Aproba/dezaproba anonim

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Si mie imi place functia asta. O folosesc sa aprob idei si nu persoane.

Userii care aproba mesaje din amicitie nu sunt prieteni. Un prieten are curajul sa te dezaprobe atunci cand greseti, sa te traga de maneca cand sari peste cal.

Cei care nu sunt capabili sa digere un vot ar trebui sa-si dea seama singuri ce au de facut fara sa le rezolve altcineva situatia.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana


Userii care aproba mesaje din amicitie nu sunt prieteni. Un prieten are curajul sa te dezaprobe atunci cand greseti, sa te traga de maneca cand sari peste cal.






Huuuuu...ce mi-a placut asta viviana!!!!!

As pune-o ca motto pe frontul forumului!

marius,multzumesc de raspunsuri,ma bucur ca adminii/moderatorii sunt la curent cu problemele si nemultzumirile generale ale forumusitilor!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Ah, parca era prea multa liniste de ieri, nu? Iar se platesc politze si iar apar mesaje amenintatoare ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Eu sunt de acord pentru ca totusi vad ca exista si categoria sincer afectata de numarul de aprobari si dezaprobari.

Si vad ca se supara si se iau dupa aia care au dezaprobat si se ajunge la discutii chinuitor de penibile , cu "ce-ai cu mine, de ce dai click pe thumbs down, stiu eu ca ma hartuiesti" etc. La laudat vad ca nu s-a scandalizat nimeni pana acum "da ce ma tot aprobi atata, bre?"

deci daca sunt oameni care iau atat de in serios astea cu thumbs up and down, atunci pentru linistea lor sufleteasca si pentru un motiv in minus - intre atatea ! - de luat la cearta, ar trebui sa le trecem in anonimat da.
Daca nu se poate, nu se poate, asta e.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

unde sunt mesajele amenintatoare?
Problema este reala si faptul ca lumea isi exprima nemultumirile sau sugestiile nu e nici politza platita nici amenintare ci un mod sanatos de a cauta o rezolvare



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

...si f@ck, cat m-am tinut sa nu calc in strachinile astea si uite ca tot am intrat in ele.


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

...si f@ck, cat m-am tinut sa nu calc in strachinile astea si uite ca tot am intrat in ele.


-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


Ice Age

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nimeni nu ameninta pe nimeni.
Discutia este civilizata si la obiect, se ridica probleme de interes general pentru buna functionare a forumului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Mie imi place functia asta; de multe ori citesc cate o postare care imi place la nebunie si care ilustreaza exact ce gandesc deci nu as avea nimic de adaugat- cum ar fi sa intervin pe topic:"asa e! bravo!" sau "De acord!" Daca am posta mesaje la asemenea postari s-ar umple topicul aiurea (imaginati-va ca scrie carmencat o pledoarie frumoasa, in stilul ei, despre copiii abandonati- cum ar fi sa urmeze 10 pagini de:"ce frumos!!"?!
In al doilea rand butoanele sunt aferente FIECAREI postari, deci e clar ca se adreseaza strict postarii; ar fi altceva daca ar fi buton de "like" si "dilike" la useri, atunci intr-adevar ar fi o problema si un prilej de suparare/neintelegeri si manifestare a subiectivismului!
Eu cred ca butoanele astea sunt facute sa incurajeze coloana vertebrala si obiectivitatea. Dau exemple concrete: Dumnezeu stie ca probabil conceptiile mele de viata sunt opuse celor ale lui coracora; DAR, de cate ori m-a impresionat in mod placut o postare de a ei, sau am fost de acord, apoi am actionat butonul corespunzator fara sa ezit o secunda, fara sa ma gandesc:"stai, ca asta-i tipa cu care sunt eu mereu in opozitie"; nu, fratzica, mi-a placut ideea, continutul mesajului, pentru mine chiar nu conteaza cine a emis-o. Sau invers: sunt useri pe care ii apreciez, ii plac mult, poate suntem si colege de odisee, chiar prietene DAR, pe anumite teme avem pareri contradictorii. Nu ezit sa dau "dezaprob", numai cineva paranoic sau exagerat de sensibil ar putea sa creada ca "dezaprobarea" ii vizeaza...intreaga viatza (:))) sau personalitate.
Vreau sa mai zic ca am dat si "aprob" unor useri pe care nici macar nu i-am retinut ulterior, fiindca eu chiar ma concentrez pe mesaje si nu stau sa iau notite, ia sa vedem cine a zis asta, sa vad, il trec la "prieteni" sau "dusmani":))

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


"Eu cred ca butoanele astea sunt facute sa incurajeze coloana vertebrala si obiectivitatea"...dar si platitul unor polite sau manifestarea unor rautati gratuite, asemanatoare cu ce fac cei mici cand spun "sac-sac, ti-am facut-o" sau "stai sa vezi ce-ti fac acum, pentru ca...". chiar daca mesajul in sine este deosebit/util, autorul poate primi si dezaprobari doar pentru ca este userul X, pe care il antipatizeaza userii Y,Z,W, samd.

cel putin asa am impresia ca se intampla, parca din ce in ce mai des in ultimul timp, in legatura cu anumiti useri sau cu subiectele/mesajele lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


imi place vizibilitatea like/dislike. intr-o lume de adulti, vorbesti in nume propriu si tii coloana dreapta, iti asumi decizia. mai greu cu evaluarea pertinentei erijatului in numele grupului, cind forum= toti userii si dimensiunea grupului e in ceata si dificil de estimat.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput