Nu vreau sa merg la gradinita!

Nu vreau sa merg la gradinita! | Autor: cristoiu

Link direct la acest mesaj

Ei, presupun ca aproape orice parinte aude asta macar din cind in cind.

Intrebarea este cum reactionati, rezolvati, discutati cu copilul? Vinerea trecuta am lasat-o acasa, am zis hai sa ii fac o zi speciala, doar ea si mama, cel mic la cresa. Azi dimineata iar a inceput, ca nu vrea. Si asa ca de la 6:30 cind s-a trezit, pina la 9:30 am purtat numai discutia despre, de ce nu, de ce da, de ce trebuie, de ce e necesar, cum ca ii place de fapt etc.

Indiferent de argumente, raspunsul ei a ramas ca nu vrea la gradinita si eu sunt in pana de argumente.

Acum e la gradinita, unde de fapt ii este foarte bine, ii place foarte mult, e adorata de toti copiii si toti baietii mai mari cu care se ia la trinta si fugateste. Si educatoarele o iubesc mult, e un copil cu multa energie, foarte vesel si mereu cu voie buna.

Voi ce raspundeti cind incep cu "nu vreau la gradinita/scoala/liceu..." ... Cu facultatea e mai simplu, ca nu e obligatorie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Cristoiu: Voi ce raspundeti cind incep cu "nu vreau la gradinita/scoala/liceu..."


"Cit stai in casa mea faci ce-ti spun eu". Glumesc. Al meu e mai mare si ii spun ca asa cum ma duc eu la servici asa trebuie sa mearga el la scoala, asta e job-ul lui. Eu ma duc la servici ca sa am bani sa-i cumpar lui jucarii, el se duce la scoala ca sa invete si aiba si el la rindul lui un job bun, sa-i poate cumpara si el copilului lui jucarii frumoase. Nu-i convine explicatia, dar nu are de ales.

Cind era mic, n-am avut probleme de astea, iubea gradinita si scoala, pina a inceput sa aiba teme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Fiu-miu (clasa I) numa' ce mi-a spus ca vrea sa fie bebelus, sa nu mai trebuiasca sa mearga niciunde, sa nu aiba teme si nici job...
Cand era la gradi ii explicam ca trebuie s amearga pentru ca noi mergem la lucru si el nu are cu cine sa ramana. Urma apoi: de ce trebuie sa mergem la lucru? Iar explicatii: jucarii, mancare, haine etc. Abia in grupa mare n-a mai protestat la mers la gradi (el, de fapt, ura somnul de amiaza de la gradi, iar in grupa mare le mai dadea voie si sa nu doarma). Acu' avem o problema cu scoala: e plictisitor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu merg la serviciul meu, tu mergi la servciul tau. Fi`mea a luat-o ca atare si gata.
Cei mai frumosi ani au fost cei de la gradi, ne e dor de gradi :-)
Acum la scoala e mai greu, nu poti intarzia, teme ... uof.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Si noi am avut mai bine de jumate de an asa. Plecam epuizata de la gradi, el insa uita instant dupa ce intra in clasa si se intalnea cu copiii. Cu cat ii explicam mai mult cu atat insista mai tare, nici nu stiu de unde am avut atata rabdare si energie. S-a mai ameliorat dupa ce s-a intors dupa o pauza mai mare si l-au luat copiii in brate de bucurie cand l-au vazut.
Cred ca asa ceva intervine cand constientizeaza ei ca nu sunt tocmai buricul pamantului :(


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Depinde mult de varsta copilului. Henrik, are 5 ani si are inca frecvent faze in care nu vrea la gradinita, cand ajungem la gradinita nu vrea sa imi dea drumul...

Eu am o scuza buna si anume ca fiecare isi are jobul lui: eu si papi la birou, Miru la scoala si el la gradinita. Sunt foarte consecventa si nu il las casa niciodata (chiar daca mai avem bunicii pe la noi) decat in cazul cand e bolnav. In rest, nu intra in discutie sa stea acasa pentru ca nu are chef sa mearga la gradinita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Daca in ziua in care ai lasat-o acasa (vineri) a fost pentru ca ea a spus ca nu vrea, atunci asteapta-te sa mai ai momente de genul. Stie ca a mers o data si va face tot posibilul sa faci ca ea si pe viitor.

Daca insa tu i-ai propus sa ramana, din proprie initiativa, trebuie sa iti faci timp seara (nu dimineata cand sunteti presate de timp) sa ii explici ca atunci a fost o surpriza pe care ai vrut tu sa i-o faci ei, ca o sa mai fie si alte momente cand va putea sta acasa, dar ca nu i le poti spune dinainte, ca n-ar mai fi surprize (sau ceva de genul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Si la noi cea mica a avut citeva faze din astea, insa toate aveau o cauza "in afara" : invatatoarea suplinitoare, o alta care era numai o zi pe saptamina si apoi cea permanenta din clasa a 2-a erau adevarate scorpii care tipau la copii si ii certau din nimica toata. Ultima n-o suporta deloc pe fii-mea.

