Aproba/dezaproba anonim

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Aici si la politie daca suni sa reclami ceva este sub anonimat pentru ca argumentul lor este asta: daca afla hotul/criminalul ca tu l-ai turnat vine si iti da in cap si mi se pare foarte logic.

Pe forumurile olandeze tot asa e cu +/- sub anonimat si nimeni nu se supara tocmai pentru ca altfel ar incepe discutii interminabile cu "de ce mi-ai dat minus" pe ce baza, dar de ce, fiindca esti asa si pe dincolo.

Astfel ca discutiile se invart mereu in jurul subiectului si nu persoanelor.

Chiar daca un raspuns primeste multe minusuri, nu conteaza, oamenii discuta in continuare pe baza subiectului, nu se leaga de cel ce a primit dezaprobari, ca e alb, negru, femeie, barbat, homosexual, crestin, ateu sau mai stiu eu ce .

Daca se incalca regulile se raporteaza simplu, exista un buton acolo ca si aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Saskia si aici reclamatia e anonima, in sesnul ca nu este afisata.
Opinia e altceva decat reclamatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Saskia si aici reclamatia e anonima, in sesnul ca nu este afisata.
Opinia e altceva decat reclamatia.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


Pai opinia nu e cea scrisa? adica +/- nu reprezinta o opinie ci doar ca esti de acord cu ce-a scris cineva sau nu.

Opinia inseamna sa spui: nu-mi place pentru ca...adica sa argumentezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Saskia si aici reclamatia e anonima, in sesnul ca nu este afisata.
Opinia e altceva decat reclamatia.




Pai opinia nu e cea scrisa? adica +/- nu reprezinta o opinie ci doar ca esti de acord cu ce-a scris cineva sau nu.

Opinia inseamna sa spui: nu-mi place pentru ca...adica sa argumentezi.



Fix ca sunt de acord sau nu e o opinie. A mea. Opinia poate fi argumentata sau nu. Nu e musai s-o argumentez, poate vreau doar sa o exprim.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Saskia si aici reclamatia e anonima, in sesnul ca nu este afisata.
Opinia e altceva decat reclamatia.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


Pai opinia nu e cea scrisa? adica +/- nu reprezinta o opinie ci doar ca esti de acord cu ce-a scris cineva sau nu.

Opinia inseamna sa spui: nu-mi place pentru ca...adica sa argumentezi.



Fix ca sunt de acord sau nu e o opinie. A mea. Opinia poate fi argumentata sau nu. Nu e musai s-o argumentez, poate vreau doar sa o exprim.




Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


Dar atunci de ce tii sa stie o lume intreaga forumul, ca tu esti cea care esti fix de acord cu saveta sa zicem. Adica nu e indeajuns ca ai validat raspunsul ei, pentru tine, de ce tii sa o afle si altii, cu ce scop?

Anonimatul protejeaza unele orgolii dupa parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Saskia si aici reclamatia e anonima, in sesnul ca nu este afisata.
Opinia e altceva decat reclamatia.




Pai opinia nu e cea scrisa? adica +/- nu reprezinta o opinie ci doar ca esti de acord cu ce-a scris cineva sau nu.

Opinia inseamna sa spui: nu-mi place pentru ca...adica sa argumentezi.



Fix ca sunt de acord sau nu e o opinie. A mea. Opinia poate fi argumentata sau nu. Nu e musai s-o argumentez, poate vreau doar sa o exprim.







Dar atunci de ce tii sa stie o lume intreaga forumul, ca tu esti cea care esti fix de acord cu saveta sa zicem. Adica nu e indeajuns ca ai validat raspunsul ei, pentru tine, de ce tii sa o afle si altii, cu ce scop?

Anonimatul protejeaza unele orgolii dupa parerea mea.




Fiindca imi asum opiniile E o forma de responsabilitate.

Tu de ce tii sa nu te stie tot forumul ca tu esti cea care esti sau nu de acord cu vreo saveta ipotetica?

E vorba de orgoliile cui? Al tau? Sau esti intr-o actiune de salvare?








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


pentru ca atunci cind te stie lumea ar trebui sa iei in considerare actiunea si consecinta. cind nu te stie, tzac/pac, ia sa-i dau un dislike lui petrescu, ca tot nu-mi place de ochii lui, sau pentru ca acu 100 de ani ne-am contrat la alt subiect. vizibilitatea ar trebui sa ne faca sa ne intrebam de ce, si nu cine

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Singura modalitate este de a fi corect: a descuraja atacurile la persoana care au fost extrem de subiectiv tolerate in ultima vreme. Mi s ar parea normal un avertisment direct si la obiect. O descurajare prompta si corecta, aplicata fara a trece prin antipatiile sau simpatiile moderatorului care modereaza ar fi simplificat de mult aceste discutii.

