Aproba/dezaproba anonim

Aproba/dezaproba anonim | Autor: saskia

Link direct la acest mesaj

Eu cred ca multe neintelegeri intre useri s-ar termina odata cu aplicarea lui aproba/dezaproba anonim. In felul asta cei care se tem sa aprobe un raspuns care nu da bine in contextul bisericutelor de pe DC, fiindca vor fi trasi la raspundere, vor fi protejati de anonimitate.

Se practica in felul asta si pe alte site-uri cu comentarii sau forumuri, fie romane, fie straine.

Evident ca am observat si cred ca nu numai eu, ca daca aprobi un raspuns care nu le convine unora, iti vad numele, te cheama la apel, pueril in viziunea mea, dar asta e . Si e neplacut. Stiu persoane care nu mai scriu aici tocmai din cauza asta.

Si de asemenea daca niste persoane care sunt prietene isi dau reciproc aproba, nu vad relevanta, caci iarasi stie lumea ca sunt prietene deci nu e o evaluare obiectiva a raspunsului ci doar subiectiva, de interese.

Ca sa nu mai vorbesc ca unii useri dau aproba doar ca sa castige simpatia altor useri mai incisivi si care le inspira teama, doar pentru a fi bine vazuti. E o chestiune de imagine.

Dar daca nimeni nu ar mai putea vedea cine aproba/dezaproba va zic eu ar fi mult mai multa sinceritate in acordarea lor .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

In lumina ultimelor evenimente de pe forum si da...asa cum s-a mai afirmat la unele subiecte(deocamdata nu doresc sa insist pe tema asta,desi tare ma maninca degtele sa deschid un subiect cu tema asta)despre scindarea forumului...cred ca e o solutzie mai mult decit rezonabila.

Sunt de acord cu toate temele ridicate de Saskia in mesajul ei.

editez sa spun ca si eu simt o mare stringere de inima(nu folosesc inca cuvintul lehamite dar...sincer,nici departe nu sunt de el)in ultimele 2 luni de a intra pe forum.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Retinuta ideea. Insa nu este corecta pentru ca lansarea acestei functii are la baza tocmai exprimarea unei opinii personale (pro sau contra) vis a vis de un raspuns, ori esenta opiniei personale este exact personalizarea acestei opinii (asocierea cu nickname-ul).
Daca cineva nu doreste sa isi exprime punctul de vedere (adica eu Ghita sunt de acord sau nu sunt de acord cu...) nu o va face. Daca insa cineva doreste sa isi spuna punctul de vedere (opinia pro sau contra) atunci sensul este exact asumarea opinei si individualizarea ei. Altfel este ceva fara sens. Eu Nimeni am opinia X. E un nonsens.
Nu subscriu ideii.
Acuma ca utilizatorul X are sau nu are capacitatea de a-si asuma o decizie (opinie) personala este o alta discutie.
Chestia cu mi-e frica sa nu.... este derizorie. E un spatiu virtual sa nu o confundam cu realitatea cotidiana proprie si reala a fiecarua dintre noi.
In spatiul virtual avem reguli si acestea sunt absolut egale pentru toti.
Pentru DC nu exista utilizatori X sau Y ci doar utilizatori absolut identici si cu drepturi absolut egale ca este de 1 zi sau de 11 ani pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Tot eu...ca sa nu mai editez inca odata mesajul anterior.

Eu cred ca pentru moderatori a fost o perioada foarte grea ,pentru admini la fel.Nu mi-as dori absolut deloc sa fiu in pielea lor in asemenea momente.

Insa si noi restul forumistilorcred ca avem dreptul sa ne bucuram de forumeala in liniste,pe indelete,sa discutam ,sa analizam ,sa ne contrazicem...insa vinzoleala asta permanenta,aruncatul gunoiului dintr-o parte-n alta,datul posetelor in cap si pocnitul in fluierul picioarelor(asta ca sa nu spun datul la gioale pe romaneste)creeaza o stare generala de conflict.de nemultzumire...si da,cauza e in cea mai mare parte aprobatul sau dezaprobatul mesajelor.

Da.probabil ca nu avem inca maturitatea unii dintre noi de a lua aprobatul sau dezaprobatul ,exact as acum este el.Si da...cred ca pina atunci e mai bine sa devina anonim.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Personal cred ca ar trebui renuntat de tot la aceasta functie. Cine are ceva de spus la subiect o poate face printr-un mesaj si nu de pe margine ca la spectacol.

E adevarat ca si eu am aprobat/dezaprobat mesaje fara sa imi spun punctul de vedere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa a fost initial insa nu se va renunta pentru ca la un moment dat eu Marius vreau sa spun ca sunt sau nu sunt de acord cu o afirmatie fara alt comentariu - si atunci daca nu ar exista aceasta facilitate cum ar trebui sa fac?
Sa scriu. Sunt de acord cu ce a scris X mai sus. Nu sunt de acord cu ce a scris Y mai sus. Sunt de acord cu ce a scris X al doilea si al cincilea mesaj.
Este ineficient si strica linia discutiilor.
Asa o click pro sau contra si sigur mi-am spus opinia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Asa a fost initial insa nu se va renunta pentru ca la un moment dat eu Marius vreau sa spun ca sunt sau nu sunt de acord cu o afirmatie fara alt comentariu - si atunci daca nu ar exista aceasta facilitate cum ar trebui sa fac?
Sa scriu. Sunt de acord cu ce a scris X mai sus. Nu sunt de acord cu ce a scris Y mai sus. Sunt de acord cu ce a scris X al doilea si al cincilea mesaj.
Este ineficient si strica linia discutiilor.
Asa o click pro sau contra si sigur mi-am spus opinia.


Eu sunt perfect de acord cu tine.

Cum se rezolva situatzia cu cei ce nu-s capabili sa digere un vot?
Cum se rezolva situatzia tensionata de pe forum?
Cum se rezolva dorintza mai multor forumisti(da'iaca ma erijez poate-n purtatoare de cuvint)de a avea parte de forumeala linistita,fara agresiuni,bocanci si dta la gioale?

Doar citeva intrebari care-mi vin acum in minte!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Mie imi place functia asta; de multe ori citesc cate o postare care imi place la nebunie si care ilustreaza exact ce gandesc deci nu as avea nimic de adaugat- cum ar fi sa intervin pe topic:"asa e! bravo!" sau "De acord!" Daca am posta mesaje la asemenea postari s-ar umple topicul aiurea (imaginati-va ca scrie carmencat o pledoarie frumoasa, in stilul ei, despre copiii abandonati- cum ar fi sa urmeze 10 pagini de:"ce frumos!!"?!
In al doilea rand butoanele sunt aferente FIECAREI postari, deci e clar ca se adreseaza strict postarii; ar fi altceva daca ar fi buton de "like" si "dilike" la useri, atunci intr-adevar ar fi o problema si un prilej de suparare/neintelegeri si manifestare a subiectivismului!
Eu cred ca butoanele astea sunt facute sa incurajeze coloana vertebrala si obiectivitatea. Dau exemple concrete: Dumnezeu stie ca probabil conceptiile mele de viata sunt opuse celor ale lui coracora; DAR, de cate ori m-a impresionat in mod placut o postare de a ei, sau am fost de acord, apoi am actionat butonul corespunzator fara sa ezit o secunda, fara sa ma gandesc:"stai, ca asta-i tipa cu care sunt eu mereu in opozitie"; nu, fratzica, mi-a placut ideea, continutul mesajului, pentru mine chiar nu conteaza cine a emis-o. Sau invers: sunt useri pe care ii apreciez, ii plac mult, poate suntem si colege de odisee, chiar prietene DAR, pe anumite teme avem pareri contradictorii. Nu ezit sa dau "dezaprob", numai cineva paranoic sau exagerat de sensibil ar putea sa creada ca "dezaprobarea" ii vizeaza...intreaga viatza (:))) sau personalitate.
Vreau sa mai zic ca am dat si "aprob" unor useri pe care nici macar nu i-am retinut ulterior, fiindca eu chiar ma concentrez pe mesaje si nu stau sa iau notite, ia sa vedem cine a zis asta, sa vad, il trec la "prieteni" sau "dusmani":))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si mie mi se pare bolnavicios sa numeri / sa urmaresti aprobarile si dezaprobarile si sa treci lumea la prieteni / dusmani in fct de asta.



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Eu sunt perfect de acord cu tine.

1.Cum se rezolva situatzia cu cei ce nu-s capabili sa digere un vot?
2.Cum se rezolva situatzia tensionata de pe forum?
3.Cum se rezolva dorintza mai multor forumisti(da'iaca ma erijez poate-n purtatoare de cuvint)de a avea parte de forumeala linistita,fara agresiuni,bocanci si dta la gioale?

Doar citeva intrebari care-mi vin acum in minte!

Dana


1. Acest forum de la bun inceput s-a adresat si s-a format pentru utilizatori care sa-si regaseasca dorintele, aspiratiile, compatibilitatile, placerile, curiozitatile, dorinta de comunicare si de noutate, dorinta de a impartasi experiente deci nu ramane pentru fiecare utilizator in parte decat de a-si "diagnostica" toate acestea daca sunt sau nu sunt in concordanta cu acet mediu virtual. In cazul in care raspunsul este pozitiv probabil va ramae pe DC. In caz contrar presupun ca nu va ramane pe DC ci isi va cauta asa cum este firesc un alt mediu care sa fie mai potrivit pentru el(ea).
Nu judec persoanele daca pot sau nu sa accepte. Este strict analiza lor si decizia lor particulara fata de ei insisi.

2. si 3. Desi nu am spus inca pot sa spun acum ca da exista ridicata aceasta problema (mai ales in ultima perioada) asupra unui numar destul de bine identificat de utilizatoare care sunt purtatoare de nemultumiri generale din partea multor utilizatori si au generat stari conflictuale sau tensionate in mod constant pe forum. Inca nu s-a luat o decizie dar presimt ca se va lua intr-un viitor nu prea indepartat in sensul ca vom aplica regula calitatii generale acel raport "beneficiu/risc" din medicina. Am mai aplicat aceasta regula si cu alti utilizatori in trecut. Cu regret dar... asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Eu gasesc foarte utila optiunea aprobare/ dezaprobare.

In primul rand e o modalitate pentru mine de a-mi exprima opinia, modalitate care-mi place si nu as vrea sa renunt la ea.

In al doilea rand e o modalitate de a primi feedback la opiniile mele. Si la asta tin si nu as vrea sa renunt la ea.

Chiar ma amuza cererea asta de anonimat Ce valoare mai are o opinie anonima? Doar cantitativa?
Anonimatul incurajeaza abuzul, daca cumva nu tineti minte din vremuri mai comuniste treaba asta.




Mergi la inceput