Eu zic sa-l intrebi daca la gradi totul e OK si daca nu e nimeni care sa il deranjeze.

A mea avea o tactica: se dadea bolnava, chiar devenea palida si atunci o lasam acasa cu bona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

La noi in situatii din astea a fost ca noi trebuia sa plecam, ea sa ramana singura acasa...si asta nu a acceptat. Oare ar merge si la a ta? Ca stiu ca sunt copii pe care nu i-ar deranja sa stea singuri acasa .

Sau cum spune mickyyy...in cazuri in care ramane acasa, explicat ca e o zi speciala, ca tu esti acasa, ca nu se poate in fiecare zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Se intimpla si la noi treaba asta ,eu am incercat de fiecare data sa aflu motivul chiar de la copil.
Odata a dat un copil in el si nu si-a cerut scuze (el tine tare mult la treaba asta),asa ca a trebuit sa o sun pe doamna educatoare ,sa intreb ce sa intimplat si daca este draguta sa-i cheme pe amindoi sa faca pace.Cind a venit acasa era f.bucuros.
Saptamina trecuta la fel ,mi-a zis ca nu vrea sa mearga la gradi,motivul era ca un baietel care este f.agitat si care ii deranjaza si loveste mai tot timpul pe restul copiilor ,deci mi-a zis ca nu vrea sa mearga din cauza ca copilul respectiv a dat in el.
Atunci i-am spus ca o sa merg eu la doamna si o sa discut cu ea ,am telefonat la gradi si mi sa spus ca motivul ar fi altul .Baietelul meu lipsind o saptamina ,fiind bolnav , acum trebuie sa recupereze temele pe care educatoarea le-a facut cu restul copiilor.
Probabil ca acum este un pic mai greu pt.el insa ceea ce a spus el nu este adevarat.
Am facut impreuna cu el un biletel cu scuzele pe care o sa le ceara persona , biletul o sa-l citeasca doamna .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Mickyyy, ai dreptate, dar asa am si facut, i-am facut o surpriza. Joi am avut un examen si m-am gindit, hai, acum ca nu mai am stres pot sa stau sa ma joc cu ea. Si era si ultima zi cind bunicii erau la noi, asa ca ... A fost o situatie speciala si i-am spus asta. An exception. Si ea stie ce inseamna asta.

Si nu e noua experienta, ea merge de la 1 an la o nanny, la 2 ani la cresa si acum gradinita.

Mik, si eu am tot cautat sa inteleg daca e ceva ce o deranjeaza la gradinita. Educatoarele sigur nu, sunt super dulci, cum spuneam mai ales ca o adora pe asta mica, au activitati care ei ii plac, azi aveau sport si ea este "fanatica a sportului" - citat dintr-o educatiare.

Singurul lucru pe care l-a spus a fost ca sunt copiii prea "loud". Azi dimineata mai era un baietel care nu voia sa intre, ca ceilalti sunt prea "loud". Deci o fi ceva ... I-am spus educatoarei si a zis ca uneori sunt doi baieti mai mari care fac mai multa galagie, dar incearca sa separe clasa, au activitati pe grupulete. In fine, om vedea.

Si eu ii explic ca eu merg la servici, tati la servici, Robin la cresa si ea la gradinita, ca asa trebuie. Dar nu e proasta, stie ca inca sunt acasa in concediu de maternitate si ca eu nu trebuie ...

Eu am senzatia ca are legatura cu frate-su care de-abia a inceput sa mearga la cresa unde a fost ea. Si ca e oarecum geloasa si vrea si ea la cresa, mi-a zis de citeva ori ca ii e dor de cresa ei. Dar am explicat ca e prea mare pentru cresa, ca e plictisitor acolo pentru ea, ca prietenii ei nu mai sunt acolo, fiecare la gradinitele lor. Bine, daca nu la cresa, atunci vrea sa stea cu mine acasa sa mearga la ora de dans (vineri plingea ca nu vrea la dans). Iar, da-i, explica-i ca o duc daca chiar vrea, chiar ca nu e ziua normala de dans, dar e la 4:30, adica dupa gradinita.

Ma gindesc sa o las o zi acasa, dar sa nu ma joc cu ea, sa nu o las nici cu ipadul, nici cu laptopul, sa se plictiseasca bine.dar mi-e ca o sa ii pllaca si mai rau fac.

Mergi la inceput