Aplicarea regulamentului fara discriminare e inca o modalitate de a avea liniste. Nu ma apuc sa dau exemple din ultima vreme, cred ca sunt evidente.

Functia aproba / dezaproba e faina, mai faina ca pe Fb. Si oricum e cam prea tarziu sa fie facuta anonima pt ca se stie deja cine cum evalueaza.

Marius, ma subestimezi spunandu-mi ceea ce mi ai spus. Nimic din ce a fost aici de doua luni incoace nu ar fi avut loc daca am fi gasit intelegere de la început pt " sensibilitatile" noastre care irita atat de mult societatea. Cum ziceam, abea se facuse liniste ... Dar nu dreptate, asa-i? ...


Ai dreptate, cu mentinunea ca si tu intri in categoria utilizatorilor care au plangeri multiple din partea altora pentru comportamentul pe acest forum, ceea ce este desigur regretabil. Ai reactionat previzibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

"Tzac-pac" e scurt si denaturat. O simplificare fara nici o valoare.

E foarte neplacut sa vezi pe cite unele numarind voturile negative sau pozitive la "antipatiile lor evidente" si tinind cont explicit si fara jena de asta : "Ai votat pozitiv pe Alina pe cind eu discutam in contradictoriu cu ea", deci nu ma iubesti, deci esti impotriva la ceea ce eu aparam" (si "dusmanca" Alinei isi apara foarte prost si agresiv puntul de vedere, in opinia mea)

Se ajunge la situatii aberante cind tu iti trmiti explicit simpatizantele sa dea dislike la un subiect precis sau cind ajung eu (utilizator normal) sa ma justific de un vot like dat la bucatarie "auzi, sa speli bine quinoa cum iti spun si ante-vorbitoarele mele" ca sa nu par absurda.



Ceea ce spune Dana (Andacos) e ca s-ar calma oarecum spiritele daca acele voturi pozitive sau negative ar fi vizibile numai de autor.


Sunt si mesaje in "demi-teinte" (bicolore ca sa spun in romaneste) la care as aproba explicit o parte si as dezaproba o alta parte. Stiu ca tehnic se poate, insa e greoi de implementat si s-ar consuma aiurea resurse.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Saskia si aici reclamatia e anonima, in sesnul ca nu este afisata.
Opinia e altceva decat reclamatia.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


Pai opinia nu e cea scrisa? adica +/- nu reprezinta o opinie ci doar ca esti de acord cu ce-a scris cineva sau nu.

Opinia inseamna sa spui: nu-mi place pentru ca...adica sa argumentezi.



Fix ca sunt de acord sau nu e o opinie. A mea. Opinia poate fi argumentata sau nu. Nu e musai s-o argumentez, poate vreau doar sa o exprim.




Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


Dar atunci de ce tii sa stie o lume intreaga forumul, ca tu esti cea care esti fix de acord cu saveta sa zicem. Adica nu e indeajuns ca ai validat raspunsul ei, pentru tine, de ce tii sa o afle si altii, cu ce scop?

Anonimatul protejeaza unele orgolii dupa parerea mea.




Fiindca imi asum opiniile E o forma de responsabilitate.

Tu de ce tii sa nu te stie tot forumul ca tu esti cea care esti sau nu de acord cu vreo saveta ipotetica?

E vorba de orgoliile cui? Al tau? Sau esti intr-o actiune de salvare?








Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


Salvarea cui?

Eu nu tin sa stie lumea neaparat ce fac, cu cine sunt de acord cu cine nu. Nu ma intereseaza asta cu responsabilitatea, ca este pentru numele lui Dumnezeu un forum, nu trebuie sa dau cu subsemnatul.

Daca tu se simti bine asa si consideri locul asta un fel de birou ceva, asta nu se aplica la toata lumea. Eu intram de placere. Ca citesc si pe forumurile olandeze opinii, discutii, dar nu se urmaresc aia pe acolo cu:
-ce ai vrut sa spui cu asta?
-defineste cuvantul "avion"
-Nietzsche a zis ca eu, eu, eu am dreptate
-tu esti de la tara nu stii, eu sunt crescuta la oras, deci cunosc

Si sute de variante d-astea interminabile, in care unul in loc sa ramana pe subiect, incepe si despica firul in patru ca nu-i place culoarea ochilor aluia de i-a dezaprobat mesajul.

Adica ok, una e sa imi asum un raspuns, dar alta este sa fiu chemata la tribuna ca de ce am dezaprobat.

Ba am vazut useri care ii chemau la raport si p-aia de dau stelute unui subiect, ca de ce, ca ce, l-ai citit si nu vrei sa scrii la el.

Asa ar fi totul mult mai natural.
Orgoliile erau ale persoanelor care se agita si cer raspunsuri alora de dau cu dezaprob, ca la aprobare, toti sunt fericit de zici ca au primit vreun bonus ceva.


Mergi la inceput