Aproba/dezaproba anonim

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Si tu esti la fel de previzibil, Marius!

In afara de faptul ca ai facut o judecata de valoare in ceea ce ma priveste si fara legatura cu topicul la care partcip in calitate de user, am sau nu dreptate in mesajul la care ai raspuns? Am. Corectitudine fara discriminare. Si asa vom putea conversa fara probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Eu nu-s pentru anonimat, atat pentru ca imi sustin punctul de vedere si nu ma ascund dupa deget, cat si pentru ca vreau sa stiu cine e de acord cu mine. Nu pentru palmares, ci pentru ca sunt om, sunt o fiinta sociala si ca, in mod inconstient, imi caut prieteni si oameni care gandesc ca mine. Nu ma ajuta cu nimic sa stiu ca 10 ma aproba, daca nu ma pot folosi de esenta aprobarii unui mesaj, si anume faptul ca avem ceva in comun, fie ea si o opinie.

Daca se intampla ca vreodata sa interactionez cu un forumist cu care nu am mai schimbat replici pana atunci, cel putin stiu ( daca am memorie buna, ca nu poti retine pe toti, mai ales daca sunt mai putin activi) ca la un anume subiect ( despre viata spirituala, despre alaptarea pana la autointarcare, de exemplu) am fost pe aceeasi lungime de unda...

Pana la urma, esenta forumului nu este sa batem apa-n piua si ideile in putul gandirii, pana iese zeama, ci sa ne si cunoastem, sa legam prietenii, sa batem virtualul si sa ne vedem si in realitate, sa ne aratam reciproc copiii, catelul, pisica si sa bem un ceai impreuna, totul incepand de la o mana de 'aprob' semnate... Era un mesaj dragut pe fb zilele trecute, despre aprobare : cand aprob mesajul cuiva, nu o fac numai pentru mine, sa imi exprim opinia, ci si pentru cel pe care il aprob, ca sa stie ca nu este singur!

Si chiar mesajele de dezaprobare, au si ele rolul lor. E dreptul meu sa nu fiu de acord cu o idee, imi asum responsabilitatea pozitiei pe care o iau fata de idee si implicit fata de cel care scrie, daca imi cere explicatii. Si daca se ajunge la antipatii sau animozitati, ce? In viata reala nu e acelasi lucru?? Pana si copiilor mei la gradinita li se spune ca au voie sa refuze pe colegii lor, sa nu se joace impreuna, sa ii respinga si sa o faca cu vehementa, pentru ca e dreptul nostru sa ne alegem prietenii si sa stabilim limite pentru ceilalti. Important e cum reusim sa facem asta, trecand prin tot felul de situatii, atat in real, cat si in virtual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Julia, in esenta ai drepate, insa paralela cu "la scoala copiii au dreptul sa refuze cu cine se joaca" e mai mult decit fortata. E dreptul fiecaruia sa refuze si sa nu-i placa ceva, dar le tine nimeni evidenta ca aici pe forum si nici nu vine vreo ciuma de psiholoaga sa faca analize si extrapolari de trei parale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

CITAT "Saskia":
Salvarea cui?

"Eu nu tin sa stie lumea neaparat ce fac, cu cine sunt de acord cu cine nu. Nu ma intereseaza asta cu responsabilitatea, ca este pentru numele lui Dumnezeu un forum, nu trebuie sa dau cu subsemnatul.

Daca tu se simti bine asa si consideri locul asta un fel de birou ceva, asta nu se aplica la toata lumea. Eu intram de placere. Ca citesc si pe forumurile olandeze opinii, discutii, dar nu se urmaresc aia pe acolo cu:
-ce ai vrut sa spui cu asta?
-defineste cuvantul "avion"
-Nietzsche a zis ca eu, eu, eu am dreptate
-tu esti de la tara nu stii, eu sunt crescuta la oras, deci cunosc

Si sute de variante d-astea interminabile, in care unul in loc sa ramana pe subiect, incepe si despica firul in patru ca nu-i place culoarea ochilor aluia de i-a dezaprobat mesajul.

Adica ok, una e sa imi asum un raspuns, dar alta este sa fiu chemata la tribuna ca de ce am dezaprobat.

Ba am vazut useri care ii chemau la raport si p-aia de dau stelute unui subiect, ca de ce, ca ce, l-ai citit si nu vrei sa scrii la el.

Asa ar fi totul mult mai natural.
Orgoliile erau ale persoanelor care se agita si cer raspunsuri alora de dau cu dezaprob, ca la aprobare, toti sunt fericit de zici ca au primit vreun bonus ceva."



