Nu vreau sa merg la gradinita!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Daca crezi ca e din cauza ca cel mic e dus la cresa, incearca sa o lauzi sa-i spui ca tu esti foarte mindra de ea ca nu mai are scutec si ca se duce la scoala si ca, desi excelenta, fosta ei cresa e doar pentru cei mici care mai au inca scutece si nu vorbesc asa de bine ca ea.
ce smecherie de fetita !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Ok, hai ca oiau cu laudecind ma duc sa o iau de la gradinita.

Faza e ca e foarte ok acolo, am plecat si ma astepta la fereastra sa ii desenez - e un fel de ritual, toti parintii fac asta, au niste scari exterioare montate la ferestre si poti urca pina la fereastra. Si toti parintii deseneaza pe geam, adica aburesc geamul si deseneaza si gata ritualul, copilul declarat multumit se reintoarce la colectivul lui. Asa si a mea, desi eu nu mai urcam la fereastra de mult timp, azi a vrut sa ii desenez. Mi-a cerut intai un cal, pe urma o floare si pe urma sa o desenez pe ea. Si pe urma mi-a facut high-five si a plecat singura. Sunt curioasa cum o fi cind o iau. Azi venise si directoarea sa vada cum e, cum ii e, ca miercuri o luasem acasa cu dureri de burta si erau ingrijorati. Deci o iau cu laude si sa vedem maine, va zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

eu as face o zi pe luna de chiulit de la gradi :) si facut activitati speciale. marcata cu rosu in calendar. si asa o sa stie si ea cand e ziua in care "nu mergem la gradi" si restul sunt zilele in care "mergem la gradi"

la urma urmei e tare micuta n-o sa piarda nimic dintr-o zi lipsa/ luna

good luck si inspiratie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

N-am mai ajuns la gradinita azi ca au luat-o durerile de burta la 2 noaptea si pina acum tot cu dureri de burta si de fund. Si iar la doctor, si iar nimic, caca a facut intr-un final cu urlete, dar moale. Nu stiu frate ce are, ma dispera. Si dupa ce a facut caca a mai plins inca vreo 15 minute.

Asa ca nu am ce povesti pe ziua de azi. Asta mic in schimb e super ok cu cresa, l-am lasat azi inainte de micul dejun si luat dupa prinz. Fara plinsete, nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Sanatate, fetitei !

Sper sa fie trecator.





Banc pe aceeasi tema ca sa-ti mai treaca din stres :
Tanguy doarme cu plapuma peste cap. Intra mama in camera si-i spune sa se trezeasca. El continua sa stea ascuns in pat.
Apare mama peste alte zece minute si ii spune :
- Tanguy, dragule, trebuie sa te trezesti, sa te imbraci si sa te duci la liceu.
- Nu ma scol, nu ma duc la liceu.
- Trebuie sa te duci la liceu, zice mama.
- Nu ma duc, acolo toti sunt rai cu mine, raspunde Tanguy.
- Ei, poate nu sunt toti asa, poate mai sunt si amabili si surizatori.
- Nu, nu ma duc la liceu, spune Tanguy.
- Trebuie sa te duci, doar tu esti directorul.

