria. Acum nu ma vad capabila sa stau intr-o garsoniera, si cred ca nici macar in 2 camere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Eu nu as putea sta in garsoniera cu familia ( ma rog, suntem 6, da-s mici si e cam tot pe-acolo ca si cu 5), nu de moft si nas pe sus, ci pentru ca pur si simplu nu e posibil, fizic si spatial vorbind Sa zicem ca e o garsoniera mai marisoara, de 30 m2, in care trebuie sa incapa macar 2 paturi normale, doua dulapuri de haine, pana in tavan(pentru haine de sezon la 5 persoane,lenjerii de pat,prosoape) si ceva rafturi macar pentru cartile de scoala ale copiilor, daca nu e macar o mini-biblioteca, fara de care eu nu vad viata cu ochi buni.Sa excludem televizorul si desktopul, ca ocupa loc, si sa presupunem ca e macar un telefon cu wifi ori un laptop, ca sa ramai connected cu lumea. De jucarii nu mai spun...
Pe langa asta, daca nu ai noroc ca garsoniera sa aiba si o bucatarie normala la care sa ai masa, vreo 5-6 scaune, loc pentru frigider, atunci toate astea trebuie ingramadite si ele in camera de zi-dormitorul-camera copiilor de mai sus. Baia...la fel, daca incape masina de spalat, bine e!
Si-acum sa vad si eu pe acela care poate juca sah in garsoniera, impacand pionii cu nebunii, regele si regina, toti cu drepturi in cei 30 m2, in plus, facand din cand in cand cate o rocada cu cutii enorme de carton in care zac hainele si incaltamintea de extra-sezon! Cutii pe care...vrajitorul din Oz sa fii, si nu stiu daca te-ai pricepe unde sa le mai dosesti si pe acelea, in spatiul aferent...

Inca o data, cine da sfaturi familiilor de 4+ membri sa se mute in garsoniera, rog sa fie macar trecut pe-acolo si sa ne spuna cum s-a descurcat(nu vecina, bunica si pisica!), ca pe mine nu ma duce capul cum se poate pune in practica teoria asta. Ideatic suna bine poezia, da' se cam rupe versul cand il bagi in garsoniera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Si apropos de statul 5 persoane intr-o camera, am testat asta acum cativa ani, vreme de vreo 2 zile doar, si-am zis ca o iau razna.
Era de Craciun, si-am zis ca mergem la mama la tara, aveam doar 2 fete pe-atunci. Casa in care sta mama e foarte mare (e de fapt o vila neterminata, o casa cu etaj construita inainte sa se desparta parintii mei, si care a functionat ca depozit ani de zile). Insa nu avea decat 2 camere amenajate, cea in care statea mama, si inca una, livingul, pe care o aranjasem noi ca sa stam acolo cand mergem in vizita. Doar ca in seara in care am ajuns noi a avut loc un incident (a explodat usa de la "semineu" - era de fapt o soba mai fitoasa, facuta de un mester local nu tocmai priceput), asa ca livingul nu putea fi locuit (mirosea a fum si nu se putea face focul sa incalzim). Asa ca mai de voie mai de nevoie ne-am refugiat cu totii in singura camera incalzita, cea in care statea mama.
2 zile, 5 insi, intr-o camera, acolo mancam, acolo dormeam, acolo se jucau copii.... Si asta in conditiile in care existau si alte camere, si curte la dispozitie, sa depozitezi lucruri, sa mai iesi sa te dezmortesti (chit ca era frig). Nu as mai repeta experienta, nici sa ma platesti.

Asa ca din experienta mea, 1 camera la 5 persoane, e chin. Mai ales cand sunt si copii la mijloc.

Mergi la inceput