[/quote]


Eu am fost trasa de urechi de cineva care acum dezbate aici acest subiect si mi s-a parut total deplasat, mai ales ca a intrat sa ma traga la raspundere in cadrul unui subiect,fara sa aiba ceva de scris pentru subiectul respectiv.M-am simtit de parca cineva s-ar fi uitat pe gaura cheii la mine in casa si incepe sa tipe la mine ca ma scarpin ...unde vreau eu.Mie gresita mi se pare mai mult tragerea la raspundere a unui user pentru votul sau,nu faptul ca se vede sau nu numele celui care a votat.E la alegerea fiecaruia ce voteaza sau pe cine voteaza si nu are nimeni dreptul sa-l traga la raspundere.Atunci cand postezi o parere personala pe un forum consider ca este normal sa accepti ca ceilalti pot fi sau nu de acord cu ceea ce spui ,pentru ca in fond ti-ai expus parerea personala si ceilalti au dreptul sa si-o comunice pe a lor.Si acordul sau dezacordul trebuie acceptat in orice forma, ca nu trebuie sa scriu in 15 pagini ceea ce poate ca a spus cineva mai inaintea mea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik


Julia, in esenta ai drepate, insa paralela cu "la scoala copiii au dreptul sa refuze cu cine se joaca" e mai mult decit fortata. E dreptul fiecaruia sa refuze si sa nu-i placa ceva, dar le tine nimeni evidenta ca aici pe forum si nici nu vine vreo ciuma de psiholoaga sa faca analize si extrapolari de trei parale.


Mik.


Deci, ciumelepsiholoagele, sa va fie clar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik


Julia, in esenta ai drepate, insa paralela cu "la scoala copiii au dreptul sa refuze cu cine se joaca" e mai mult decit fortata. E dreptul fiecaruia sa refuze si sa nu-i placa ceva, dar le tine nimeni evidenta ca aici pe forum si nici nu vine vreo ciuma de psiholoaga sa faca analize si extrapolari de trei parale.


Mik.

Am citit online despre unul care, in urma a foarte multe comentarii negative la adresa lui pe blog, pe youtube, ma rog, erau deja sute de mii, omul si-a pierdut mintile, nu stiu daca nu s-a si sinucis. Presiunea opiniilor celorlalti a fost atat de mare, incat acesta si-a pierdut punctele de referinta, a uitat de sine si a pus prea mare pret pe opinia celorlalti.

Eu mizez pe faptul ca suntem oameni adulti si implicit maturi, ca nu se ajunge la sabie sau la funie si sapun, din cauza voturilor negative.Oricat de mult am tine seama de opinia celorlalti, sunt usi intre noi si ceilalti, diverse cercuri de influenta si de intimitate, un vot negativ pe forum nu ma afecteaza asa cum m-ar afecta parerea negativa a sotului meu sau a mamei mele cu privire la ceea ce spun sau fac eu.

Nu-mi dau voie sa ma afecteze extrapolarile si parapsihopopiile cuiva; nu imi formez acum sistemul de referinta, ca sa fiu dezintegrata ca om de impresiile cuiva despre mine. In general vorbind, ma rog.


Elyda, nu e citatul meu acela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Citat:
citat din mesajul lui Mik


Julia, in esenta ai drepate, insa paralela cu "la scoala copiii au dreptul sa refuze cu cine se joaca" e mai mult decit fortata. E dreptul fiecaruia sa refuze si sa nu-i placa ceva, dar le tine nimeni evidenta ca aici pe forum si nici nu vine vreo ciuma de psiholoaga sa faca analize si extrapolari de trei parale.





Deci, ciumelepsiholoagele, sa va fie clar!


Ca de obicei chumy a scos caramizile din traista.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Citat:
citat din mesajul lui Mik


Julia, in esenta ai drepate, insa paralela cu "la scoala copiii au dreptul sa refuze cu cine se joaca" e mai mult decit fortata. E dreptul fiecaruia sa refuze si sa nu-i placa ceva, dar le tine nimeni evidenta ca aici pe forum si nici nu vine vreo ciuma de psiholoaga sa faca analize si extrapolari de trei parale.


Mik.


Deci, ciumelepsiholoagele, sa va fie clar!


Ca de obicei chumy a scos caramizile din traista.


Mik.



Adica tu vorbesti de ciume de psiholoage dar Chuny e cea cu caramizile ??

Ha ha ce tehnici de manipulare, din pacate multi cad in plasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Citat:
citat din mesajul lui Mik


Julia, in esenta ai drepate, insa paralela cu "la scoala copiii au dreptul sa refuze cu cine se joaca" e mai mult decit fortata. E dreptul fiecaruia sa refuze si sa nu-i placa ceva, dar le tine nimeni evidenta ca aici pe forum si nici nu vine vreo ciuma de psiholoaga sa faca analize si extrapolari de trei parale.


Mik.


Deci, ciumelepsiholoagele, sa va fie clar!


Ca de obicei chumy a scos caramizile din traista.


Mik.


Daca a subliniat (scos in evidenta) o uritenie scrisa de tine, inseamna ca a scos caramizile? Ma gindeam ca esti magulita totusi...sau poate sa iti asumi responsabilitatea celor spuse.

Sa ma gindesc oare ca ciumele de psiholoage care fac analize si extrapolari de trei parale sint cumova niste termeni de elogiu???? Poate nu am inteles eu bine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Si tu esti la fel de previzibil, Marius!

In afara de faptul ca ai facut o judecata de valoare in ceea ce ma priveste si fara legatura cu topicul la care partcip in calitate de user, am sau nu dreptate in mesajul la care ai raspuns? Am. Corectitudine fara discriminare. Si asa vom putea conversa fara probleme.

Nu mai tot repet ce am avut de spus am spus. Nu discut opinia ta, nu intra si nu a intrat in discutie opinia ta. Subiectul este altul.

Mergi la inceput