(A fost o comedie frantuzeasca cu un june (20+ de ani), Tanguy, care tot statea pe capul parintilor si parintii tot incercau sa scape de grija lui. Prin extensie, acum Tanguy e un simbol : junele care nu vrea sa traiasca independent).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Nici noi nu negociem cu mersul. Sunt ft tentata uneori, ca sa ii fac cadou o zi, fiind micuta inca, dar ma tin departe de cutia Pandorei. La scoala nici vorba de cadouri de- astea, asa ca mai bine nu! Si oricum, si aici ar pierde lucruri, caci fac zilnic ceva nou plus cimentarea lucrurilor predate.
Nici cu explicatiile nu o intind, tocma ca sa nu ii dau apa la moara si sa lungim pelteaua. Gradi e gradi, nu serviciu. Ii spun ca are nevoie ca sa fie intre copii, sa petreaca timp cu ei, ca invata multe chestii faine, si ii reamintesc ca, de fapt ei ii place acolo . Uneori ma dau lovita, ii laud mancarea primita, vreau si eu praji de acolo, vreau si eu tortulet de la colegul aniversat...imi raspunde ca nu se poate, este numai pt copii. Ori, in functie de ce urmeaza in ziua respectiva, o optionala, sport, excursie etc... ii raspund ca, poate sa ramana acasa, merg eu in locul ei. Sau pur si simplu, ii spun ca poate sa ramana , dar eu cu tati plecam. Insa povestim despre cum a decurs ziua la gradi. Acum vine ea si imi spune, nainte sa apuc sa o intreb Si vorbim despre asta fix cat are ea chef sa vorbeasca.
Stie ca lipseste doar dc este bolnava si in vacante. De fapt, trezitul este dificil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Eu incep sa cred ca poate nu se simtea prea bine si de asta nu voia sa mearga. Nu stiu, sa vedem, azi e acasa ca sa se refaca si maine o luam de la cap. Azi am alergat toata dimineata cu ea in masina dupa diverse treburi, la doctor, la laborator cu caca in sticluta, la groapa de gunoi etc. Ei ii place. Dar am vorbit cu ea si a zis singura ca maine se duce la gradinita. Sper doar sa nu ii revina durerile de burta, sau macar sa aflam de la ce sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

cristoiu, am avut si noi o situatie similara. Nr 2 inceput cresa la un an dupa nr 1 in acelasi loc. Din pacate io is mai slaba cum zic unii:-) si am vb cu educatoarele, fostele lui educatoare sa il primeasca si pe el. La noi nu e chiar asa strict, tu esti cresa tu gradi, e un sistem inchis..si l-au lasat si apoi a plecat singur ca se plictisea printre bebelusi. Io l.am lasat acasa cand a vrut el si apoi a decis el sa mearga. La nr doi, abia acu la 5 ani jumate pot spune ca merge cu drag la gradi si il vad cu zabetul pe buze...si asta dupa 4 ani! Tre sa ii gasesti zen-ul ei, sa ii acorzi timp si atentie. In plus io nu ii spun ca ma duc la servici pt bani, ma duc ca imi place si pt asta am invatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Didi, merci frumos de sfat. Sa vedem cum va fi maine, a stat toata saptamina acasa, adica joi si vineri a fost inchisa si a trebuit sa o tin acasa. Nu cred ca ar accepta conducerea cresei sa o duc la ei inca un pic, adica doar asa, sa vada ea cit e de plictisitor, una ca sunt mai stricti, directoarea e cu un batz de matura "im After" si doi, ce ma fac daca ii place? Din pacate cresa si gradinita sunt separate de vreo 6 km distanta, asa ca nu poate sa treaca pe acolo un pic ... Ar fi fost o idee buna.

Faza e ca ea e foarte fericita la gradinita, cu copiii, se vede pe ea ca e mai balanced cind a fost la gradi decit atunci cind a stat acasa si nu mai stie ce sa faca cu energia.

In fine, maine are de mers la gradinita, stie si nu protesteaza. Si s-a simtit bine de miercuri asa ca ar trebui sa fie ok. Raportez maine dupa ce o duc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Azi a fost ok, nu a mai facut urit, doar a pus un pic bot cind sa plec, ca ea de ce trebuie sa stea la gradinita? Dar s-a bucurat ca are sport si voia sa mearga si dupa la program prelungit au inca o ora de sport. Era botoasa fiindca era inca putin obosita si a mirait cind am dat-o jos din masina. Pe urma in clasa mi-a zis ca vrea sa mai doarma putin, ca e obosita, i-am spus sa se intinda pe canapea (au si dormitor, dar era totusi inainte de micul dejun) si dupa 5 secunde s-a intors.

Deci cred ca azi e ok. Sa vedem.

Mergi la inceput